Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzeGlympse: dejte vědět, kde se právě nacházíte

Glympse: dejte vědět, kde se právě nacházíte

Jste ve městě a rádi byste se podívali, zda někde poblíž nejsou vaši přátelé, abyste zašli na drink nebo jen tak si sednout a popovídat? Můžete zkusit obvolat všechny, se kterými byste se chtěli vidět. Anebo jste se dříve pomocí geolokační služby Google Latitude mohli podívat, kde se právě kdo nachází.

Bohužel to je již minulost, služba Laditude byla v létě zastavena a není nadále podporována. Sledovat polohu je dále možné pomocí povolení práv v Google+, ale s ohledem na vyžadované oprávnění a vlastnosti služby jako takové to nemusí každému úplně vyhovovat. Naštěstí existují i alternativní služby, pomocí kterých můžete sdílet svoji aktuální polohu. Jednou z takových je i Glympse – aplikace dostupná pro Android, Windows Phone, Blackberry i iOS.

Glympse (verze pro Android)

Glympse je šikovná aplikace pro ty, kteří z nějakého důvodu potřebují dát ostatním vědět o své aktuální poloze. Například pokud vyrážíte za přáteli či za rodiči delší vzdálenost a stále vám chodí SMS zprávy ve stylu: „Kde právě jsi? Čekáme na tebe.“, je Glympse ideální aplikací pro vás.

httpv://youtu.be/K9sd1RLdb28

Není třeba žádných registrací, nemusíte nikde vyplňovat vaše osobní údaje. Nemusíte se bát ztráty soukromí, sami si vyberete, s kým chcete svoji polohu sdílet a jak dlouho se budou údaje v reálném čase odesílat. K tomu všemu vám stačí pouze smartphone s GPS modulem a aktivní data. V úvodu je zmíněna dnes již nefunkční služba Latitude od Google. Tato služba byla hojně využívána, avšak oproti Glympse v některých věcech i přesto zaostávala. K tomu se ale v popisu ještě dostaneme.

Pojďme se podívat, jak celá aplikace funguje a jak se používá. Po stažení a nainstalování vás přivítá krátký tutorial, který vás v rychlosti seznámí s celou aplikací. Po jeho projití můžete začít aplikaci vesele používat.

glympse 1 glympse 2 glympse 3

Ihned ze začátku doporučuji zavítat do nastavení aplikace. Musím upozornit, že aplikace není dostupná v češtině, ovšem textů je minimum a poradí si s nimi i jazykový začátečník. Roletovou nabídku lze otevřít stisknutím funkční klávesy na telefonu nebo tapnutím na ikonu tří teček vpravo nahoře. V nastavení můžete uploadovat svoji fotografii, která se pak zobrazuje u sledování polohy. Taktéž můžete vložit své jméno či přezdívku. Dále je možné Glympse propojit se sociálními sítěmi, avšak není to pro fungování aplikace nezbytně nutné. Další tlačítka umožňují zapnout či vypnout sdílení polohy, zobrazování informace o rychlosti pohybu, použití metrických jednotek, zda má sledování polohy být ukončeno po příjezdu na místo určení a úsporný mód. V neposlední řade je možné v nastavení přepínat mezi jazyky. K dispozici jsou angličtina, němčina, španělština, čínština, korejština, francouzština, italština, portugalština a japonština.

Pokud máte vše nastaveno, nic vám nebrání začít sdílet svoji polohu. Učiníte tak tapnutím na Send Glympse, nacházející se na hlavní obrazovce vpravo dole. Vyberete příjemce vygenerovaného odkazu. Zde je možnost sdílet odkaz na polohu pomocí SMS zprávy, emailu, sociálních sítí… a nebo jen zkopírujete odkaz do schránky a můžete jej pak libovolně kamkoliv vložit. Dále si zvolíte, jak dlouho chcete svoji polohu sdílet. Na výběr je od jednorázového zobrazení polohy až po dobu 4 hodin. Zde bych se krátce zastavit a jen podotkl, že je škoda, že aplikace nenabízí delší časový interval – např. neomezený jako Latitude. Ovšem Glympse cílí na jiné používání. Počítá se s tím, že aplikaci budete zapínat účelně a že vás tedy nikdo nebude moci sledovat, když o tom vy nebudete mít zájem. V dalším bodě můžete připojit krátký vzkaz. Na posledním místě můžete nastavit, kam míříte. Tapnutím na tlačítko Send pak spustíte odpočet a sledování vaší polohy. Pokud jste definovali kontakty pro zaslání odkazu na sledování, byl jim zaslán.

glympse 4 glympse 5 glympse 7

Podobně jako vy odesíláte odkazy pro zobrazení polohy, i vám může takový odkaz někdo zaslat. Pokud jej otevřete na svém telefonu či tabletu s nainstalovanou aplikací Glympse, uvidíte polohu svých přátel na mapě po tapnutí na View Map.

Pokud často sdílíte svoji polohu, můžete si předdefinovat oblíbené profily, pomocí kterých zahájíte sdílení s nadefinovanými vlastnostmi a s vybranými kontakty během pár tapnutí.

Pokud jste obdrželi jenom unikátní Glympse kód ke sledování polohy, můžete jej po tapnutí na funkční talčítko či tři tečky na hlavní obrazovce vložit v nabídce View Glympse. Dojde k načtení sledování polohy bez potřeby znalosti přímého odkazu.

Pomocí žádosti Request a Glympse můžete zaslat jakémukoliv kontaktu žádost o zahájení sdílení polohy.

Car mode oceníte obzvláště v autě. Jedná se o zjednodušené ovládání nabízející velké ikony pro lepší obsluhování aplikace za jízdy. Mějte však na paměti, že dle zákona je zakázáno používat a manipulovat se záznamovými a komunikačními zařízeními za jízdy. Proto vždy doporučujeme před ovládáním telefonu zastavit.

Aplikace je dostupná ke stažení zdarma. Podrobnější náhled na vzhled a fungování aplikace nabídne video níže.

[appbox googleplay com.glympse.android.glympse]

[appbox appstore id330316698]

[appbox windowsphone ec418e52-b788-e011-986b-78e7d1fa76f8]

httpv://youtu.be/s6kS3BK56vE

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře