Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůNovinkyGoogle se vyhýbal placení daní, Itálie ho obvinila z daňových úniků za...

Google se vyhýbal placení daní, Itálie ho obvinila z daňových úniků za 227 milionů eur

Italská policie obvinila Google z daňových úniků za 227 milionů eur (6,1 miliardy korun). Agentuře Reuters to sdělily zdroje blízké vyšetřování, podle nichž se americká firma provinila v letech 2009 až 2013.

Google podle svých vlastních údajů zaplatil v Itálii v roce 2014 na daních 2,2 milionu eur z tržeb 54,4 milionu eur. Italské úřady ale odhadují, že tržby podniku v této zemi byly předloni až desetkrát vyšší.

Firma má kvůli daním potíže i v dalších evropských zemích. Minulý týden se s britskou vládou dohodla, že doplatí na daních 130 milionů liber (4,6 miliardy Kč). Na tomto doplatku se domluvila poté, co britské daňové úřady provedly kontrolu jejího účetnictví.

Antimonopolní orgány EU ve čtvrtek sdělily, že dostaly od Skotské národní strany podnět k prošetření dohody mezi Británií a Googlem, a uvedly, že se tím budou zabývat, uvedla agentura Reuters. Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová předtím BBC řekla, že pokud dostane stížnost, dohodu prověří.

Technologický gigant v posledních letech čelí kritice kvůli tomu, že většinu zisků, jichž dosahuje v Evropě, přesouvá přes své irské ústředí na Bermudy. Tam z nich neplatí žádné daně.

Google

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře