Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyJD.com chce vyvinout dron, který unese přes tunu nákladu

JD.com chce vyvinout dron, který unese přes tunu nákladu

Čínský internetový prodejce JD.com vyvíjí bezpilotní letoun, který bude schopen přemístit na velké vzdálenosti přes tunu nákladu. Firma uvedla, že bude nejprve drony testovat v síti, jíž chce pokrýt severočínskou provincii Šen-si. Poté s jejich pomocí plánuje přepravovat spotřební zboží do odlehlých oblastí a zemědělské produkty do měst.

Distribuční síť by podle JD.com měla pokrýt oblast o poloměru 300 kilometrů a bude využívat základen pro bezpilotní letouny, které budou rozesety po celé provincii. Jedna tuna nákladu je sice více, než v současné době dokáže většina dronů přepravit, ale některé z nich již unesou stovky kilogramů. Prodejce uvedl, že kvůli vývoji a výrobě strojů zřídí ve spolupráci s Národní průmyslovou základnou civilního letectví v Si-anu, hlavním městě provincii Šen-si, výzkumné a vývojové středisko. První dodávky zákazníkům pomocí menších bezpilotních letounů společnost uskutečnila již loni v listopadu.

S drony experimentují také další firmy obchodující prostřednictvím internetu. Ve Spojených státech jde například o Amazon a Google. V ČR pak doručování zásilek pomocí bezpilotních letounů věnuje pozornost řetězec Mall.cz.

Zdroj: CTK WSJ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře