Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeHonor 3C: Levný šikula s HD IPS displejem a 2 GB RAM

Honor 3C: Levný šikula s HD IPS displejem a 2 GB RAM

Hledáte dobře vybavený a svižný telefon za nízkou cenu? Honor 3C tohle splňuje a stojí pouze 3 900 Kč. Za danou cenu nabídne mimo jiné HD displej, 2 GB RAM, výborný fotoaparát a dlouhou výdrž na jedno nabití. Poprvé vám také přinášíme měření displeje telefonu kolorimetrickou sondou. Ta u Honoru odhalila ukázkově přesné podání barev.

Už od počátků mobilních telefonů s operačním systémem Android jsou ty nejlevnější modely často spojené i s pochybnostmi o jejich výkonu a plynulosti a nemálo lidí je považuje za nepoužitelné. Nám se na recenzi dostal poměrně zajímavý telefon Honor 3C, který se na našem trhu vyskytuje oficiálně teprve asi tři měsíce, přičemž v Číně byl uveden již v prosinci 2013.

016

Honor 3C je u nás k dostání za 3 900 Kč, což je cenová kategorie low-endových chytrých telefonů. V té by člověk ještě před nějakou dobou čekal mobilní telefony ořezané úplně na kost, s nekvalitním displejem, slabou výdrží na nabití, příšerným fotoaparátem a mnohým dalším. Honor nás však přesvědčuje o opaku.

Balení a příslušenství

Telefon dostanete v elegantní tyrkysově modré krabičce. Po sejmutí jejího víka se vám naskytne pohled na mobil. V příslušenství se nachází pouze základní věci v podobě manuálu, nabíječky s konektorem USB a USB-micro USB kabelu. Nabíječka nabíjí maximálním proudem 1 A, což znamená, že se telefon nabíjí necelé tři hodiny z 0 na 100 %.

004

001 003 002

Design a kvalita zpracování

Vzhled telefonu není ničím výjimečný. Jedná se o úplně obyčejný hranatý telefon, jakých najdete na trhu stovky. V téhle ceně je však na místě, že se výrobce nezaobíral nějakými zbytečnostmi, které by akorát prodražily výrobu.

005

Jde vidět, že v Honoru aspoň trochu mysleli hlavou a na přední straně telefonu nijak neplýtvali volným místem, jako to často, především těch levnějších, bývá zvykem. Největší dominantou je samozřejmě 5“ displej, pod ním se nacházejí senzorová systémová, bohužel nepodsvícená, tlačítka a nad ním sluchátkový reproduktor a přední 5Mpx foťák.

010

Pravá strana obsahuje pouze tlačítka power a pro změnu hlasitosti, jinak je čistá.

007

3,5mm jack pro připojení sluchátek a napájecí konektor jsou na opačných stranách. Zatímco jack naleznete nahoře, napájecí konektor naopak dole. Trochu si říkám, že je celkem škoda, že výrobci stále více upouštějí od řešení, kdy jsou oba tyto konektory vedle sebe, jako to měl třeba LG Optimus Black. Z mého pohledu to bylo ideální, když měl člověk připojené sluchátka i napájení zároveň a nemusely mu tak trčet kabely z obou konců telefonu.

006 011

Co musím telefonu rozhodně vytknout, je zadní odnímatelný kryt. Na recenzi jsme obdrželi verzi s šedým krytem, který se však opravdu extrémně patlá a navíc není asi ani příliš velký problém jej poškrábat, jelikož tento kus již před námi někdo měl a škrábanců je na něm nemálo.

009

012 014 013

Kvalita zpracování je celkově na slušné úrovni. Konstrukce je pevná, zadní kryt jen občas vrzne, ale jinak je lícování plastů na velmi dobré úrovni, když vezmeme v úvahu i cenu, za kterou se Honor 3C prodává. Avšak bych měl k displeji stejnou výtku, jakou jsem měl i k zadnímu krytu, konkrétně s patláním. Netuším, co za ochranu displeje tento telefon používá (o Gorilla Glass se nejedná), ale opravdu hodně se patlá a další věc je, že jde špatně očistit. Třeba u Moto G nebo Moto X stačí jednou dvakrát přejet displejem po kalhotech a displej je čistý, ale u Honoru 3C je potřeba hodně úsilí, abyste displej tak dobře očistili.

Displej

017

Tato recenze je vůbec naše první, ve které vám ukážeme kvality displeje telefonu v podrobném měření kolorimetrickou sondou. Než se pustím do rozboru, zkopíruji vám zde i můj popis toho, co by vás na následujícím screenshotu mělo zajímat:

  • V levé části jsou informace týkající se hlavně podání jednotlivých barev modelů RGB a CMYK. Nejdůležitější je graf, který ukazuje, jak dobře pokrývají naměřené barvy prostor sRGB (ideálně by bílý trojúhelník měl překrývat ten černý) a následně tabulka pod grafem, kde je důležitým řádkem ten s označením delta E, což je odchylka od standardizované hodnoty. Pokud je hodnota pod 5, dá se považovat za velmi dobrou, byť na profi úpravu fotek to zatím stále není. Naopak hodnoty nad 10 říkají, že daná barva je úplně mimo a nedá se jí tedy věřit.
  • Pravá část obsahuje měření odstínů šedé. To začíná od 0 % (černá) a končí na 100 % (bílá). Z naměřených hodnot se následně vypočítává kontrast (jas při zobrazení bílé : jas při zobrazení černé), gamma a pod tabulkou můžete vidět graf se třemi základními barvami RGB, což znázorňuje jednotlivé složky každé z úrovní šedé. Opět jsou důležitými hodnotami odchylky delta E, ale také, jaký nádech budou odstíny šedé mít. Pokud to nebude zobrazeno již na screenshotu, přidám i informaci o tom, jaká je na displeji bílá.
  • Část, kterou nevidíte a měřím ve „free measures“ je minimální a maximální jas displeje. Tu vždy okomentuji slovně.

 018

A jaký je výsledek? Asi takový, že se mi naměřeným hodnotám prvně nechtělo vůbec věřit… tedy neuvěřitelný! Přesnost barev je hodně blízko displeji iPhonu 6 a podání jednotlivých odstínů celé škály šedé je dokonce lepší. Průměrná odchylka delta E pro standardní barvy RGBCMY je 3,27, což je u takto levného telefonu obdivuhodné. V čem naopak trochu zaostává, je kontrast a to 700:1. V porovnání třeba s takovým LG G3 je jen o něco nižší, ale v porovnání třeba s HTC One nebo iPhonem 6 je méně jak poloviční.

020

Minimální a maximální jas dosahují hodnot 16 a 470 cd/m2. Obzvláště maximální jas je velmi slušný a s čitelností displeje na přímém slunci jsem neměl nejmenší problém.

019

Hardware

Ač by se podle doby uvedení mohlo zdát, že bude v dnešní době již zastaralý, ani zdaleka tomu tak není. O běh se stará procesor Mediatek MT6582 se čtyřmi jádry založenými na architektuře Cortex-A7 a s frekvencí 1,3 GHz. Doplněn je grafickým jádrem Mali-400MP2 a hlavně, na prodejní cenu velmi nezvyklými, 2 GB RAM. Za takovou velikost operační paměti by se nemusely stydět ani telefony v cenové třídě okolo 10 000 Kč. Dle mého se u low-endových a mainstreamových zařízení jedná o optimální hodnotu, která nijak nebude brzdit operační systém.

021 022

Menší vsuvka. Vezmu-li svou zkušenost z Motoroly Moto G, která má pouze 1 GB RAM, tak při běžném používání s všemožnými synchronizacemi a spuštěnými programy velmi často docházelo k překreslování launcheru. Telefon byl sice svižný, ale pokud se vám při téměř každém návratu na domácí obrazovku začne launcher překreslovat, nepůsobí to nijak dobrým dojmem. Porovnám-li to s Nexusem 4, který je výkonem obecně velmi blízko Moto G s tím rozdílem, že má 2 GB RAM, tak u něj k tomuto neduhu nedochází téměř nikdy.

Výkon samotného procesoru není špatný, ale pokud telefon porovnám s jeho největším konkurentem v podobě Xiaomi Redmi 1S, který má Qualcomm Snapdragon 400 taktovaný na 1,6 GHz, tak Honor 3C znatelně zaostává. Nezapomněl jsem samozřejmě ani na screenshoty naměřených výsledků v benchmarcích. Je ale potřeba myslet i na to, že s updatem na KitKat může přijít rovněž i zvýšení výkonu.

024 033 032 031 030 029 028 027 026 025

Specifikace

Rozměry a hmotnost – 139,5 × 71,4 × 9,2 mm, 140 gramů

Displej – kapacitní IPS, 5″ (720 × 1280 px, 294 ppi)

Fotoaparát zadní – 8 Mpx (3264 × 2448 px), LED sloužící pro nasvícení scény, video: 1080p @ 30 fps, 720p @ 30 fps, 480p

Fotoaparát přední – 5 Mpx (2560 × 1920px), video: 720p

Chipset – CPU: Mediatek MT6582 1,3 GHz; GPU: Mali-400MP2

Paměť – RAM: 2GB; vnitřní paměť: 8 GB; paměťové karty: ano

Datové funkce – HSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: ano (802.11b/g/n), Bluetooth: 4.0, NFC: ne

Navigace – GPS, A-GPS

Akumulátor – 2 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne

Operační systém – Google Android 4.2.2 Jelly Bean (update na KitKat snad v nejbližší době)

Cena – CZC.cz: 3 898 Kč (aktuální k 22.2.2015)

Konektivita

Čeho se nízká cenovka dotkla poměrně výrazně, je bezdrátová konektivita. Nečekejte žádné LTE a ani NFC. Pokud chcete LTE, museli byste koupit dražší model Honor 3C 4G, který však i tak podporuje pouze frekvence LTE 1800, 2100 a 2500 Mhz, navíc u nás není k sehnání a má slot pouze na jednu SIM.

WiFi naleznete u Honoru 3C opět jen úplně základní 802.11b/g/n. Na standard ac a frekvenci 5 GHz můžete zapomenout. Všechno tohle jsou však za danou cenu přijatelné ústupky. Co je už trochu větší škoda, je absence GLONASSu. GPS je po fixu polohy velmi přesná a naprosto klidně porovnatelná se Snapdragonem 801. Fix však není ani zdaleka tak rychlý jako třeba u Xiaomi Redmi 1S, které má Snapdragon 400. Většinou si chvíli počkáte. Opět ale něco, s čím se dalo počítat už jen vzhledem k tomu, že telefon používá čipset od Mediateku.

034 035

Menší chyba nastala, když jsem Honor 3C začal přímo porovnávat s GPS v Moto X. Přesnost zaměření byla naprosto v pořádku, ale pravidelně mi Honor reportoval o několik desítek metrů nižší výšku nad mořem. Netuším, co tento problém způsobilo, ale doufejme, že to Honor v aktualizaci již opravil.

036 037

Fotoaparát

Další částí telefonu, ze které jsem byl vyloženě nadšen, byl fotoaparát. Přesněji jsem byl nadšen z kvality fotografií pořízených za rozumného množství světla. Zadní 8Mpx fotoaparát pořizuje fotografie v rozlišení 3264 × 2448 px, což je v dnešní době honění se za megapixely naprosto dostatečné. Často totiž lidé kvalitu fotoaparátů posuzují čistě jen na základě této hodnoty, což je velký omyl. Rozlišení je jen základ a potom je velmi důležité, jaký snímací čip telefon používá. V případě Honoru 3C se jedná o senzor Sony BSI.

hdr 076 hdr hdr 073 072 070 069 067 066 064 062 061 060 059 058 056 055 054 hdr

Video lze pořizovat v rozlišení až 1080p, což je na telefon v této ceně také nadstandardní hodnota. Pokud jsem byl z fotografií nadšený, video mě naopak trochu zklamalo. Nečekal jsem toho mnoho, ale v záznamech lze spatřit velmi výraznou kompresi. Navíc se při zapnuté stabilizaci obrazu občas objevily v obrazu „artefakty“, mírná deformace a jakoby neustálý pohyb obrazu z zprava doleva a naopak. Kvalita zvukové stopy u videí rovněž není dvakrát kvalitní.

Přední 5Mpx kamerka je na selfie a videohovory použitelná a kvalita obrazu je dostatečná. Na focení něčeho jiného to však rozhodně není.

Baterie a výdrž

Akumulátor o kapacitě 2300 mAh dodává telefonu slušnou zásobu energie i pro náročnější používání. V případě běžného používání nebyl problém se dostat na dva až tři dny. Nabíjet telefon bylo potřeba většinou až třetí den. Pokud jsem zapnul nějakou náročnější hru, například Leo’s Fortune, tak nebyla spotřeba nikterak extrémní a na několik hodin hraní by to bez problému vystačilo.

Nově jsem rovněž metodiku testování rozšířil o test přehrávání 720p videa. Jak to probíhá? 720p video o délce něco málo přes jeden a půl hodiny (mkv, h.264) pouštíme ve smyčce z interní paměti v přehrávači Asti Media Player. Před samotným spuštěním přehrávání telefon restartujeme jednak z důvodu vyčistění paměti a také proto, aby se resetoval časovač zaznamenávající dobu od spuštění. Po restartu pouštíme aplikaci Device Uptime, která uchovává historii předchozích dob, po které byl telefon zapnutý, což nám umožňuje nechat telefon někde ležet a nevěnovat se mu. Video necháváme přehrávat až do doby, než se telefon samovolně vypne, nebo zbývá posledních pár procent baterie. Čas zaznamenaný v Device Uptime použijeme jako čas, po který telefon vydržel přehrávat. Jas displeje je při měření nastaven zhruba na polovinu a připojení WiFi je aktivní včetně všech synchronizací.

039

V naší metodice obstál Honor 3C velmi dobře. Výsledný čas byl téměř osm hodin, což znamená osm hodin SOT (Screen-On Time – doba, kdy byl displej aktivní) na poloviční jas a s neustálým překreslováním. Většina vlajkových modelů různých výrobců se ani zdaleka takovým výsledkem nemůže pochlubit.

Software

Honor 3C ještě stále běží na starším Androidu 4.2. Původně výrobce sliboval update pro Evropu na 4.4 KitKat do konce ledna, ale na konci února stále ještě nic. S updatem by mělo také přijít prostředí EMUI ve verzi 3.0 (u Jelly Beanu se jedná o starší 2.0).

040

051 050 049 047 048 046 045 044 043 042 041

Celkově již jde na EMUI 2.0 vidět mírná zastaralost v designu. Možností skýtá poměrně hodně a má také mnoho užitečných funkcí. Spouštění aplikací je velmi rychlé a plynulé. Co však už občas plynulé není, je různé scrollování, animace, apod. Pro názornou ukázku jsem natočil video s přímým porovnáním s Moto X 2014, kde jsou dané pohyby naprosto plynulé.

Rozhodně se však nedá říct, že bych z používání telefonu ještě s aktuálním starším prostředím byl zklamán. Až na problém výše, který se však neobjevoval všude, bylo používání telefonu bezproblémové. Naopak jsem velmi rád, že výrobce neořezal funkce na kost.

Závěr

Jsme na konci recenze a je tedy čas na shrnutí mých pocitů z testovaného telefonu Honor 3C. Z mého pohledu se jedná o povedený telefon za velmi přijatelnou cenu. V dané cenové hladině nabízí excelentní displej, velmi dobrý fotoaparát (týká se hlavně dobrých světelných podmínek), 2 GB RAM a dlouho výdrž na jedno nabití. V těchto ohledech si dovolím tvrdit, že jej za cenu do 4 000 Kč nic nepřekoná.

019

Potom však nastává jedno velké „ale“. Honor 3C přišel na český trh velmi pozdě. Kdyby za cenu 3 900 Kč přišel již třeba v prvním čtvrtletí minulého roku, jednalo by se o bezkonkurenční volbu té doby. Bohužel je nyní situace taková, že o stovku více stojí Xiaomi Redmi 1S, obrovská konkurence Honoru 3C. Sice nenabídne tak kvalitní displej, tak dobrý fotoaparát, výdrž na baterii je menší a nemá 2 GB RAM, zato má za sebou obrovskou světovou komunitu MIUI a prostředí samotné nemá vůbec žádné problémy s plynulostí. MIUI lze nahrát i na Honor 3C, avšak to již vyžaduje root telefonu, při kterém přicházíte o záruku.

Nemám problém Honor 3C doporučit. Je to hodně povedený telefon za cenu, která bude pro naprostou většinu lidí ještě stále přijatelná. Lze také vidět, že pokud chcete v dnešní době vybavenějšího Androida, není potřeba investovat horentní sumy.

Honor 3C

Klady

  • velmi dobrý poměr cena/výkon
  • 2GB RAM
  • dlouhá výdrž na jedno nabití
  • skvělý 720p IPS displej
  • za dobrých světelných podmínek pořizuje velmi dobré fotky
  • dual SIM
  • slot pro paměťovou kartu
  • notifikační LED
  • rychlé spouštění aplikací
  • čitelnost displeje na přímém světle
  • přesná GPS

Zápory

  • občas lagující prostředí EMUI 2.0
  • starší Android 4.2 Jelly Bean
  • kontextová tlačítka bez podsvícení
  • horší kvalita videa
  • slabší kvalita reproduktoru
  • hodně se patlající zadní kryt a displej
  • zaměřování GPS trvá často trochu déle a chytá méně satelitů, nepodporuje GLONASS

Za zapůjčení telefonu Honor 3C děkujeme českému zastoupení společnosti Honor

honor_logo

Adam Kahánek
Adam Kahánekhttp://kahanek.eu
Dlouholetý recenzent počítačového hardwaru, který se díky nadšení do mobilních technologií částečně transformuje na recenzenta telefonů a různých gadgetů.
Další články

9 KOMENTÁŘE

  1. No a pane Kahánek co byste doporučil do 4000 Kč místo Honoru ??
    Ten Xiaomi Redmi 1S ..a ještě nějaký??? Díky

    • Dobrý den, v ceně do 4 000 Kč bych volil asi ještě Asus ZenFone 4, LG Optimus L9 II (pokud je stále k sehnání) a pokud není podmínkou Android, tak klidně i nějakou Lumii. A jak se teď dívám, tak minimálně na CZC je momentálně akce na Asus ZenFone 5 v 8GB verzi, kdy stojí 3 991 Kč. To je asi aktuálně bezkonkurenční akční nabídka.

  2. Mamce jsem ho koupil na vánoce, jako úplné začátečníci s jakýmkoliv chytrým telefonem a mohu doporučit. Za ty peníze, je to podle mě nejlepší telefon ve své cenové kategorii. I výkon je dostačující, NFS, Dead space aj. v pořádku fungují 🙂

  3. Děkuji za doporučení..ještě mám dotaz..rád bych na Honoru prostředí MIUI, ale netroufám si… se do toho pustit.. Nevěděl byste kde nebo kdo by mi toto prostředí mohl nahrát ? Děkuji.

    • No, jsem si téměř jistý, že na žádné prodejně vám to neudělají. To byste musel říct nějakému nadšenci/někomu, kdo se v tom vyzná. Zkuste mrknout na české MIUI fórum http://miuios.cz/ Myslím si, že tam téma k Honoru 3C naleznete a určitě by vám tam někdo poradil 😉

  4. H3C mam z Ciny od leta a popravde, za tu cenu uzasne. Hure se na nej shani rom /a pouzdro v cechach:)/; ale MIUI se na nej da dostat bez problemu po rootu, komunita je slusna, ale uz dlouho nebyla zadna aktualizace, neb se musi portovat.

  5. Mám Honor od včerejška..krásný mobil po všech stránkách..vše funguje až na slabý reproduktor ,moc neslyším toho druhého ve sluchátku..nevím jestli má hlasitý odposlech..a nejde mi čt24…
    Celkově je to zázrak jak v ceně, tak i v kvalitě…

  6. Pane Kahánek,

    jak jste zjistil, že Honor má lepší fotoaparát + displej než Redmi 1S? Dobrá, displej může být klidně kvalitnější, ale fototoaparát je v Redmi 1S bezesporu kvalitnější. Ten v Honoru je spíše průměr. Velký plus je, že má 2GB RAM, sic na zastaralém železu ale výkonem dostačující asi. Jinak zachvíli bude dostupná Redmi 2 s 2GB RAM, což by mohlo být opravdu výhodné !

    • Přišel jsem na to tak, že s Redmi 1S už mám nějaké ty zkušenosti. Fotky jsou malinko detailnější než u Redmi 1S. A dovolil bych si vás opravit, protože Honor nemá průměrný foťák. Naopak na svou cenovou třídu má nadprůměrný foťák, stejně jako Redmi 1S. Honor má jedinou nevýhodu při focení HDR, kdy často některá místa úplně zbytečně přepaluje (lze vidět v testovacích fotografiích, kde jsou dvě porovnání non-HDR a HDR).

      Na Redmi 2 s 2 GB RAM jsem osobně hodně zvědav a doufám, že se mi dříve nebo později dostane na recenzi. Jen se obávám toho, že cena v ČR nebude úplně přivětivá, jelikož už Redmi 2 (1 GB RAM) stojí 4700 Kč (Xiaomimobile), kde po stránce papírových specifikací vítězí ZenFone 5 (na jeho recenzi se mimochodem taky můžete těšit relativně brzy).

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře