Čtvrtek, 20 června, 2024
DomůRecenzeGeoDefense ? jedna z nejlepších tower defense her

GeoDefense ? jedna z nejlepších tower defense her

GeoDefense nepatří mezi nové hry, pokud ji ale neznáte, měli byste ji zkusit. Je to naprosto vynikající Tower Defense s neónovou grafikou herních automatů z osmdesátých let a perfektní hratelností. I když ji dohrajete, můžete stále experimentovat s novými a neotřelými přístupy k obraně před pronikajícími příšerkami.

Abstraktní grafika GeoDefense možná neohromí, ale nezaměňujme dobrou hratelnost a dobrou grafiku. Taky je důležité nezaměňovat dobrou hru a těžkou hru ? dobrá hra by měla nabízet prostor pro experiment, mělo by existovat více řešení, ne jenom jedno jediné, které musíte objevit. A v tomhle směru GeoDefense vítězí zcela dokonale.

Základní myšlenka GeoDefense je jednoduchá ? na obrazovce je namalovaná dráha, po které jezdí vláčky příšerek ? a vy si vybíráte věže, které rozmisťujete kolem a s jejich pomocí potvory hubíte. Každá věž má odlišný dosah a účinek ? blastery jsou rychlopalné, raketové věže střílí pomalé, ale devastující raketky a laserové věže řežou všechno, čeho se dotkne jejich paprsek. Pak tu máme ještě brzdící past, vysavač uvolněné energie a to je zhruba všechno.

Že je to málo? Naopak, každou věž můžete upgradovat v několika stupních, čímž se nejen zvyšuje její devastující výkon a rychlost, ale dost často se taky mění její funkce. Tak například raketová věžička získá od čtvrtého upgradu schopnost retargetovat raketky, což zatraceně zvýší jejich efektivitu. Na sedmém upgradu střílí pomalé, ale opravdu ničivé demoliční bombičky. Vysavač energie dokáže zvýšit ničivý účinek výstřelu věží, které na něj napojíte. Musíte ale zvážit, kolik věží a které na něj připojíte, protože vysátá energie se mezi věže rozděluje.

Je na něj rozumné napojit až upgradované raketové věžičky s možností přesměrování cíle, jinak často uvidíte, jak raketky nabité pracně nasbíranou energií neužitečně opouštějí bitevní pole. Nejvyšší upgrade blasteru ho změní na sniperskou věž s velkým dosahem a schopností zasahovat i protivná kolečka, která jinak mají díky silovému poli imunitu vůči zaměřování.

Ne vždy je chytré používat maximální upgrade nebo speciální vlastnosti věží, protože to jednak stojí spoustu peněz a navíc často za zisk nějaké zvláštní schopnosti zaplatíte nějakou jinou. Například vyměníte rychlost střelby za dosah, což nemusí dopadnout v konkrétním případě vůbec dobře. Laserové věže získají po druhém upgradu schopnost zamykání otáčení, což vám dovoluje vytvářet smrtící zóny ? musíte je ale zamykat a odemykat včas a správně.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/geoDefense/“/]

Potvůrky jsou všelijakého druhu, hvězdičky jsou rychlé, buráky zase odolné, kolečka nelze zasáhnout jen tak něčím a pak tam jsou nepříjemně vyvážené rychlé a odolné potvory. Malér nastává tehdy, když se vám na cestě setkají vlny potvor s různými vlastnostmi ? když se vám na trase slezou kolečka vybavená silovým polem a odolné potvory, máte problém. Ne vždy je proto výhodné použít zpomalovací věže, které vám právě můžou ?vyrobit? podobné vlny nepřátel a je třeba dobře promyslet, jak za sebe budete jednotlivé věže kombinovat.

Každý level hry je jedinečný, někdy máte k dispozici jenom určité typy věží, přičemž odolnost a rychlost potvor se stále mění. Levely jsou celkem zvladatelné, ale několik z nich je značně tuhých. Třeba takový Twister nebo The Eye jsem opravdu nenáviděl. Jiné jsou naopak velice vypečené a můžete experimentovat s řadou způsobů a kombinací věží. Osobně mě baví ?hra na hledání nutného minima věží?, které ale bodovací systém bohužel nezohledňuje a neocení.

Body dostáváte jen v klasickém hardcore módu, pokud vám hra přijde moc těžká, můžete si přepnout do jednoduššího, nebodovaného, kde jsou potvory měkčí a máte více peněz. Pozor: Řešení levelu, které funguje na jednodušší obtížnost, může být jen slepá ulička, pokud jde o hardcore mód. Zvláštní věcí je pak to, že obtížnost SD a HD verze se trochu liší ? HD verze je těžší a rozložení věží, které level vyřeší na SD verzi, nemusí nutně projít na HD.

Pokud se vám hra líbí, můžete si přikoupit Horizon Level Pack, což jsou tři Medium a tři Hard levely za 0,79 Euro, což osobně nepovažuji za úplně super výhodnou nabídku. Samotná hra ale za Euro a půl rozhodně stojí!

Hodnocení: 9/10

Verdikt: GeoDefense hraju pořád, experimentuji s levely a zvláštními schopnostmi věží. Vynikající záležitost!

Co se mi líbilo:

  • Perfektní hratelnost a znovuhratelnost
  • Rozumná obtížnost (jen několik levelů je opravdu těžkých)
  • Arkádová neónová automatová grafika jak z 80. let!

Co se mi nelíbilo:

  • Obtížnost HD verze je o něco vyšší než u SD verze
  • Hra by mohla mít více hodnotících kritérií (například více bodů za nižší počet použitých věží)

Další články

2 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře