Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyGeorge Boole: Dvě stě let geniálního matematika jako Google doodle

George Boole: Dvě stě let geniálního matematika jako Google doodle

Google dnes udělal radost všem příznivcům matematiky. Ve svém interaktivním logu, kterému se přezdívá doodle, totiž oslavuje dvousté výročí narození George Boolea, objevitele základů moderní aritmetiky a logiky, jakkoli v jeho době nebylo o počítačích ani uvažováno.

George Boole se narodil irským rodičům v britském Lincolnu 2. listopadu 1815 a zemřel v roce 1864, tedy ve věku pouhých 49 let. Známý je především jako autor tzv. booleovy algebry, algebry nad logickými hodnotami 0 a 1 s logickými operacemi AND, OR, NOT a dalšími odvozenými operacemi. Na těchto operacích jsou postaveny mimo jiné současné počítačové čipy a obvody, které používají binární soustavu.

Interaktivní logo na webu google.com demonstruje jednotlivé logické operace nad dvěma vstupy x a y. Ty mají hodnotu 0 pokud nejsou rozsvícené jejich nápisy a hodnotu 1 pokud jsou rozsvícené, přičemž v rámci animace se jejich hodnoty cyklicky mění.

¨5as

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře