Neděle, 21 dubna, 2024
DomůNovinkyGoogle Doodle připomíná zachránce diabetiků Fredericka Bantinga

Google Doodle připomíná zachránce diabetiků Fredericka Bantinga

Dnešní Doodle připomíná 125. výročí narození kanadského lékaře Fredericka Bantinga, který vynalezl lék proti cukrovce.

Frederick Grant Banting se narodil v roce 1891 v kanadském Ontariu jako nejmladší z pěti dětí. Po studii teologie přestoupil na lékařskou fakultu, kde po první světové válce, které se sám zúčastnil, získal titul M.D. Poté začal pracovat jako praktický lékař a ortoped, přičemž se věnoval i výuce mediků.

To ostatně rozhodlo o tom, že jeho následující kroky vedly na Univerzitu v Torontu, kde zažádal o přidělení zázemí pro výzkum získání inzulinu ze psího pankreatu bez poškození pankreatickými enzymy. Přestože neměl s výzkumem téměř žádné zkušenosti, profesor John J. R. Macleod jeho žádosti vyhověl a poskytl mu vlastní laboratoř a deset psů na pokusy.

Při sériích úspěšných pokusů na zvířatech Banting objevil, že inzulin může být použit při léčení cukrovky, a prvním člověkem, který byl léčen inzulinem, byl v roce 1922 čtrnáctiletý chlapec. O rok později Frederick Grant Banting dostal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Život úspěšného kanadského vědce ukončila 21. února 1941 letecká nehoda.

5959

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Lék proti cukrovce? Ehm, cukrovka se neleci (nelze vylecit), pouze kompenzuje.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře