Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůRecenzeFIFA 13: Bezkonkurenční fotbal ve staronovém kožichu

FIFA 13: Bezkonkurenční fotbal ve staronovém kožichu

Fanoušci populární herní série FIFA slaví. V minulých dnech vyšel nový ročník oblíbeného fotbalového simulátoru. Jako obvykle hra je dostupná na všechny herní zařízení a mobilní platformy. Od prvního vydání FIFY na iOS uběhly bezmála 3 roky. FIFA 2010 byla vydána asi jen proto, aby se o ní vědělo. Po třech letech ale série prošla velkou řadou změn, vylepšení a zdokonalení, až po revoluční ročník 2012, který svým zpracováním, grafikou a hratelností nadchl nejednoho hráče. a od kritiky obdržel status bezkonkurenčního fotbalového simulátoru. Všichni netrpělivě čekáme, co nový ročník přinese.

Podle autorů by se měl držet zavedených kolejí a přijít s řadou vylepšení. Nečekejme tedy žádnou fotbalovou revoluci na mobilních zařízeních, jak tomu bylo minulý rok, ale pouze vylepšení dokonalého.

Hratelnost a ovládání 9/10

FIFA 13 podle slov autorů obsahuje přes 15 000 hráčů, 30 licencovaných lig, 500 týmů a 32 autentických stadionů. Bohužel na Gambrinus ligu se tak trochu stále zapomíná. Snad příští rok.

Po spuštěné hry nás nevítají dvojice či trojice hráčů, jak tomu bylo v předešlých ročnících, ale pouze smějící se Messi, podle mnohých nejlepší fotbalista planety. Hned na začátku nás hra upozorní, co je nového. Ještě předtím než se proklikám k samotnému zápasu, tak mi hra nabídla aktualizace soupisek. Vzhledem k letošnímu bouřlivému přestupovému období příjemná funkce.

Jak jsme zvyklí z předešlých ročníků, hra nabízí čtyři známé herní módy.

Jako první je Rychlý zápas (Quick match). V tomto režimu můžeme hrát přímo zápasy, nebo trénovat a to jak na hřišti, tak jen samotné penalty. Dále můžeme v tomto režimu hrát i s přáteli, kde můžeme využít multiplayer s iPhony a iPadem, kde iPhony slouží jako gamepady a iPad jako promítací obrazovka. Dále je k dispozici Turnaj (Tournament) a Manažer (Manager mode). Manager mode je hezky přepracovaný a zjednodušený.

Což je příjemná změna oproti minulému ročníku. Hlavně možnost čtení emailů, je zpracována tak, že je nemusíme vůbec číst :-)Za každý zápas získáváme body, které se přičítají do našeho celkového hodnocení a poté nám zvyšují level. Dále je k dispozici i vylepšený Online režim. Konečně můžeme hrát s kýmkoliv na světě a body i dosažené úspěchy se nám počítají do našeho celkového hodnocení.

Pokud FIFU hrajeme na více zařízeních, tak se nám postup v Manager a Tournament módu průběžně ukládá do iCloudu, a můžeme pokračovat, kde jsme skončili na kterémkoliv zařízení. Tahle funkce je velmi užitečná. Díky tomu můžeme hrát jednu a tu samou hru na více zařízeních.

Zápasy se oproti loňskému ročníku rychle načítají, čekání zpříjemní animace různých fotbalových fines, které nám zcela jistě pomůžou k vítězství.

A následuje výkop. Jako první zpozoruji vedle tlačítek střely, sprintu a nahrávky jedno nové a to Skill Move. Tohle tlačítko je blíže představeno ve zmíněných animacích při načítání. Je to jednoduché. Při stisknutí se kolem něho vytvoří jakoby síť ze čtverců, a podle toho, do kterých čtverců táhneme prst, tak hráč vykoná trik. A autoři hry si dali opravdu záležet. Je zde velké množství triků, které můžou hráči provést. Ale i zde záleží na tom, za kterého hráče hrajeme. Samozřejmě Messi zvládne všechny triky, na rozdíl od takového Suareze.

V režimu obrany se objevilo také nové tlačítko ? přivolat druhého obránce (call 2 nd def). Snad ho nemusím blíže představovat. Co se týče tlačítek pro ovládání, tak ta zůstala úplně stejná. I s problémy, které představují stisknutí tlačítka a poté různé tažení prstů nahoru nebo dolů pro konkrétní akci hráče. Bohužel, zde asi není jiná cesta, než tohle řešení. Mockrát se mi stalo, že hráči provedli něco úplně jiného, než bylo definované v ukázkových animacích.

Hraní se mi zdá celkově pomalejší, je zde více času na rozmyšlení. Rozložení ovládání si můžeme v nastavení různě upravovat, jako v předešlém ročníku. Další příjemná změna je možnost měnit mentalitu týmu přímo ve hře. Stačí přetáhnout dva prsty přes obrazovku.

Co se týče obtížnosti hry, tak na Začátečníka nemusíme dělat vůbec nic. Stačí jít s míčem dopředu a obránci se Vám budou snažit uhnout. Vyšší obtížnost už trochu připomíná fotbal a bude chvíli trvat, než se do toho správného rytmu dostaneme. Pokud vyhráváte například 7-1, tak přímo ve hře vás FIFA upozorní, že naše skóre je příliš vysoké a protivník je slabý, jestli nechcete zvýšit obtížnost. Což se může hodit například pro zpestření nezáživného zápasu, ale pozor, může to být i kámen úrazu.

Grafika a zvuky 9/10

Grafika je stejná jako v předchozím ročníku. Přibylo pár animací oslav gólů. Díky hernímu enginu můžeme dávat krásné góly, a ty si pak můžeme uložit nebo uploadnout na server Youtube. Bohužel tyto videa nejsou dotažená úplně do konce, jelikož ve výsledku zvuk a video, nejsou vůbec synchronizované. Další bug, co jsem při hraní zpozoroval, byl u autového vhazování. Hráč držel míč, jako kdyby ho měl přilepený ke konečkům prstů.

Dále bych FIFĚ vytkl herní soundtrack v menu hry. I v tomto ročníku tam hraje stále a ta samá písnička. Po hodině hraní mně zněla v hlavě a pomalu jsem si ji mohl zpívat spolu se zpěvačkou. Obsáhlejší herní soundtrack by v tomto případě určitě nebyl na škodu. To se ale netýká Manager modu, kde se vyvážený a hlavně obsáhlejší soundtrack už nachází. Nevím, proč tomu tak není i v menu hry. Komentář je stejný, jako v předešlém ročníků, neobsahuje mnoho chyb a je plynulý a doladěný, jak jsme zvyklí z hraní na PC nebo Xboxu. Lokalizaci do češtiny ale nečekejme. Už tak je hra dost velká ? na iPhonu zabírá zhruba 1,6 GB.

Bohužel dav autoři stále nezvládají, takže se stane, že slyšíme pískot a jásot během celé hry, ale při gólové šanci ztichne a nikdo nevydá ani hlásku.

Závěr: 9,5/10

FIFA 13 je důstojné pokračování skvělé herní série. Navazuje na úspěchy předchozího ročníku a v mnoha ohledech ho vylepšuje. Ať je to již zmíněný iCloud, nebo nový Manager mode. Ale najdou se i přetrvávající chyby, jako nepřesné ovládání střely, nebo zkraty obránců apod. Na tomto by mělo EA ještě zlehka zapracovat. Hra v App Store stojí ?5,49 ? je k dispozici pro iPhone a iPad za jednu cenu. To si v závěrečném hodnocení vysloužilo ještě půl bodu navíc.

Upřímně mohu říct, že vynaložených peněz za hru nelituji. FIFU 13 jako věrný fanoušek budu hrát opět po celý rok a poté netrpělivě čekat na další ročník. Pro ty z vás, kteří nechtějí za hru platit takto vysokou částku mám radu. Počkejte si až bude EA pořádat nějakou promo akci, kdy ji bude nabízet za hubičku.

  • Odkaz ke stažení: iOS
zp8497586rq
Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře