Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyGoogle dostal od Evropské komise pokutu 2,42 miliardy eur

Google dostal od Evropské komise pokutu 2,42 miliardy eur

Internetový gigant Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu 2,42 miliardy eur (63,6 miliardy Kč)za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google nesouhlasí se závěry vyšetřování a zvažuje, že se proti verdiktu odvolá. Zatím rekordní pokutu od komise dostal v roce 2009 výrobce čipů Intel, který musel zaplatit částku 1,06 miliardy eur.

Google dostal od komise teď 90 dní na změnu své praxe a musí se začít ke konkurenčním srovnávačům cen chovat stejně jako k vlastní službě. Jinak může čelit rozhodnutí o dalším penále až do pěti procent průměrného celosvětového denního obratu své mateřské firmy Alphabet.

Podle názoru komise firma zneužila svého dominantního postavení na trhu a nedovoleně zvýhodňovala vlastní službu pro porovnávání obchodních nabídek.

Její výsledky firma umísťovala na výrazná místa ve výsledcích svého vyhledávače, snižovala konkurenční služby, a tím poškozovala soutěž.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře