Středa, 8 května, 2024
DomůRecenzeEaster Eggs – Srandičky ukryté ve vašem telefonu

Easter Eggs – Srandičky ukryté ve vašem telefonu

Myslíte si, že programátoři jsou jenom suchaři s brejličkami, kteří v hlavě nosí pouze jedničky a nuly a slovo humor jim vůbec nic neříká? Tak to jste úplně vedle! I oni se rádi od srdce zasmějí a někdy se o svůj humor dokonce podělí s námi, běžnými uživateli. Jak? No přeci ho poschovávají přímo do softwaru v podobě tzv. „easter egg“.

Easter egg je podle přesné definice vtípek nebo srandička, která byla tvůrci softwaru do programů vložená schválně. Tím se liší od tzv. glitchů, což jsou vtipné softwarové chyby, o něž se programátoři cíleně nezasadili. Glitche tedy patří do skupiny bugů, jelikož však mají humorný nádech, většina uživatelů je bere jako příjemné zpestření.

Při příležitosti Velikonoc jsme se rozhodli podělit se s vámi o nejznámější easter eggs (doslovný překlad z anglického jazyka zní velikonoční vajíčka), které se ukrývají ve vašem mobilu. Pokud chcete pobavit sebe nebo své okolí, postupujte podle návodu níže.

Easter eggs na Androidu

Pokud vlastníte zařízení s Androidem, pro objevení easter eggu stačí otevřít „nastavení“. V seznamu, který vám vyjede, pokračujte stisknutím položky „informace o tabletu“ nebo „informace o telefonu“.

navod-android-1

Tím se dostanete do další nabídky, v níž stačí několikrát rychle poklepat na políčko „verze Androidu“.

navod-android-2

Po opakovaném poklepání na tlačítko „verze Androidu“ se vám spustí obrázek, animace, nebo minihra podle toho, jakou verzi Androidu na svém zařízení máte. Tento postup platí pro všechny verze Androidu.

Gingerbread (Android 2.3)

Na Androidu verze 2.3 (Gingerbread) se vám objeví obrázek zeleného panáčka Androida a perníkového panáčka Gingerbreada, kteří unikají zástupu zombie.

gingerbread

Honeycomb (Android 3.0)

Na Androidu ve verzi 3.0 (Honeycomb) se vám objeví obrázek velké modré včely. Pokud na ní poklepete, pod ní se objeví bublina s nápisem „REZZZZZZZ…“, což je skrytý odkaz na film Tron.

honeycomb

Ice Cream Sandwich (Android 4.0)

Na Androidu verze 4.0(Ice Cream Sandwich) se vám objeví obrázek pixelartového Androida, jehož tělíčko spočívá mezi dvěma sušenkami. Jestliže postavičku Androida podržíte delší dobu, zvětší se a nakonec přejde v animaci létajících Androidů. V tomto případě se jedná o skrytý odkaz na internetový fenomén Nyan Cat, kde pixelartová kočka letěla za doprovodu ujeté muziky následovaná duhou.

ice-cream-sandwich

Jelly Bean (Android 4.1)

Na Androidu verze 4.1 (Jelly Bean) se vám objeví obrázek velké červené fazole. Pokud na ní poklepete, usměje se na vás. Pakliže ji na chvilku podržíte, spustí se minihra, v níž můžete posunovat a pohazovat s malými fazolkami nejrůznějších barev.

jelly-beam

KitKat (Android 4.4)

Ve verzi Androidu 4.4 (KitKat) se na displeji zjeví velké písmeno K, s kterým lze libovolně točit. Pokud jej přidržíte, udělá z vašeho telefonu čokoládovou tyčinku. Samozřejmě ne doslova. A nakonec dalším podržením se dostanete do minihry, v níž si můžete přehazovat se čtverci, což je odkaz na dlaždice v nových Windows.

kitkat

Easter eggs na iOS

Vlastní platforma iOS easter eggy v tom pravém smyslu neukrývá. Pokud už se nějaká srandička na iOS objeví, většinou se jedná o méně povedený glitch. V tomto případě jsme proto odkázáni na podpůrné funkce a aplikace, například na Siri. Zeptejte se jí, zdali si vás nevezme, případně jaký telefon považuje za nejlepší na světě atd. V jejích odpovědích na otázky tohoto typu skutečně někdy narazíte na opravdové perly. Tak například na otázku, co je smyslem života, se vám dostane odpovědi „42“.

siri

Problém se Siri je ten, že neumí česky. Pokud tedy nerozumíte anglicky, německy, čínsky atd., pravděpodobně s ní moc srandy neužijete. Ale nezoufejte, k legraci vám postačí třeba i prohlížeč Safari. Otevřete si vyhledávač Google a nechte si v něm vyhledat slovní spojení „do a barrel roll“. Obsah vyhledávače udělá způsobný kotrmelec.

do-a-barrel-roll

Nestačí? V tom případě se vraťte na úvodní stránku Googlu a do políčka pro vyhledávání napište „google gravity“. Všechny prvky na obrazovce přitáhne gravitace k zemi. A to samé se stane i v případě, kdy v políčku pro vyhledávání necháte najít další heslo.

google-gravity

Ještě pořád máte málo? Potom najeďte na Google a vyhledejte slovní spojení „atari breakout“ a po načtení odkazů klikněte na vyhledané obrázky. Displej vašeho telefonu se v tu ránu změní na stylovou hru pong.

atari-breakout

Podobné vtípky a srandičky si potom užijete například i na Youtube, kde stačí zadávat hesla:

  • beam me up scotty,
  • fibonacci
  • bronies
  • do the harlem shake (pozor toto je pro uživatele ve věku 18+)

Celkem pěkný je také easter egg v aplikaci Twitterrific 5, kde se neustálým stahováním obrazovky směrem dolů dopracujete až k variaci na hru Flappy Bird.

Easter eggs na Windows Phone

Také chlapíci z Microsoftu na nás běžné uživatele humorem moc neplýtvají, nicméně pár zajímavých srandiček Windows Phone ukrývá. Tak třeba smailík. Na dlaždici pro zprávy se při obdržení většího množství textovek najednou změní ze smějícího se na zamračeného. Nebo takový pozdrav „Hello from Seattle“, který se objeví v rohu displeje poté, co v kalendáři při prohlížení jednotlivých dnů najedete na některý ze svátků a poté přepnete na náhled celého měsíce.

Zdaleka nejzajímavější easter egg na Windows Phone jsou však hrátky s avatarem. Pokud jste svůj telefon propojili se svým Xboxovým účtem a avatara v něm máte, potom ho neváhejte navštívit ve chvíli, kdy si na svém telefonu přehráváte muziku – postavička bude poslouchat s vámi. Aktivní je ale také v případě, kdy vám na Xbox Live dorazí zpráva – to vás bude pilně vyhlížet s obálkou v ruce. A co teprve když ho vezmete a pořádně s ním zatřesete (budete s ním třást zleva do prava)? To se chudinka skácí k zemi a než se sebere, chvíli mu to zabere. A pokud to uděláte opakovaně, nakonec naštvaně vstane a vytáhne na vás jiné okno. Je to zkrátka veselá kopa!

xbox-live-avatar

Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře