Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyHackeři našli způsob, jak z iPhonu získat zpět smazané fotky

Hackeři našli způsob, jak z iPhonu získat zpět smazané fotky

Ve virtuálním prostoru se dvakrát ročně koná mezinárodní soutěž Pwn2Own, která špičkovým lovcům kybernetických chyb z celého světa umožňuje předvést své dovednosti. Zatímco jaře se akce zaměřuje na hledání chyb v desktopu, závěr roku patří hackování mobilních zařízení.

Vzhledem k řadě kontroverzních případů obnovy dat z telefonů iPhone si na posledním hackatonu největší pozornost získala zpráva, že hackerské duo @fluoroacetate (Richard Zhu a Amat Cama) přišlo na způsob, jak získat přístup k jednomu nebo více smazaným souborům na iPhone, který „běží“na verzi iOS 12.1. Soubor, který oba hackeři použili v živé ukázce, byla fotografie z adresáře „Nedávno smazané“, neboli místa, kde se smazané fotografie uloží na pár týdnů, pro případ, že by majitel později jejich prvotního smázání zalitoval a chtěl by je obnovit. Patrick Müller ze společnosti Sophos poukazuje na fakt, že „smazané, ale dosud nepřepsané soubory, představují už několik let kybernetické riziko pro většinu desktopových operačních systémů, kdy se uživatelé mohou alespoň teoreticky přihlásit jako root nebo jako administrátor a vydolovat zbytková data přímo na úrovni počítačového disku“.

K získání smazaných fotek použili Zhu a Cama využitelné chyby v prohlížeči Safari, pomocí které obelstili iOS tak, že jim umožnil přístup k obsahu, jenž neměl být přístupný. „Riziko chyb prohlížečů tohoto typu spočívá v tom, že mohou být spuštěny škodlivými webovými stránkami, a jsou tak obecně vzdáleně využitelné – stačí vaši oběť zlákat, aby se podívala na webovou stránku, aniž byste ji museli přimět ke stažení souboru, změně některých nastavení a poté i jeho spuštění,“ upozorňuje Müller.

Co dělat?

Co tedy dělat s fotografiemi, které nebyly na vašem iPhone tak úplně smazány? Rada zní nepanikařit. Tato chyba totiž není z těch, které by kybernetičtí útočníci nezávisle znovu a znovu objevovali, než se stihne trvale opravit. Pokud se ale obáváte o fotky, o nichž jste si mysleli, že jsou trvale smazány, nezapomeňte, že v aplikaci Fotografie na iPhone je k dispozci ještě druhá fáze „smazání“. V seznamu alb najdete album s názvem Nedávno smazané, což je jakési krátkodobé předpeklí pro fotografie, které už nechcete. Pokud je známo, jejich definitivní smazání z alba “Nedávno smazané” je už neumožní obnovit, a to ani za použití nového hacku dua @fluoroacetate.

Zdroj: Sophos

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře