Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeGlosa: Kryptoanarchie bez růžových brýlí

Glosa: Kryptoanarchie bez růžových brýlí

O dírách v obraze krásné virtuální budoucnosti, který nám malují její oddaní věrozvěsti.

Časopis Wired nedávno uveřejnil dlouhou dvojdílnou reportáž o vzestupu a pádu internetového černého tržiště Silk Road, včetně příběhu jeho zakladatele a šéfa, Rosse Ulbrichta. Celé drama téměř antických rozměrů je kromě rozbití obrazu zdánlivě nedotknutelných temnointernetových zločinců důležité také z jiného důvodu: ukazuje, že i krásný nový síťový a svobodný svět se může povážlivě snadno zkazit.

Dread Pirate Roberts, Ulbrichtova internetová přezdívka, totiž založil svůj projekt nikoliv s pouhou myšlenkou umožnit pohodlnou existenci trhu s drogami a nelegálními zbraněmi mimo oficiální struktury, ale především jako libertariánskou ideologií hnaný experiment. Zkrátka: Ross Ulbricht chtěl vytvořit ideál svobodného tržiště, bez vnějších regulací a státních zásahů. Pravicový ráj, který semlel jeho samotného i čisté ideály, se kterými jej zakládal. Experiment, díky němuž se z extrémně inteligentního mladíka stal člověk hledající nájemné vrahy.

large

Podobně lze uvažovat i o Bitcoinu, prohlašovaném za znamení budoucnosti, kryptoliberální ráj a splněný sen všech, kteří mají bytostný problém se státními institucemi jako takovými (což je věc, na které se překvapivě shodnou anarchisté zleva i zprava). Na jedné straně rafinovaně vymyšlený systém decentralizované měny jako sympatický prostředek kontrakultury, na straně druhé nástroj ideální pro prodej (a nákup) dětské pornografie, nelegálních služeb a drog. A třeba takový Tor (software pro přístup do temného webu, který zásadně omezuje vysledovatelnost komunikace) se při pootočení úhlu pohledu mění z užitečného deštníku proti přehnanému dohledu NSA v komunikační prostředek Islámského státu.

Nepřekvapivě i ve světě krypotměn, šifrovaných sítí a anonymních messengerů platí pravidlo (pomůžeme-li si lidovou moudrostí), že není všechno zlato, co se třpytí. Nikdo samozřejmě nepřehlíží nesčetná jasně pozitivní využití těchto prostředků, ať už se jedná o whistleblowing nebo například komunikaci uvnitř diktatur a zemí s přísnou regulací internetu. Jen je to totiž jako s kteroukoliv jinou technologií, jež je zbožšťována a nekriticky obdivována. Tor, Bitcoin nebo darknet tak sice mohou být prvními paprsky úsvitu nového světa, ale pro nadšené (a hlasité) hlasy bychom neměli zapomínat na jejich stinné stránky. A možná i trochu poopravit představu kryptoanarchisty, jako nezištného bojovníka za paralelní ráj – protože dost možná někde za virtuálním rohem tahá z kapes pytlíčky s bílým práškem.

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře