Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůRecenzeHeroes of Might & Magic III HD: Hrdinou celý život

Heroes of Might & Magic III HD: Hrdinou celý život

Ubisoft Entertainment se rozhodl svézt na vlně popularity HD remaků a dalších předělávek. Vždyť právě ty v dnešní době vydavatelům vydělávají slušné peníze. Pro jeden ze svých prvních počinů přitom sáhnul po Heroes of Might & Magic III, nejlepší hře z legendární série tahových strategií. Co chtít víc? Především kvalitu!

Předělávka slavných „Heroesů“ s názvem Heroes of Might & Magic III HD se od původní hry prakticky neliší. Bohužel, jak už to tak bývá, to co jsme kdysi považovali za vrchol techniky, v současné době působí zastarale a nevkusně a to i pokud to trochu vyleštíte. Prostředí je velmi nedetailní, soubojová obrazovka jakbysmet, barvy jsou navíc tmavé a jakoby vyblité a celé to oku nelahodí, ať se na to snažíte dívat, jak chcete.

Zrovna v případě Heroes of Might & Magic III HD, které je striktně dvourozměrné a navíc zasazené do fantasy světa, by přitom vyleštění grafiky bylo poměrně jednoduché, tedy alespoň v porovnání s vylepšováním grafiky v některých trojrozměrných realistických titulech (viz např. Resident Evil, který se v nedávné době objevil na počítače a konzole nové generace).

IMG_3855

Grafika není ani zdaleka to nejhorší

Grafika na úrovni 20 let starých her ale není nic proti tomu, že se hra dočkala špatné optimalizace, takže se v některých případech seká i na stroji, který je několikanásobně výkonnější, nežli domovská platforma hry. V tomto případě už opravdu bije do očí, že Ubisoft remake Heroes of Might & Magic III HD opravdu odbyl jen s vidinou rychlého zisku, což je od společnosti, jíž jsme ještě před rokem věřili, že to s námi hráči myslí dobře, už druhou ranou pod pás za několik málo měsíců, týdnů a dní (vzpomeňte na Assassin’s Creed Unity).

Trochu stranou těchto dvou stížností stojí ovládání. To je sice do jisté míry optimalizované pro dotekové displeje, jenže výsledek tohoto snažení je spíše rozpačitý. Během tahových soubojů se jednoduše ukliknete a s postavou dojdete do vedlejšího hexového pole, namísto zaútočení na nepřítele. V horším případě se překliknutím rovnou o celý tah připravíte, což je opravdu k naštvání.

IMG_3829

Stěhování národů je také utrpení

Velké problémy mi dělalo také přejíždění s hrdinou po mapě. Kliknete-li na vytoužený cíl své cesty, někdy se vám namísto popojetí povede otevřít nabídku daného místa či objektu (například města, dolu, bonusového záchytného bodu atd.) a to třeba i opakovaně. O tom, že s postavou těžko budete hledat kratší cestu, nebo ji vůbec na mapě naklikávat, ani nemluvě. I když se autoři rozhodně mohli snažit o něco více, v tomto případě se nejedná ani tak o jejich chybu, ale spíše o celkovou koncepci původní hry a samozřejmě i o to, na jakém hrajete přístroji.

S mým iPadem Mini bylo zadávání cesty pro hrdiny na mapě docela utrpením, jelikož má opravdu titěrný displej. Věřím však, že s iPadem Air byste se tomuto problému dost možná vyhnuli.

Na špatné ovládání si navíc časem zvyknete, i když se nikdy nebude jednat o procházku růžovým sadem. Určité berličky, jako například překlikávání hrdinů a měst v souhrnné nabídce je takové přirozené, ale popojíždění jen po dvou či třech místech na mapě, abyste ušetřili pár kroků navíc, to už je docela nemotorné.

IMG_3833

Hlavní novinkou je multiplayer

Jedinou opravdovou novinkou ve hře Heroes of Might & Magic III HD je online multiplayer. Jednotlivé scénáře si díky němu můžete konečně zahrát s živými protivníky, čímž se délka hrací doby Heroesů, která už tak je poměrně nabobtnalá, významně zvyšuje. Multiplayer funguje poměrně dobře, i když se hra někdy při čekání na ostatní hráče zadrhne a pak ji musíte znovu pustit. To se mi ale za několik dní stalo pouze jednou, takže je to spíš jeden z těch drobnějších problémů.

Heroes of Might & Magic III HD není špatná hra, jenom je na ní moc vidět, že byla vytvořena se záměrem vyždímat z hráčů peníze a že do ní nikdo nevložil srdce. A to je u hry formátu Heroes of Might & Magic III opravdu bolestné. Doporučuji jenom zarytým fanouškům série a i ti možná zpláčou nad výdělkem – remake hry vás totiž vyjde na necelé tři stovky. A to je u hry pro mobily opravdu velká investice. Tak si ji dobře rozmyslete!

Hodnocení: 5/10

Verdikt:

  • Průměrná předělávka legendární tahové strategie. Přichází s jednou jedinou citelnou novinkou a to se zábavným multiplayerem. Jinak v ní najdete prakticky to samé, co v původní hře.

Co se mi líbilo:

  • jsou to Heroesy
  • multiplayer

Co se mi nelíbilo:

  • hodně slabá grafika
  • rozpačité dotekové ovládání
  • hra není optimalizovaná a hodně se seká
  • vysoká cena
Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

  1. Najhoršie je, že ju uvoľnili aj pre PC (pokiaľ sa nemýlim, tak dokonca s cenovkou €15), nefunguje s pôvodnými datadiskami (lebo sa stratili zdrojové kódy) a pre PC hráča nepridávajú okrem podpory 16:9 – smiešne vyriešením zle texturovanými okrajmi okolo 4:3 hracej plochy. Navyše pôvodné Heroes of Might & Magic 3 so všetkými rozšíreniami a bez DRM stojí o tretinu menej ako táto lúpež.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře