Minulý týden byl ve znamení WWDC, což je konference, na kterou společnost Apple zve vývojáře ze všech koutů světa. My se dnes podíváme na největší novinku, která byla v San Franciscu představena a to přeměna mobilního operačního systému iOS.
Ten společnost Apple výrazně omladil. Jedná se o největší změnu od uvedení, které proběhlo téměř před sedmi lety. V následujících článcích se podrobně podíváme na zbrusu nový iOS 7, který bude uvolňován pro vývojáře v několika beta verzích.
Design iOS 7 a nové ikony
Zvyšující se tlak veřejnosti, ale hlavně konkurence, přiměl Apple zmodernit a vylepšit celé uživatelské prostředí iOS. To se dále nese v duchu jednoduchosti, ale obsahuje mnoho nových prvků, díky kterým systém působí mnohem moderněji. Zejména zaujme pestrobarevnost celého systému, což nebývalo v minulosti zvykem. iOS totiž od prvního vydání sázel spíše na barevnou jednotnost.
To na první pohled dokazuje zcela nová sada ikon, na kterou se bohužel hned po vydání snesla vlna kritiky. Musím dát kritice zapravdu, že některé chyby jako nejednotnost stejných ikon napříč systémem, by Apple měl napravit. Já osobně musím říct, že některé nové ikony mnohem lépe vystihují svůj účel, ale některé jsou ještě horší, než byly.
Například ikona fotoaparátu má symbol staršího fotoaparátu, takže i bez popisu je hned jasné, k čemu ikona je. Bohužel to se nedá říct o ikoně služby Game center, kde jsou zobrazeny čtyři balónky. Jedinec, který netuší, co to ten Game Center je, asi těžko pozná, že se jedná o nějaký herní portál.
Určitě za zmínku stojí nová ikona Map, která se objevila v iOS 6. Ta se nás už nesnaží zabít, seskočením z mostu na silnici pod vámi, ale modrá vyznačená trasa vede doprava na silnici, která se nachází na stejné výškové úrovni. Celkově lze říct, že ikony působí plošeji a na obrázcích, kde je vidí většina uživatelů, rozhodně působí jinak, než ve skutečnosti.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/iOS7 ikony/“/]
Systém je nově protkán řadou průhledných prvků. Lze říct, že se jedná o systém průsvitných a matných skel, aspoň tak působí.
iOS 7 – uzamčená a úvodní obrazovka, ovládací a oznamovací centrum
Hned po nainstalování beta verze nás uvítá nová uzamčená obrazovka, ve které zmizela typická šipka, díky které jsme mohli iDevices odemknout. Nyní se zde sice nachází nápis Odemknout, ale můžeme to udělat prstem ve kterékoliv části obrazovky. Navíc zde přibyly dvě průsvitné šipky.
Ty naznačují směr tahu prstem. Jedna nahoře a dole. Šipka nahoře spouští důvěrně známé Oznamovací centrum, které je vylepšené o položku ?dnes?, kde vidíme datum a krátkou zprávu o počasí. Dále zde máme vypsané schůzky nebo připomínky. Díky propojení se službou Facebook se zde ukazují i narozeniny.
Oznamovací centrum je poměrně inteligentní, takže když budete mít hodně schůzek během dne, tak vám oznámí něco ve stylu, že dnes máte velmi nabytý den a poté začne zobrazovat jednotlivé naplánované schůzky. Dále se v oznamovacím centru nachází položka ?vše?, kde jsou všechna oznámení. Jako poslední je zde položka ?zmeškané?, kde jsou oznámení, které se objevili na naši uzamčené obrazovce během naší nepřítomnosti. My se spíše zastavíme u druhé šipky, která má v iOS premiéru. Pod šipkou se rozvine ?centrum kontroly?.
Během vteřiny můžeme zapnout nebo vypnout WiFi, Bluetooth, rotaci, mód nerušit a mód letadlo. Dále je zde k dispozici nastavení jasu a hlasitosti spolu s ovládacími prvky hudebního přehrávače. Dole máme funkci, která mně osobně velmi chyběla a to baterka, takže ledku fotoaparátu rozsvítíme jedním kliknutím. Dále je zde kalkulačka, odpočítávání a fotoaparát. Nad těmito ikonkami se nachází funkce AirDrop a AirPlay. Funkce AirDrop je v iOS také novinkou. Používali ji především počítače se systémem OS X. Ve zkratce můžeme díky funkci AirDrop okamžitě odeslat například obrázek dalšímu uživateli, který se nachází v dosahu.
Tahle funkce bude dostupná pouze v iPhone 5 a jeho nástupci. Samozřejmě že oznamovací a ovládací centrum lze vyvolat i na úvodní obrazovce. Nastavení center, je o hodně bohatší než v předešlém systému. Dokonce je možnost vypnutí ovládací centra v uzamčeném režimu.
Největší změnou jistě prošla úvodní obrazovka, kde kromě seskupení ikon v matici 4 × 6 pro iPhone 5 nezůstalo nic stejné. iOS 7 disponuji i dynamickými tapetami, zatím jsou k dispozici dvě a lze je použít na obě obrazovky. Další novinkou je 3D efekt, který iPhone vytváří když s ním pohybujete. Jako bonus můžete použít i panorama jako tapetu.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/iOS7 obrazovky/“/]
iOS 7 a fotoaparát, obrázky
Vylepšení se dotklo i fotoaparátu. Kromě nové ikony jsou zde funkce jako natáčení, focení a snímání panorámat hezky vedle sebe. Stačí přetáhnout prst doleva nebo doprava. Nově přibyla funkce, která vyfotí fotografii ve čtvercovém formátu. Dále se zde v pravém horním rohu nachází funkce efekty, které lze živě pozorovat. Stačí pouze vybrat a přidá efekt přímo do náhledu.
Doba vyfocení snímku byla už tak velmi krátká, ale nyní s iOS 7 je téměř okamžitá. Ještě jednu novinku Apple přidal do fotoaparátu, konkrétně do videokamery. Nyní je zde možnost i přiblížení v průběhu nahrávání.
Nejvíce uživatele jistě potěší přepracované složky s obrázky. Konečně nevidíme jednu velkou složku se stovkami fotek, ale hezky rozdělené podle ?okamžiků?, které se dělí podle času. V ?okamžicích? jsou fotky z maximálně dvou dnů. Ty se dále dělí na ?sbírky?, které obsahují větší množství fotek. A nakonec zde můžeme mít fotky rozdělené podle let. Ve složce obrázky se dále nachází sdílené fotky přes Fotostream.
Nechybí zde ani klasická ?alba?, kde najdeme zmiňovanou obrovskou složku se všemi fotkami. Navíc iOS 7 rozlišuje mezi fotkou, panoramatem a videem, takže všechny položky jsou zvlášť. Když se zabýváme obrázky, je zde další vychytávka, která nebyla dosud možná. iOS 7 dovoluje nastavit jako tapetu kromě pohyblivých obrázků, dokonce i samotné panorama, které se podle natočení modelu pohybuje.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/iOS7 fot a obrazky/“/]
Závěrem prvního článku, ve kterém jsme se převážně zaměřili na design nového iOS 7, musím říct, že na první beta verzi, systém reaguje takřka okamžitě. Občas se sice objeví záseky, jakési krátká zamrznutí, ale děje se to jen velmi zřídka. V dalších článcích se dotkneme nejen designu, ale zaměříme se hlavně na nové funkce, které systém přináší.
Jako sorry, ale tohle se vazne neda cist. To si to po sobe autor nemuze aspon jednou precist, kdyz uz nemate zadneho korektora?
Nechapu ty palce dolcu a je mi to vicemene jedno, sveho jsem dosahl a clanek prosel korekturou, takze uz je mnohem citelnejsi 😉