Úterý, 16 dubna, 2024
DomůNovinkyHama CreeDroid Mobile – Recenze gamepadu pro Android a iOS

Hama CreeDroid Mobile – Recenze gamepadu pro Android a iOS

Hraní na mobilech, tabletech a všeobecně na dotykových zařízeních se mílovými kroky posouvá k úrovni hraní na počítačích a konzolích. Fanoušci mobilního hraní se tak vedle jednoduchých hříček poměrně nově mohou bavit nad složitějšími akčními hrami, závodními tituly, nebo městskými akcemi typu Grand Theft Auto. Ty se však, jak známo, na dotykačích ovládají velice špatně – i kdyby se autoři s jejich laděním piplali sebevíc, komplexita těchto her pohodlné ovládání skrze displeje telefonů a tabletů prostě nedovoluje. A zde přicházejí na řadu gamepady.

Trh s gamepady k telefonů a tabletům s Androidem a iOS je zatím ještě v plenkách, nicméně první vlaštovky se už začaly objevovat a dá se očekávat, že i toto pole zažije ohromný boom. Rozhodli jsme se proto nabídku gamepadů na našem trhu zmapovat a přinést vám sérii recenzí, které by vám s výběrem správného ovladače pomohly. Dnes se přitom budeme věnovat malému kapesnímu gamepadu Hama CreeDroid Mobile.

Hama Creedroid Mobile je ovladač vyvinutý speciálně pro použití s Androidem a iOS. Dovolena je však i konektivita s PC, která zde ovšem tvoří jen podpůrnou funkci. Pokud hledáte primárně ovladač pro PC, rozhodně byste měli sáhnout po docela jiném ovladači.

1

Základní balení gamepadu Hama CreeDroid Mobile obsahuje:

 • gamepad Hama CreeDroid
 • USB kabel
 • návod k použití

2

Vzhled gamepadu, technická specifikace

Gamepad Hama CreeDroid Mobile je na první pohled malý, lehký a mobilní. Jeho rozměry cca 12,5 cm x 6,5 cm x 2 cm mluví samy za sebe. Tento gamepad je menší než většina dnešních dotykových zařízení, takže se skvěle skladuje i přenáší, k čemuž přispívá i váha 85 gramů (se zabudovaným akumulátorem). S trochou nadsázky se dá říci, že pokud ho budete držet v ruce, ani si toho nevšimnete.

Velice malou váhu gamepadu vyvažuje skutečnost, že gamepad je připravený na zastrčení mobilního telefonu do horního držáku, čímž vznikne improvizovaná herní konzole, která nabobtná o váhu vašeho mobilu. Toto řešení mi přijde naprosto skvělé – je efektní a přitom maximálně funkční. Gamepad však dokáže stát i samostatně, takže s ním pohodlně můžete hrát hry také na tabletu, případně na vašem PC.

10

Vzhledově se gamepad nejvíce podobá gamepadům ze starých konzolí NES a Super NES. Jeho ergonomie je vzhledem k malému rozměru prachbídná, v rámci možností se však podařilo nepatrně zkosit úchopovou hranu a plasty ovládání skvěle lícují, takže nikde netvoří ostré hrany. Díky tomu se ovládání i při delším hraní drží vcelku pohodlně.

Vybavenost gamepadu – analogy, tlačítka, držák na telefon

V přední části gamepadu se na levé straně nachází osmisměrný ovládací kříž, na pravé straně potom čtyři tlačítka označená písmeny XYBA a posazená podobně jako tlačítka na ovládání Xbox 360 (případně Hama CreeDroid, který se Xboxovým ovladačem inspiroval). Oproti nim jsou však tlačítka u Hama CreeDroid Mobile o něco málo blíž k sobě a navíc průhledná.

Prostor mezi zabrala řada tří tlačítek, z nichž dvě jsou titěrné a vyhrazené pro funkce start a select, zatímco třetí tlačítko posazené na samý prostředek ovládání je oproti nim naprosto gigantické a označené baráčkem, značícím funkci home.

4

Pod tlačítkem home ve svislém směru nalezneme dvě LED diody indikující hledání zařízení při spárování a nabíjení (search + charge).

Na přední straně dole jsou potom dvě analogové páčky, které i přes přichycení úplně u těla gamepadu fungují naprosto perfektně, až na skutečnost, že kloboučkům chybí pogumování, jehož funkci se s průměrným výsledkem snaží suplovat pouze čtyři umělohmotné drážky, jež jsou nepohodlné a po delším hraní tlačí.

Na horní straně ovládání je již zmiňovaný rozklápěcí držák na mobil, čemuž se přizpůsobila i konstrukce gamepadu – horní část je oproti zbytku jeho těla zúžená a mobil s ním po zastrčení tvoří téměř jednolitou plochu. Nastavená horní část gamepadu však slouží i pro samotný úchop a navíc jsou na něm zabudované tlačítka L1/R1. Triggery a vibrace CreeDroid Mobile chybí.

5

V dolní části ovládání se ukrývá USB konektor. Poslední ovladatelný prvek gamepadu Hama CreeDroid potom najdeme na jeho zadní straně. Jedná se o štěrbinu, kterou můžeme ovládání resetovat v případě problémů.

Celkově se dá říci, že ovládání působí kompaktně, i když po ohmatání vám bude jasné, že se na něm šetřilo – ať kvůli penězům nebo celkově váze. Nejmarkantnější je to potom u držáku na telefon, který při natahování na šíři telefonu v určitém okamžiku klade dost silný odpor. Člověk se pak bojí telefon do něj vkládat, zvlášť když do něj pasuje tak akorát, jako například Samsung Galaxy S2.

Nakonec je třeba dodat, že gamepad pracuje s rozhraním USB 2.0 a bluetooth.

6

Pozn.: Gamepad Hama Creedroid Mobile je určený pro zařízení s Androidem 2.3 a vyšším a iOS 5.0 a vyšším. Gamepad jsme proto testovali s telefonem Samsung Galaxy S2 s operačním systémem Android 2.3.3, tabletem Nexus 7 a operačním systémem Android 4.4.2 a dále s iPadem Mini Retina s operačním systémem iOS 7 nakonec i iOS 7.1 (novou verzi Apple uvolnil před několika dny).

Spárování gamepadu Hama CreeDroid Mobile s dotykovým zařízením

Před spárováním gamepadu Hama CreeDroid Mobile s dotykovým zařízením je zařízení, vzhledem k integrované baterii v těle ovládání, potřeba nabít. Nabíjení probíhá přes USB kabel a počítač. Délka nabíjení je asi 2 hodiny.

Vlastní spárování gamepadu Hama CreeDroid Mobile probíhá skrze bluetooth. Zcela záměrně se přitom nebudeme rozepisovat o spárování s různými dotekovými zařízeními, jelikož se jedná o velice snadný proces. V podstatě stačí aktivování herního ovladače v jednom z možných režimů (myš, herní ovladač, klávesnice a iOS) a to současným stiskem k tomu určených tlačítek (k připojení v režimu gamepadu je to například stisk tlačítek home a X atd.). Poté na svém telefonu či tabletu aktivujete bluetooth a nakonec vyhledáte a spárujete bluetooth zařízení. To je všechno.

Bohužel ručním připojením gamepadu skrze bluetooth budete muset projít vždy, když se rozhodnete hrát, takže vás tento proces začne časem otravovat ať je jednoduchý sebevíc. Občas se vám navíc může stát, že při spárování vám na telefonu budou vyskakovat chybné hlášky, načež vám nezbyde než gamepad resetovat.

7

Gamepad a ovládání her

K našemu testu jsme využili jednak her, které přímo podporují ovládání prostřednictvím gamepadu (tzv. nativní podpora gamepadu). U Androidu se jednalo o akční hru Into the Dead, závodní hru Table Top Racing, městskou akci Grand Theft Auto: San Andreas a nakonec plošinovku Prince Of Persia: Shadow and the Flame.

K testu na iOS jsme zvolili RPG hru Ravensword: Shadowlands a opět i městskou akci Grand Theft Auto: San Andreas.

8

I když spárování gamepadu s Androidem bylo naprosto jednoduché, ovladač s hrami nekomunikoval, vyjma spárování ovladače v režimu myši. Jakožto myš fungoval gamepad velice dobře. Ten samý problém potom nastal i při spárování gamepadu s iOS.

U ostatních her telefon očividně signalizoval, že ovládání mačkáme, ovšem hry byly mrtvé. Ze zoufalství jsme proto přešli k testu funkčnosti ovladače u emulátoru her Snes9x EX+ a hle, gamepad pracoval bez chyby! Na vině tedy nejsou výrobci gamepadu, ale spíše samotní vývojáři, kteří se o jejich podporu asi nestarají, tak jak by měli.

Jedinou možností, kterak gamepad zprovoznit je mapování ovládacích prvků gamepadu, které je zdlouhavé a pro běžného uživatele nezvládnutelné. Po namapování tlačítek je však velká šance, že budete moci ovládat hry, jež pro ovládání gamepadem nejsou optimalizované.

9

Závěrečné hodnocení

Hama CreeDroid Mobile je velice malý, lehký a na své možnosti designově slušně provedený gamepad, který si bez větších obtíží můžete přibalit všude na cesty. Potíže přicházejí až ve chvíli, kdy se budete snažit ovládání rozchodit. Hama CreeDroid Mobile je k okamžitému použití k dispozici pouze v režimu myši.

Co se týče hraní a gamepadu jako takového, ovladač je u většiny her mrtvý a to i pokud se ho snažíte rozchodit u hry s nativní podporou gamepadu. Toto však není problém Hama CreeDroid Mobile, ale samotných tvůrců her.

Zdaleka nejlépe gamepad pracoval se starými hrami spouštěnými přes emulátory. V tomto případě pracoval Hama CreeDroid Mobile prakticky bezchybně a hlavně okamžitě. Doporučit tedy můžeme pouze hráčům, kteří se s gamepadem na cestách chystají ponořit do herní klasiky a potom pokročilým IT nadšencům, jež si tlačítka dokážou namapovat.

3

Hodnocení: 7/10

Co se nám líbilo:

 • nízká hmotnost
 • držák telefonu
 • rychlé a jednoduché spárování s dotykovým zařízením
 • výdrž baterie více jak 20 hodin
 • funguje se spoustou emulátorů
 • analogové páčky u těla ovladače

Co se nám nelíbilo:

 • slabá ergonomie
 • analogové páčky nemají pogumovaný povrch
 • párování při každém zapnutí ovladače
 • nutnost namapování tlačítek i u her, které podporují ovladače
Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

 1. Měl bych menší dotaz. Mám Nexus S, který má Bluetooth 2.1. Bude to na něm také fungovat bez problému, nebo bude nějaké omezení? Některé herní gamepady totiž označují, že vyžadují verzi 3.0 a vyšší. Proto se raději zeptám…

 2. Dobry den, pro tento gamepad je dostacujici USB 2.0. 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře