Rádi zpíváte nebo hrajete na hudební nástroj? Vítáte možnost zaznamenávání zvukových stop kdekoli, ba dokonce točíte podcasty? Pokud ještě k tomu holdujete lehce přenositelným zařízením, která naleznete po kapsách či taškách každého z nás, recenze dvojky mikrofonů určených především pro výrobky z dílen Applu vás jistě potěší!
Mikrofony s označením iRig vyrábí italská firma s názvem IK Multimedia. Řadí se mezi významné výrobce zejména audio softwaru. Plug-iny, samplery a virtuální hudební nástroje jsou oblíbené v řadě nahrávacích studií. Šikovní Italové se záhy pustili i do hardwaru, který je primárně určeno produktům označeným nakousnutým jablkem. Mikrofony iRig a iRig Cast jsou rozdílné výrobky určené také pro rozdílné cílové skupiny.
K testování jsem používala iPad první generace spolu s nejprofláklejším nahrávacím softwarem jablíčkářů – GarageBand. Vyhovuje mi pro svou intuitivnost a obsahuje vše, co je potřeba k vytváření plnohodnotné hudby jak virtuálními nástroji, tak těmi skutečnými pomocí nahrávání zvukových stop. Také nabízí spoustu úprav zvuku pro zpívané záznamy.
Co je v balení
Technické specifikace nejsou v tomto případě zcela dobrým orientačním bodem, zda mikrofon pořídit či nikoliv. Měřitelné charakteristiky proto upozadíme kvůli otázce, k čemu takové nahrávácí zařízení použít a jestli koupě tohoto produktu bude účelná a vyhovující za danou cenu.
iRig Mic
V jednoduché papírové krabici se nalézá v červené plastové výstelce samotný mikrofon iRig klasického a pro mikrofony typického tvaru. Nečekejte nic „fancy“, obal je opravdu jednoduchý a přeplácán reklamami na nahrávací software pro iOS, který však nijak zvlášť dobře neposlouží. Krabice totiž usilovně tvrdí, že aplikace jsou zdarma – není tomu tak, free verze jsou téměř nepoužitelné a za všechny funkce si budete muset připlatit.
Když mikrofon vyjmeme, překvapí příjemný kožený obal se zipem, pevný úchyt pro stojan a jednoduchý krátký návod. Celokovový přístroj padne dobře do ruky a nalézají se na něm tři spínače. Co zaujme na první pohled, je konektor. Klasický pozlacený 3mm jack se nachází v jakési krabičce s další zdířkou na opačném konci. Ta slouží pro zapojení sluchátek k monitorování zvuku v reálném čase, takzvaný odposlech. Celkově je kabel až příliš jemný a tenký, nehledě na chatrnost části vycházející z mikrofonu, která dle mého názoru nebude vlivem ohýbání držet příliš dlouho. Pokud by bylo možno kabeláž odpojit a případně vyměnit, nebyl by to tak velký problém, jako v případě, že kabel odpojitelný není.
V balení bych také vzhledem k ceně výrobku ocenila alespoň malý stojánek, zařízení je bez něj prakticky nepoužitelné a od amatérského muzikanta hrajícího v ložnici, pro něhož je tento výrobek také určen, se nedá předpokládat taková vybavenost a stojan bude nutné pro používání dokoupit.
iRig Mic Cast
Nepoměrně menšího bráchu s přídomkem Cast naleznete v podobně laděné jednoduché krabičce. Z pěnové výplně vysoukáte opravdu malé plastové zařízení – svou velikostí překvapilo i mě. Mikrofon je také jakousi schránkou pro 3mm jack a otvor pro sluchátka vedoucí ze strany pro monitorování nahrávaného zvuku. Po zapojení do iPhonu spolu nabydou tato dvě zařízení vzezření diktafonu, k čemuž má tento drobeček také sloužit.
V balení se nachází ještě praktický stojánek, který udrží telefon v příhodné pozici pro zaznamenávání rozhovorů a mluveného slova.
Nenáročným muzikantům poslouží iRig Mic
Od počátku jsem od mikrofonu iRig neočekávala zázraky, tudíž mě mohl jen příjemně překvapit. A stalo se. Po zapojení do jacku byl mikrofon okamžitě rozpoznán a po jeho nastavení, které spočívá pouze v určení mezi třemi stupněmi nahrávání – první pro zaznamenávání z blízka (zpěv a nástroje) a zbylé dva použitelné maximálně k zachytávání zvuků štekajícího psa u sousedů, jsem mohla jít na věc. Žádné zdlouhavé manuály, nastavování a přizpůsobování – just plug and sing. Jako stojan jsem provizorně použila kovovou tyč vsunutou mezi kovové součástky postele, do které jsem mikrofon vsunula. Bez toho, aniž by bylo zařízení v této poloze, nelze nahrát zhola nic. Zvuk je totiž snímán pouze z přední části mikrofonu, jakýkoli ruch ze stran je úspěšně ignorován – i přesto, že při odposlechu slyšíte vše až otravně zřetelně. Vbudovaná ochrana proti větru příliš neposlouží.
S pořízenými záznamy jsem byla spokojená, pozorovala jsem ale mírné „přeřvávání“, ačkoli jsem byla v dostatečné vzdálenosti od mikrofonu. Je však potřeba najít ideální vzdálenost mezi ústy potažmo nástrojem a nahrávacím zařízením – jde opravdu o centimetry. Zvuk je nepěkně doplněn o pořádný šum, který dokáže do určité míry zredukovat dodatečné nastavení v GarageBandu. U mikrofonu této cenové kategorie se dal šum předpokládat, je také možné, že část viny nese na svých ramenou použité zařízení. Hudební nástroj bohužel poněkud zastiňoval zpěv, ačkoli jsem jevila snahu hrát potichu. Při pořizování záznamů odděleně a při použití potlačení šumu dosáhnete samozřejmě ideálnějšího výsledku. Záznamy jsou uveřejněny níže.
Na podcast jedině iRig Mic Cast
Je smutným faktem, že mikrofonům u smartphonů se nedostává takové péče, jaké by si zasloužili. Prcek s přídomkem Cast mě potěšil podstatně více než full size mikrofon. Když pominu plastové tělo, je iRig Cast nezbytnou součástí všech zapálených novinářů, tvůrců podcastu či věčných zaznamenávačů čehokoli. Mikrofon potěší i ty, kteří mají do kapsy hlouběji a bez chytrého zařízení v rukou se neobejdou.
Pro spuštění mikrofonu stačí iRig Cast zapojit do zdířky pro sluchátka a je hotovo. Bezprostředně poté můžete natáčet videa, zaznamenávat hlas nebo i telefonovat. Na zpěv či hudební nástroj toto zařízení opravdu není určeno, na kvalitní zaznamenání hlasu kdekoli však poslouží více než dobře a nezabere žádné místo. Díky přiloženému stojánku se smartphone změní spolu s mikrofonem na skvělé zaznamenávací zařízení. Součástí by měla být i clona proti větru, která ale spíše nefunguje než funguje.
Spínač na přední straně krabičky slouží k nahrávání hlasů v různé vzdálenosti. Stejně jako u iRig Mic, hodnota High zaznamená zvuky spíše dál a Low spíše blíž. Při nahrávání zvuků lze využít i odposlech – zdířka na sluchátka je vyhrazena na straně zařízení.
Nakonec si poslechněte neupravené zvukové stopy pořízené s mikrofonem iRig a iRig Cast.
Ukázky slouží pouze k prezentaci produktů, berte s rezervou – nejsem zpěvačka.
Závěr
iRig Mic
+ Levná alternativa pro „pokojové“ hudebníky
+ Zvuk vzhledem k ceně překvapil
+ Mikrofon nevyžaduje žádná další nastavení
+ Kompatibilní s iPhone/iPod Touch/iPad a zařízeními Android
– Nekvalitní a tenký kabel
– Balení neobsahuje ani malý stojánek
– Občasné přeřvávání mikrofonu
– Šum
– Nefunguje ochrana proti větru
Cena výrobku: 1 190 Kč (Alza.cz)
Hodnocení: 6/10
Mikrofon doporučuji méně náročným hudebníkům a příznivcům jednoduchého nahrávání za pomoci chytrých zařízení. Pokud vám však v kapsách leží o pár stovek navíc a možnost nahrávat skrze mobilní přístroje vás nijak neláká, určitě se vyplatí investovat do jiného zařízení.
iRig Mic Cast
+ Ultra levná alternativa drahých digitálních zařízení
+ Velmi skladný
+ Mikrofon nevyžaduje žádné další nastavení
+ Zvuk nad cenovou kategorií
– Vyroben z plastu
– Nefunguje ochrana proti větru
Cena výrobku: 790 Kč (Alza.cz)
Hodnocení: 8/10
Milé překvapení se skrývalo v této miniaturní krabičce. Doporučila bych ji zejména pro amatérské novináře neustále v pohybu a pro ty, kteří chtějí mít v záloze možnost cokoli si kvalitně poznamenat bez nutnosti utratit velké peníze.
Za zapůjčení mikrofonů děkujeme společnosti Alza.cz, u které si můžete testované produkty také zakoupit.