Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůNovinkyGoogle, Apple a další: Chtěli oškubat zaměstnance, teď za to zaplatí

Google, Apple a další: Chtěli oškubat zaměstnance, teď za to zaplatí

Před několika hodinami byl vyřknut verdikt nad společnostmi Apple, Google, Intel a Adobe ve věci nedovolené spolupráce kvůli snížení platu zaměstnanců. Soudkyně Lucy Kohová je odsoudila k zaplacení tučné pokuty.

Jako důkazní materiály soudkyni posloužily především e-maily, které si posílali vysocí představitelé jmenovaných společností včetně Steva Jobse a bývalého šéfa Googlu Erica Schmidta.

Antitrustová skupinová žaloba na tuto čtveřici byla podána už v roce 2011. Zaměstnanci v ní tyto společnosti obvinili z nezákonné spolupráce. Společnosti se údajně dohodli na tom, že si vzájemně nebudou přebírat zaměstnance, kteří by u nich projevili zájem o pracovní pozici kvůli tomu, že jim byl v mateřské firmě snížen plat.

Chování společností, které mělo za následek umělé omezení nabídky práce a samozřejmě i výrazně nižší platy, nakonec bylo „odměněno“ pokutou ve výši 415 milionů dolarů.

I přestože se tato částka může zdát štědrá, zaměstnanci požadovali odškodnění ve výši 3 miliardy dolarů, takže s verdiktem asi spokojeni nebudou.

Žaloba ve své původní podobě mířila i na další společnosti, například na Pixar nebo Lucasfilm, ti se však se zaměstnanci nakonec vyrovnali mimosoudní cestou.

apple-google-intel-adobe-tilt-620x349

Zdroj: Reuters

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře