Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůRecenzeElephone W2: elegantní chytré hodinky s ručičkami pro nenáročné

Elephone W2: elegantní chytré hodinky s ručičkami pro nenáročné

Vypadají jako normální hodinky, ale nejsou to normální hodinky. Elephone W2 se řadí do kategorie smartwatch, i když bychom je správně měli nazývat spíše fitness hodinkami. Proč? Předpověď počasí, ani emaily či SMS zprávy si na nich nepřečtete, měří pouze vaši aktivitu a vibracemi signalizují události. Na druhou stranu (dle výrobce) vydrží 3 měsíce, mají vyměnitelnou baterii, safírové sklíčko a švýcarský strojek.

O chytrých hodinkách jsme na Světu aplikací psali nesčetněkrát. Elephone W2 však vystupují z řady a vymykají se zažitým standardům.

V balení najdeme:

– pouzdro hodinek
– pásek
– 2× náhradní knoflíková baterie
– hodinářský šroubovák
– uživatelský návod v angličtině

elephone w2 inside

Elephone W2 přicházejí s bílým kulatým ciferníkem o průměru 38 mm a pouzdrem o průměru 42 mm a výškou 10,5 mm. Místo dotykového displeje sází výrobce na minimalismus a eleganci – kromě dvou ručiček s iluminační vrstvou, loga ELE a 10+1 LED na jejich přední straně více nenajdete. Hodinkám chybí také měření tepové frekvence, i když ruku na srdce, kolik běžných uživatelů tuto funkci denně využívá?

P1170739

Ciferník je tvořen 12většími kovovými čárkami indikující hodiny a menšími černými čárkami, indikujícími minuty. Datumovka bohužel hodinkám chybí.

Úsporných 10 modrých diod v dolní části ciferníku signalizují plnění denního cíle nastaveného v ovládací aplikaci (o té později). Podle procenta plnění (0 – 100 % v násobcích 10) se při stisknutí bočního spodního tlačítka na pár vteřin rozsvítí daný počet diod. Další 3barevnou diodu najdeme v horní části ciferníku. Ta signalizuje aktivní režim – zelená barva = denní aktivity/synchronizace s telefonem, modrá barva = měření spánku, červená barva = slabá baterie).

P1170744

Všechny diody se v rámci úspory baterie rozsvítí až tehdy, když stisknete jedno ze dvou bočních tlačítek. Dle výrobce kryje ciferník velmi odolné safírové sklíčko.

Když jsme zmínili boční tlačítka, ta jsou na hodinkách celkem dvě. Horním se při dlouhém stisku zapíná/vypíná měření aktivit. Ve vypnutém režimu hodinky nevybíjí baterii. Při krátkém stisku horního tlačítka se na pár vteřin rozsvítí signalizační dioda, která svojí barvou indikuje aktuální režim hodinek.

P1170745

Krátkým stiskem spodního tlačítka se rozblikají diody v dolní části ciferníku, které signalizují plnění přednastaveného denního plánu. Dlouhým stiskem se hodinky přepnou z měření denní aktivity do měření spánku a naopak. Do spacího režimu se naštěstí hodinky umí přepnout také samy. Při příchozím hovoru nebo aktivním upozornění na nedostatek pohybu se rozblikají krajní diody. Signalizace je doprovázena dvojím zavibrováním.

Pokud se na hodinky nedíváte přímo kolmo, všechny diody svítí velmi slabě a obzvláště horní zelená je poměrně špatně viditelná. Na druhou stranu jejich svícení spotřebovává minimum energie. Bohužel i vibrace jsou poměrně slabé a při běžné činnosti si nemusíte všimnout, že hodinky něco signalizují. Stejně tak vás nemusí probudit 5 zavibrování při „zvonění“ nastaveného budíku.

P1170746

Mezi tlačítky se nachází klasická korunka, pomocí které se při jejím povytažení nastavují ručičky.

Elephone vyrábí dvě verze hodinek ve dvou barevných provedeních. První variantou je pouzdro z nerezavějící oceli 316L s ostrými hranami ve stříbrné nebo zlaté barvě. Druhou variantou je zaoblené pouzdro ve stříbrné nebo zlaté barvě. Nám se do ruky dostaly hodinky se zaobleným zlatým pouzdrem a tmavě hnědým koženým páskem se splétaným vzorem. Pásek se dá díky běžným rozměrům a osičce vyměnit za libovolný jiný. Jeho konec je sympaticky zapuštěný do těla hodinek, takže ukončení pásku není při nošení vidět.

P1170748

Srdcem hodinek je švýcarský strojek Ronda normtech Caliber 762. Jedná se o jeden z nejlevnějších strojků, je napájen menší knoflíkovou baterií, která by jej měla udržet v chodu až 10 let. Druhá, větší knoflíková baterie pohání „chytrou část“ hodinek. Větší baterka by dle výrobce měla vydržet zhruba 3 měsíce, poté ji snadno vyměníte za jinou (její cena je cca 15 Kč). V balení jsou rovnou dvě náhradní + hodinářský šroubovák k sundání zadního krytu pouzdra hodinek.

Díky pryžovému těsnění v okolí baterie by měly být hodinky vodotěsné do 30 metrů. Pro zachování vodotěsnosti je doporučováno výměnu baterie svěřit hodináři. Pokud se však nebudete s hodinkami rochnit, můžete si baterku pomocí přiloženého šroubováku vyměnit sami.

Podpůrná aplikace

Pro používání senzorů a signalizaci denního plánu se neobejdete bez podpůrné aplikace. Ta funguje jak na OS Android, tak iOS. V uživatelské příručce, která je součástí balení, najdete QR kód s odkazem ke stažení aplikace „Elephone W2“.

Po spárování hodinek s telefonem stačí zvolit vaše pohlaví, zadat výšku, váhu a datum narození. Následně si zvolíte denní plán, kterého chcete dosáhnout.

Screenshot_2016-02-14-16-24-14 Screenshot_2016-02-14-16-24-56 Screenshot_2016-02-14-16-25-01

Při měření ušlé vzdálenosti, respektive počtu kroků, nám hodinky vykazovaly zhruba 3% odchylku, což je velmi pěkná a zanedbatelná odchylka. Také měření spánku zhruba odpovídá tomu, jak jsme se vyspali (noční výlet na záchod hodinky zaznamenaly správně jako 5minutové probuzení). Více však přesnost senzorů v domácích podmínkách ověřit nedokážeme.

Screenshot_2016-02-14-16-25-14 Screenshot_2016-02-14-16-25-26 Screenshot_2016-02-14-16-25-34

Aplikace umožňuje sledovat jednotlivé pokroky v plnění plánu. Lze přes ni zapínat/vypínat další funkce hodinek jako: upozornění na příchozí hovor, upozornění při delší neaktivitě, nastavení budíku, update firmwaru zařízení, dálkové ovládání fotoaparátu či nalezení telefonu.

Screenshot_2016-02-14-16-26-58 Screenshot_2016-02-14-16-27-06 Screenshot_2016-02-14-16-27-45

Aplikace je celá v angličtině s výjimkou pár zapomenutých přeložených tlačítek. Ta by měla být přeložena v další aktualizaci.

Závěrem

Celkově hodnotíme hodinky (zejména díky svému zpracování a použitým materiálům) jako velmi povedené. Plní přesně to, co slibují, dobře vypadají a odpadá u nich nutnost u sebe neustále nosit adaptér nebo nabíjecí kolébku. Ve své cenové třídě a provedení budou jen velmi obtížně hledat konkurenta.

Pokud vás hodinky zaujaly a chtěli byste je pořídit, můžete je koupit například za cenu necelých 80 dolarů, což činí zhruba 2 500 Kč s DPH. Tady je přehled autorizovaných dealerů. Na recenze dalších zařízení z číny se můžete těšit již brzy.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Elephone.

Elephone

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

  1. Veľmi ma zaujímajú tieto hodinky ale mám viacero dotazov. Vedia upozorniť na ďalšie notifikácie ako napr sms? Má budík ako napr xiaomi mi band kedy podľa toho v akom štádiu spánku som podľa toho zašne budiť? Nejaké podobné alternatívy týchto hodiniek nehľadiac na cenu.

    Ďakujem

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře