V redakci jsme měli možnost vyzkoušet další exotický telefon značky Elephone, konkrétně model M2, který vyniká svým unibody tělem s povedeným designem (který velmi nápadně připomíná telefony jiných značek), ale také výkonným hardwarem, kvalitním foťákem, čtečkou otisků prstů nebo plnou podporou tuzemských LTE pásem.
Balení a vzhled
Telefon k nám dorazil v elegantní matně černé krabičce v minimalistickém stylu, na které vynikají lesklé lakované texty, kterých není mnoho. Kromě výrazného textu Elephone a označení modelu M2 na krabičce najdeme již pouze logo výrobce. Na rozdíl od balení jiných výrobců zde již nenajdeme základní informace o hardwaru telefonu uvnitř.
V krabičce je telefon uložen v pěnovém rámečku a je zabalen do mléčného pytlíku, který telefon chrání před drobnými oděrkami. Pod telefonem je uložena uživatelská příručka v angličtině, USB kabel a napájecí USB adaptér, obojí v bílé barvě. Jako příjemný bonus výrobce přibaluje vypichovací špendlík na SIM/MicroSD šuplík a dvakrát dvojici náhradních ochranných fólií na přední a zadní stranu telefonu.
M2 koupíte v černé a zlaté barvě. Nám do redakce přišla na testování černá varianta. Tělo telefonu je unibody, vyrobené z kvalitně opracovaného kovu, takže do útrob se běžnou cestou nepodíváte. SIM karty (telefon podporuje Dual SIM) se vkládají do bočního šuplíku.
Na přední straně telefonu se vyjímá 5,5 palcový FullHD LG displej s jemností rozlišení 400 DPI. Pod displejem se nachází hardwarové domovské tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Po levé a pravé straně jsou stříbrná dotyková tlačítka pro vyvolání menu (vlevo) a zpět (vpravo). Bohužel nejsou tato tlačítka podsvícená, což nás zamrzelo. Na druhou stranu jsou dostatečně velká, takže se na ně trefíte prstem i poslepu. A to dokonce tak dobře, že při ovládání jednou rukou je občas omylem zmáčknete.
Nad displejem je uprostřed umístěné stříbrné sluchátko, vlevo od něj je přední 5 MPx kamera a notifikační LED dioda (ta svítí pouze červeně a nelze u ní měnit nastavení). Napravo od sluchátka se nachází senzor okolního osvětlení a senzor přiblížení.
Na levé straně telefonu najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Na pravé straně se nachází pouze šuplík pro dvě micro SIM nebo jednu SIM a jednu MicroSD kartu. Uživatel si tak musí vybrat, zda bude používat dvě SIM karty zároveň, nebo si rozšíří úložiště až o 128 GB navíc.
Na spodní straně telefonu se nachází dvojice stereo reproduktorů, zdířka pro micro USB kabel a mikrofon. Na horní hraně je druhý mikrofon a 3,5 mm sluchátkový výstup.
Záda telefonu jsou kovová a jednodílná společně s boky. Zdobí je logo výrobce a dvojice lesklých černých plastových proužků nahoře a dole. Do horního proužku je zasazena čočka 13 MPx fotoaparátu, vedle něj se nachází přisvětlovací LED dioda.
Telefon dorazil s již aplikovanou přední a zadní ochrannou fólií, takže jej můžete začít ihned používat bez obav z jeho podření. Jak již bylo uvedeno výše, v balení se nacházejí dvě náhradní sady fólií navíc.
Celkově je telefon designově velmi povedený, všechny hrany jsou zkosené, takže nikde nic netlačí ani neřeže do dlaně. Díky unibody tělu nemá kde co vrzat, odpadají také problémy se správným lícováním. Za vzhled a komfort při používání si Elephone zaslouží palec nahoru.
Operační systém a výbava
Elephone M2 běží na populárním systému Android (s podporou českého i slovenského jazyka), konkrétně verzí 5.1 Lollipop s vlastní grafickou nástavbou ELE UI. Potěšilo nás, že v telefonu není žádný předinstalovaný balast a jiný bloatware. Dle neoficiálních informací by telefon měl dostat několik OTA aktualizací.
Vzhledově je design systému ryze Androidí. Několik ploch s widgety a zástupci doplňuje klasické dlaždicové menu, na které jste zvyklí z jiných telefonů s robotím systémem. Systém je dobře odladěný a šlape jako švýcarské hodinky, po dobu našeho testování jsme nezaznamenali jediný zásek či pád aplikace.
Aby ne, telefon je doslova nadupaný výkonem. Srdcem je osmijádrový 64bitový procesor MTK6753 o taktu jader 1,3 MHz, kterému asistuje 3 GB RAM, které bohatě pokrývají chod běžných činností. Telefon se prodává s 32 GB úložištěm, které je možné rozšířit až o 128 GB pomocí MicroSD karty.
Ve výbavě telefonu nechybí čtečka otisků prstů s rychlostí čtení pouhé 0,5 sekundy. Dále je telefon vybavený Bluetooth 4.0, notifikační LED diodou, podporuje LTE sítě ve všech tuzemských pásmech, tj. 800/900/1800/2100/2600MHz. Pro zachycení jedinečných okamžiků je telefon vybaven 13 MPx zadním fotoaparátem SONY MX214 s přisvětlovací LED diodou a 5 MPx předním fotoaparátem.
S grafickými operacemi si poradí 450 MHz grafický čip Mali-T720, který se běžně vyskytuje ve většině asijských telefonů v této cenové kategorii.
Ihned po spuštění je v telefonu k dispozici 24,67 GB místa. Celková uživatelská paměť má 25,42 GB. Pokud by někomu nestačilo volné místo, může si paměť rozšířit až o 128 GB pomocí MicroSD paměťové karty. Bohužel se tak připravíte o slot pro druhou SIM kartu, každý si sám musí zvážit, co preferuje více.
Výdrž baterie a výkon v AnTuTu
Baterie s kapacitou 2600 mAh nám při běžném používání v průběhu dne poskytla dostatek šťávy od rána do večera. Při uskutečnění několika hovorů, psaní SMS zpráv, neustále zapnutými daty, příjmem a odesíláním emailu a hodinovým brouzdáním po internetu na konci dne počítadlo zobrazovalo zhruba 35 % kapacity. Pokud byste ale chtěli hrát hry nebo déle brouzdat po internetu, nabíječku mějte raději při ruce. Díky unibody tělu není možné v nouzi vyměnit vybitou baterii za novou.
V průběhu testu jsme si Elephone M2 jako pracovní manažerský telefon velmi oblíbili. Jeho design se snoubí se svižností a použitelností pro klasické kancelářské činnosti.
Výkon v benchmarku AnTuTu
Ani u Elephone M2 jsme si nemohli odpustit srovnávací benchamark v populárním AnTuTu. Jak si telefon vedl, ilustruje následující obrázek.
Fotoaparát
Již jsme si zvykli chytré telefony používat místo zrcadlovky každý den. Pro některé uživatele je tedy kvalita pořizovaných fotografií jedním z hlavních hledisek, které hodnotí. I my jsme takto pojali test fotoaparátu, kterým jsme zkoušeli fotit na různých místech. A rovnou prozradíme to zásadní – nefotí vůbec špatně.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/elephone m2 fotogalerie/“/]
Drobnou vadou na kráse bylo, že defaultní aplikace měla místy problém se zaostřením. Stačilo ji však pomoci tapnutím na správný bod ostření a automatika již udělala své. I přesto, že se v nativní aplikaci nedají vypnout zvuky, jsme na rozdíl od jiných telefonů neměli problém s přílišnou hlasitostí linoucích se zvuků z aplikace při focení. Zvuky jsou decentní a nerušivé, což oceňujeme.
Závěrem
Testování Elephone M2 jsme si užívali a se slzou v oku jej vracíme. Design a zpracování jsou na špičkové úrovni, výkon telefonu je dostatečný na většinu běžné práce. Operační systém Android 5.1 Lollipop je dobře odladěný a jeho chod je bezproblémový.
Businessmany potěší podpora dvou SIM karet, takže odpadne nutnost nosit dva telefony. Celou kancelář nyní můžete mít v jednom zařízení kdykoliv po ruce. Palec nahoru si zaslouží notifikační LED dioda a čtečka otisků prstů, která zvyšuje zabezpečení proti nežádoucímu šmírování vašimi kolegy či partnery. Oceňujeme i slitinové unibody tělo a dvojici náhradních ochranných fólií v balení.
Abychom nebyli pouze pozitivní, k záporům řadíme sdílený šuplík na SIM karty s MicroSD kartou (na druhou stranu má telefon 32 GB paměť, takže úložiště je dostatečně velké – na rozdíl od 16 GB telefonů). Také nám vadí absence podsvícení dotykových HW tlačítek pod displejem.
Celkově telefon řadíme mezi nejlepší číňany, které jsme měli možnost testovat. Cena Elephone M2 se pohybuje kolem 5 400 Kč s DPH.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Elephone, jejich Facebook
[…] funguje parádně a subjektivně se nám zdá být rychlejší, než u dříve recenzovaných Elephone M2 nebo Mlais M7. I výrobce udává rychlost čtení 0,3 sekundy, přičemž další zmíněné […]
Můžu se zeptat jak na tom byl fix GPS? u většiny MTK procesorů je to bez problémů, ale občas sou pořád problémy.
Díky za odpověď.
Dobrý den, já mám zkušenosti spíše opačné – u většiny MTK procesorů, co mi prošly rukama, byla GPS téměř nepoužitelná (dlouhé fixy, odchylka v řádu desítek metrů). U Elephone M2 jsem byl potěšen, jak se rychle fixuje (několik vteřin) a že odchylka je nějakých 3-5 metrů. Jediné, co mi přišlo bylo, že se GPS obnovuje každé 2-3 vteřiny, takže tečka s polohou na mapě (aplikace Mapy.cz) skákala, místo plynulého posouvání. U navigace Sygic však bylo vše bez problémů.
Bohužel i když výrobci tvrdí, že známou chybu s GPS mají MTK procesory již vyřešené, opak bude pravdou. Respektive jinak, u dražších telefonů funguje GPS dobře, u těch levnějších, co jsem měl v rukách, nikoliv. Ale může to být kus od kusu, neměl jsem to s čím porovnávat, vždy jsem měl zapůjčený pouze jeden telefon.
[…] rámeček s designovými plastovými proužky, se kterými jsme se setkali například u Elephone M2. Jen pro zajímavost, tyto proužky slouží jako dilatační mezery pro utlumení otřesu a […]