Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyHrozí lidstvu vzpoura strojů? V Praze se experti budou zabývat riziky umělé...

Hrozí lidstvu vzpoura strojů? V Praze se experti budou zabývat riziky umělé inteligence

Česká metropole se 22. až 25. srpna stane dějištěm Human-Level AI Conference, největší konference o tzv. obecné umělé inteligenci na světě. Pořadatelé akce ze společnosti GoodAI dnes nastínili program, jehož důležitou součástí je otázka bezpečnosti.

Máme se obávat humanoidní umělé inteligence, která bude schopna samostatného uvažování a řešení problémů? Nebo jde o pouhý sen, kterého se lidstvu nikdy nepodaří dosáhnout? Bude tzv. human-level AI neboli obecná umělá inteligence dostatečně zabezpečena proti zneužití? Na tyto a další otázky se budou snažit odpovědět přední světové kapacity na umělou inteligenci během Human-Level AI Conference, která se uskuteční 22. až 25. srpna na Fakultě strojní Českého vysokého učení technického v Praze, v Národní technické knihovně a v Divadle Hybernia.

Do české metropole při této příležitosti zavítají nejznámější experti na AI, včetně Bena Goertzela ze společnosti Hanson Robotics, která vyvinula humanoidního robota známého pod jménem Sofie, či Iriny Higgins ze společnosti DeepMind, jež se podílela na vývoji rozpoznávání řeči ve společnosti Google Research.

Konference Human-Level AI je rozdělena na část určenou široké veřejnosti v pátek 24. srpna a sobotu 25. srpna, která se bude zabývat budoucností umělé inteligence a nabídne mimo výše zmíněných také řečníky ze společností Facebook AI Research, Google DeepMind, Microsoft a dalších. Část pro odborníky od 22. srpna do 24. srpna spojuje dosavadní tři samostatné konference: AGI (Conference Series on Artificial General Intelligence), BICA (Biologically Inspired Cognitive Architectures) a NeSy (Workshop Series on Neural-Symbolic Learning and Reasoning).

Podrobnosti o programu, řečnících a registrační formuláře na konferenci naleznete na webu www.hlai-conf.org.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Vzbura strojov je výborná téma na sci-fi, ale v realite nehrozí a nebude hroziť ešte minimálne niekoľko storočí, to si musí uvedomiť každý, čo len trochu racionálne zmýšľajúci človek. Stroje sú vo svojej súčasnej podobe veľmi krehké, omnoho krehkejšie, ako živý organizmus. Len jeden príklad: pokiaľ sa zraní človek, jeho telo samo vyvolá účinné stabilizačné a regeneračné procesy. Krvné doštičky zastavujú krvácanie, rana sa hojí, orgány sa regenerujú. Toto všetko žiadny stroj nedokáže. Prerezaná hadička, prerušený kábel, zlomený plošný spoj, to všetko je pre stroj fatálne a nezvratné bez pomoci. Rovnako AI je stále v plienkach. Je účinná v úzkej špecializácii, ale nedokáže myslieť komplexne a univerzálne. AI zameraná na retušovanie grafiky jednoducho nedokáže riešiť strategické problémy a ani ju nenapadne sa nimi zaoberať. A blízka budúcnosť, ale ani budúcnosť 200 – 300 rokov na tom nič nezmenia. Takže na terminátora si ešte počkáme 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře