Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyGoogle dnešním Doodlem připomíná narození české feministky Plamínkové

Google dnešním Doodlem připomíná narození české feministky Plamínkové

Google dnes změnil logo českého vyhledávače, aby připomněl 141. výročí narození Františky Plamínkové, bojovnice za práva žen. Ačkoliv její význam pro postavení žen v české společnosti je mimořádný, zůstává jméno Františky Plamínkové pro většinu Čechů velkou neznámou. Františka Plamínková je po ilustrátorce Heleně Zmatlíkové a spisovatelce Boženě Němcové již třetí významnou Češkou, kterou americký gigant ve svém vyhledávači připomněl.

Plamínková strávila více než 20 let ve školství, z toho většinu v Praze. Učila matematiku, fyziku, kreslení a krasopis. Ke konci roku 1924 ale učitelské řemeslo opustila, aby se mohla naplno věnovat právům žen a politice. Základní škola v Praze na Letné dnes hrdě nese její jméno.

Její vize soužití moderní ženy a moderního muže se prolíná až do současnosti – už před sto lety prosazovala vytvoření podmínek, díky kterým by žena mohla skloubit práci s rodinou za podpory muže, mateřských škol, hospodyní a technických pomůcek do kuchyně. Právě to se stalo hlavní inspirací při tvorbě Doodlu.

Byla také velmi odvážnou ženou, která 14. září 1938 adresovala Adolfu Hitlerovi otevřený dopis, v němž hájila tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše a Hitlera obvinila ze lži.

Co je Doodle?

Google Doodle je graficky upravené logo Google z domovské stránky vyhledávače, které vzniká u příležitosti různých svátků nebo událostí. Místo klasicky napsaného „Google“ je logo ztvárněno zajímavými obrázky či pozadím. Čas od času je dokonce logo interaktivní.

Například v den 30. výročí vzniku legendární hry Pac-Man jste si mohli tuto hru zahrát přímo v logu a v den 96. narozenin otce elektrické kytary Les Paula se z loga stala kytara. Jindy se při kliknutí na obrázek zobrazí zajímavé informace k právě připomínanému výročí.

551

Zdroj: Google

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře