Češi vyrobili nový dron s nočním viděním, měl by pomáhat záchranářům


Češi vyrobili nový dron s nočním viděním, měl by pomáhat záchranářům

Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany vyvinul nový dron s nočním viděním, který bude používán především pro záchranné a humanitární mise. Bezpilotní hexakoptéra Brus se představila novinářům na vojenském letišti ve Kbelích v Praze.

Podle VTÚ může dron zůstat ve vzduchu 40 minut, doba doletu je deset kilometrů a vystoupat dokáže do výšky jednoho kilometru. Pro monitorování terénu slouží dvě kamery – noční a denní, mezi nimiž lze během letu přepínat. Nechybí ani laserový dálkoměr a laserové ukazovátko.

V budoucnu by stroj mohl nést i chemické nebo radiační snímače, které by jeho využití dále rozšířilo. „V žádném případě nepřemýšlíme o tom, že bychom na dron nasazovali nějaké zbraně nebo zbraňové systémy,“ uvedl ředitel VTÚ Jiří Protiva.

Brus byl ještě v době dokončování zkoušek nasazen po výbuchu munice ve Vrběticích, kde při monitorování situace nalétal přes 70 hodin. VTÚ nyní jedná o jeho využití ve složkách Integrovaného záchranného systému, pro které je noční vidění při jejich práci velkou výhodou.

ctk

foto: česká televize

Zdroj: CTK

The following two tabs change content below.

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.