Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeHuawei je krok před konkurencí. Skvělý Mate 30 Pro ale nekoupíte

Huawei je krok před konkurencí. Skvělý Mate 30 Pro ale nekoupíte

Do předvánočního boje o zákazníky vytáhla také čínská společnost Huawei. V neměckém Mnichově se pochlubila novým chytrým telefonem Mate 30 Pro, který bude konkurovat těm nejlepším smartphonům na trhu od Applu, Samsungu a dalších výrobců. Zaujmout se snaží prémiovým fotoaparátem, brutálním výkonem i řadou chytrých funkcí.

Podobně jako u série Mate 20 bude výrobce novinku nabízet také ve dvou provedeních, která se od sebe budou lišit především velikostí, ale zároveň také vzhledem a fotoaparátem. Základ nabídky bude tvořit Mate 30. Ten je vybaven plochým 6,62palcovým displejem technologie AMOLED s Full HD+ rozlišením, zatímco vrchol nabídky, Mate 30 Pro, jde ještě o něco dál. Displej je rovněž typu AMOLED s rozlišením 2 400 × 1 176 pixelů a úhlopříčkou 6,53 palce, po stranách je ovšem zahnutý do úhlu 88 stupňů, což vypadá velmi pěkně.

Samotné zobrazovače nabídnou velmi přesné zobrazení barev, na tiskové konferenci zazněl údaj o pokrytí 100 % gamutu DCI-P3. Obnovovací frekvence bohužel zůstává na 60 Hz. Nepotvrdily se tak dřívější spekulace, dle kterých plánoval Huawei telefony vybavit 90Hz panely. Zmínit musíme ještě jednu perličku. Displej u Mate 30 Pro integruje virtuální prvky pro ovládání hlasitosti, respektive s nimi počítá nadstavba EMUI10. Fyzické tlačítko telefon nemá, a to právě z důvodu enormního zahnutí displeje do stran.

Přímo do obou displejů je zabudována optická čtečka otisků prstů. Další způsob, jak zabezpečit uživatelská data, představuje pokročilý systém 3D Face Unlock pro skenování obličeje. Senzor sloužící ke snímání tváře uživatele se nachází v nevelkém výřezu, kde najdeme i selfie kamerku s 32 Mpx (Mate 30 Pro), respektive s 24 Mpx (Mate 30) a snímač pro ovládání telefonu gesty.

Nejlepší fotoaparát v mobilech

Mezi hlavní přednosti telefonů patří fotoaparát certifikovaný značkou Leica, jehož tři objektivy jsou tak trochu netradičně uspořádány do kruhu. I díky tomu ale mimochodem zadní strana působí originálně a neokoukaně. Není velkým překvapením, že každý objektiv dělá něco jiného. Primární snímač je opticky stabilizovaný, má rozlišením 40 megapixelů, velikost 1/1.54“ a optiku o světelnosti f/1.6, dále tu je 40megapixelový snímač SuperSensing s ultraširokoúhlou optikou o světelnosti f/1.8, 8Mpx kamerka s třínásobným optickým přiblížením a snímač typu ToF pro lepší zpracování hloubky ostrosti.

Špatně na tom pochopitelně není ani základní Mate 30. 40megapixelový senzor doplňuje 16megapixelový ultraširokoúhlý a 8megapixelový teleobjektiv s již zmíněným trojnásobným optickým zoomem.  Samozřejmostí v obou případech je dvoutónový LED blesk či laserové a fázové ostření.

Mate 30

  • 40Mpx SuperSensing kamera s optikou o světelnosti f/1.8
  • Širokoúhlá 16Mpx kamerka se světelností f/2.2
  • Opticky stabilizovaný
    8Mpx senzor s optikou o světelnosti f/2.4 a trojnásobným zoomem

Mate 30 Pro

  • 40Mpx opticky stabilizovaný snímač o velikosti 1/1.54″ s optikou o světelnosti f/1.6
  • 40Mpx senzor o velikosti 1/1.7″ s ultraširokoúhlou optikou o světelnosti f/1.8
  • 8Mpx kamerka s trojnásobným optickým přiblížením, optickou stabilizací a clononou f/2.4
  • Snímač ToF

Oba smartphony mají být schopny zaznamenávat video v té nejvyšší kvalitě a to i za zhoršených světelných podmínek. Čipset Kirin 990 podporuje 4K záznam při šedesáti snímcích za sekundu a také dechberoucí ultra slow-motion video v HD rozlišení s 7 680 snímky za sekundu. Klasický snímač nabízí ISO až 51 200, širokoúhlá kamerka dokonce 409 600. To jsou hodnoty, kterých konkurence u svých vlajkových lodí zdaleka nedosahuje.

V hlavní roli Kirin 990

Mate 30 (Pro) představuje to nejvýkonnější z portfolia společnosti Huawei, což je zásluha především nového procesoru Kirin 990, který kombinuje výkonná a úsporná jádra. V praxi by tak měla být novinka o třetinu výkonnější než Kirin 980 a přitom šetrnější k baterii. Více se o tomto výkonném čipsetu, který mimochodem pracuje se systémem umělé inteligence a integruje 5G modem, dozvíte v našem starším článku. V těle obou telefonů se ukrývá 21 antén pro příjem mobilního signálu, z toho 14 podporuje sítě 5G. V tomto je Huawei absolutní světová špička.

Výrobce u novinek láká také na rychlonabíjení. Huawei Mate 30 má sice velkou baterii o kapacitě 4 200 mAh, ale model Mate 30 Pro má ještě větší baterii dosahující celkových 4 500 mAh. O rychlé nabíjení se postará klasická SuperCharge nabíječka s výkonem 40 W. Bezdrátová technologie SuperCharge nabíjí výkonem 27W. Řada Mate 30 navíc poskytuje vylepšené reverzní bezdrátové nabíjení, díky kterému mohou uživatelé rychle a pohodlně dobít další přístroje jako například sluchátka.

Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro bude nabízen ve dvou paměťových konfiguracích: 128 nebo 256GB úložištěm, kapacita RAM bude v obou případech 8 GB. Do mobilu lze vložit buď dvojici nano SIM karet nebo jednu SIM karta a paměťovou karta formátu NM Card. To samé platí i v případě Mate 30.

Kvůli omezení ze sztrany Spojených států nemůže Huawei u telefonů využívat systém Android s integrovanými Google aplikacemi a službami. Firma tak vsadila na open source větev Androidu (AOSP), která veškeré služby Google (včetně obchodu Play) neobsahuje. Uživatelským prostředím je EMUI 10 s řadou užitečných funkcí, které čeští uživatelé nyní testují na sérii P30. EMUI10 na nových telefonech nabízí ovládání gesty a funkci AI Auto Rotate, která otáčí obraz inteligentně podle toho, z jakého směru se zrovna na displej díváte. Skvělá fičura.

Cena a dostupnost

Série Huawei Mate 30 bude nejprve uvedena na čínském trhu oficiálně 26. září, přičemž smartphony bude možné předobjednat již 19. září. Na trhy asijsko-pacifického regionu včetně Malajsie, Filipín, Singapuru a Thajska řada Mate 30 dorazí v listopadu. Později se dostane i na další trhy. O dostupnosti na českém trhu ještě nebylo rozhodnuto.

Mate 30 začíná na 799 eurech (21 000 korun) ve 4G variantě. Cena Mate 30 Pro je stanovena na 1 099 eur (28 500 korun) v případě 4G verze, respektive 1 199 eur (31 000 korun) za verzi s 5G.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře