Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyHuawei Mate 30 Pro možná dorazí bez licencovaného Androidu, firma přesto riskne...

Huawei Mate 30 Pro možná dorazí bez licencovaného Androidu, firma přesto riskne prodej

Připravovaný superphone Huawei Mate 30 Pro má v současnosti problém se získáním licencí ke službám Googlu, protože prodloužení výjimky udělené americkou vládou se nevztahuje na nová zařízení. Řešení situace by mohlo spočívat v požádání o výjimku společností Google, ale zatím se neví, jestli Huawei americký podnik již oslovil či nikoliv.

Pokud se situace nějak brzy nevyřeší, celá řada Mate 30 přijde nejspíše o přístup k aktualizacím systému a k na něj navázaným službám, jako jsou obchod Google Play a také sada aplikací od Googlu (Gmail, YouTube a tak dále…). Mimo Čínu se tak tyto telefony stanou neprodejnými, což významně výrobci zkomplikuje další podnikání v oblasti chytrých telefonů.  Dodejme, že Huaweii nadále zůstává přístup k základnímu jádru Androidu, které je volně přístupné pod licencí Open Source.

Podle agentury Reuters Ministerstvo obchodu Spojených států amerických obdrželo od začátku května již více než 130 žádostí o povolení spolupráce s Huaweiem, žádná výjimka ale dosud udělena nebyla. Dle jednoho z dřívějších zaměstnanců ministerstva v úřadě nikdo přesně neví, co vlastně americký prezident Donald Trump chce, a proto se všichni bojí učinit jakékoli rozhodnutí, aby si ho nepopudili proti sobě. Dálší zprávy uvádí, že Huawei zariskuje a telefony pošle do prodeje i bez služeb Googlu.

Huawei opakovaně tvrdí, že ve svých produktech chce nadále využívat operační systém Android. A nic na tom nezměnilo ani uvedení vlastního multiplatformního systému HarmonyOS.

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře