Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyJablíčkáři v ohrožení! Aplikace Facebook pro iOS je může potají špehovat

Jablíčkáři v ohrožení! Aplikace Facebook pro iOS je může potají špehovat

Uživatelé chytrých telefonů iPhone by měli zbystřit. Aplikace Facebook je totiž může šmírovat prostřednictvím fotoaparátu bez jejich vědomí. Na bezpečnostní problém upozornil webdesigner Joshua Maddux. Operačního systému Android se závažná chyba netýká.

Maddux na problém upozornil ve videu, které umístil na sociální službu Twitter. Klip dokazuje, že Facebook pro iOS aktivuje aplikaci fotoaparát bez vědomí uživatele. Stačí ve Facebooku otevřít libovolnou fotku a pomocí prstu s ní hýbat po obrazovce, na pozadí v levé části se pak objeví obraz z aktivního fotoaparátu. Facebook přitom nevyužívá pouze hlavního foťáku, aktivní může být i selfie kamerka, záleží na tom, jakou kameru jste naposledy v aplikaci použili. Je důležité zmínit, že aby se tohle všechno dělo, musel uživatel při instalaci Facebooku aplikaci udělit práva k využívání fotoaparátu, v opačném případě iOS foťáku v otevření zabrání.

Joshua Maddux chybu demonstroval na několika telefonech iPhone se systémem iOS 13.2.2. U zařízení s iOS12 se chyba nevyskytovala a podle webu TheNextWeb se bezpečnostní nedostatek neprojevoval ani v iOS 13.1.3. Společnost Facebook, která za stejnojmennou sociální sítí a vývojem oficiální aplikace stojí, se k problému zatím nevyjádřila.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře