Pátek, 21 června, 2024
DomůRecenzeHuawei představil svoji první základní desku pro procesory ARM

Huawei představil svoji první základní desku pro procesory ARM

Dodavatelé ze Spojených států přestávají být pro čínskou společnost Huawei nutností, firma nedávno oznámila, že už dokáže vyrábět chytré telefony i bez amerických čipů. Nově k tomu pak přidává i počítačové základní desky pro vlastní ARMové procesory Kunpeng 920. Uvedl to server Windows Central.

První základní deska z dílen čínského výrobce nese název Kunpeng D920S10 a podporuje až 64 GB operační paměti typu DDR4 (2400) a nabízí připojení pro až šest disků s rozhraním SATA 3.0. Výbava zahrnuje i tři sloty PCIe (PCIe 3.0 ×16, PCIe 3.0 ×4 a PCIe 3.0 ×1), gigabitový ethernet, čtyři USB 3.0 konektory a čtyři USB 2.0 porty. Jako procesor se do desky osazuje čip Kunpeng 920 ve čtyřjádrové nebo osmijádrové konfiguraci, který firma představila letos na jaře.

Kunpeng 920 je serverový procesor založený na ARM vyrobený 7nm technologií, který by měl poskytovat dostatek výpočetního výkonu pro datová centra. Energetická účinnost u tohoto procesoru má být o 30 % lepší než u nabízených průmyslových protějšků, tvrdil dříve Huawei.

Huawei na svých webových stránkách uvádí, že jeho základní deska je určená pro počítače s vysokým výkonem a malou spotřebou. Jestli se do budoucna v obchodech dočkáme i klasických PC od čínské značky s operačním systémem Windows 10, nebo zda firma své řešení nabídne třetím stranám, dosud zřejmě nebylo rozhodnuto.

Huawei se snaží snižovat svou závislost na amerických dodavatelích kvůli obchodním restrikcím ze strany Spojených států. Washington v květnu zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Podnik již dříve uvedl, že by chtěl pokračovat v nákupech součástek od amerických dodavatelů, protože se ale situace nijak nelepší, hledá alternativní cesty, aby neohrozil rozsah svého podnikání.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře