Úterý, 14 května, 2024
DomůNovinkyHuawei získal zakázku na síťové přepínače pro ministerstvo vnitra

Huawei získal zakázku na síťové přepínače pro ministerstvo vnitra

Podle serveru Lupa.cz získala firma Huawei zakázku na dodávku síťových přepínačů pro ministerstvo vnitra a policejní prezidium. Uspěla s požadavkem na 2,1 milionu korun, ostatní nabídky byly dražší. Ministerstvo vnitra podle oficiálního prohlášení využití síťových komponent od Huaweie jako riziko nevidí, protože se mají používat pro interní systém nepřipojený k internetu.

Zakázku na modernizaci síťových prvků za víc než 19 milionů korun vypsalo ministerstvo vnitra. Měla čtyři části, Huawei usiloval o všechny a získal jednu. Síťové přepínače nabídl spolu s firmou Huatech výrazně levněji než konkurence, další dvě nabídky byly na 3,4 milionu a 4,6 milionu korun. Takzvané switche budou umístěny v budovách policejního prezidia a organizace Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra.

Před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu i čínská ambasáda.

Varování NÚKIB před technologiemi čínských firem opakovaně bagatelizoval prezident Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Bezpečnostní výhrady vůči Huaweii však zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře