Čtvrtek, 20 června, 2024
DomůRecenzeEarth Primer: Výuková aplikace pro žáky základní školy

Earth Primer: Výuková aplikace pro žáky základní školy

Dostat děti k učení je často docela problém. Prvním možným řešením je samozřejmě patřičná motivace, tím druhým potom schopnost udělat z učiva hru. Jakkoliv už Jan Amos Komenský zastával názor, že předávané znalosti se nejlépe předávají hrou, školní systém v tomto ohledu hodně zaostává. Naštěstí pro nás tam, kde školství selhává, nastupují kreativní tvůrci her a aplikací tak, jako v případě Earth Primer.

Earth Primer je výuková aplikace, nebo ještě lépe řečeno interaktivní výuková kniha (či gamebook), která žáky druhého stupně základní školy naučí základy Zeměpisu. Konkrétně se jedná o základní vědomosti o Zemi jako vesmírném tělese, o přírodním obrazu Země včetně geografických sfér a jejích složek a přírodních sfér a jejích složek, o stavbě země, o zemské kůře, o zemětřesení a dalších přírodních úkazech a nakonec i o vnějších činitelích, které na naši Zemi působí.

Všechny znalosti v knize obsažené jsou rozděleny do tematických celků a dodržují logickou posloupnost. Kniha vám v podstatě jako pohádku odvypráví, jak to bylo se Zemí od velkého třesku až do současnosti. Věty jsou přitom jednoduché a lehce pochopitelné i pro děti.

IMG_4122

Hrátky se Zemí

Hlavním tahákem Earth Primer však nejsou věty a popisky událostí, ale krásné ilustrační obrázky a hlavně přiložené interaktivní mapy, v nichž se Zemí můžete (a abyste se dostali do další kapitoly, také musíte) dělat přesně to, co vám kniha zrovna vypráví.

Výuka tedy obvykle vypadá tak, že kniha psanou formou uvede do látky, například tím, že vám vysvětlí, jak to vypadá v zemském jádru. Po výkladu vám pak dá do ruky hřiště, kde si všechny dané poznatky pěkně vyzkoušíte. V případě nauky o jádru Země tak budete „ťapáním“ do středu planety vytvářet sopečné erupce a tím upravovat povrch Země. V případě nauky o proudění vzduchu pak zase budete moci kreslit větrné proudy do mapy takovým způsobem, aby obrušovaly hory atd. Na hrátky s jednotlivými činiteli jsou nakonec navázány i kontrolní úkoly, jimiž hra zjišťuje, zdali dané látce rozumíte, nebo vás tlačí k tomu, abyste si vyzkoušeli přesně to, co je potřeba pochopit.

IMG_4268

Jakmile absolvujete přibližně 2 – 3 hodiny dlouhý výklad knihy, můžete se vrátit ke každé kapitole zvlášť a procvičovat tak s dětmi přesně to, co jim nejde, nebo se můžete pustit do volné hry. Volná hra se vám otevře, jakmile v knize splníte všechny úkoly, a tudíž vám nabídne úplně všechny poznatky a možnosti, které vám v průběhu výuky byly předloženy.

Sandboxová hra určitě vede

Jakkoliv byl pro mě výklad knihy velice zábavný, sandboxové hře nesahal ani po kotníky. Zde si můžete tvořit své vlastní kusy země, zvyšovat hladinu moře, určovat směr větru, volit si teplotu vzduchu a tak dále a tak podobně. Tento vytvořený lán země potom na všechny změny dynamicky reaguje. To znamená, že jakmile na ledem zamrzlé pláni zvýšíte teplotu na příjemných dvacet stupňů, země se pěkně zazelená a nakonec na ní vyraší i stromy. Jakmile nasměrujete proud větru kolem vysoké hory, uvidíte, jak z ní eroze pomalu ale jistě ukrajuje horninu atd. Pokud tedy ve vás (či vašem potomkovi, samozřejmě) dříme alespoň lehce objevitelský a zvídavý duch, budete se opravdu bavit.

IMG_4274

Bohužel i takto vybroušený diamant, jakým Earth Primer je, má jeden citelný prohřešek. Výuková aplikace je v současné době distribuována výhradně v anglickém jazyce a do českého jazyka se se stoprocentní jistotou nikdy nedostane. Samozřejmě pokud vy nebo vaše dítě mluvíte alespoň lehce průměrnou angličtinou, máte po problémech. Věty nejsou obtížné a těch několik specifičtějších slov se dá vyhledat ve slovníku. Pokud anglicky vůbec nemluvíte, stejně vám aplikaci doporučím. Projít gamebookem lze jen pouhým zkoušením toho, co aplikace umí a režim volné hry je pro nadšence opravdu zábavný.

Aplikace Earth Primer mi učarovala na první pohled. Během testování jsem pak zjistila, že krásná prezentace aplikace je podpořená i způsobem podávaných informací, což je pro vzdělávací aplikaci vždycky dobré. Earth Primer za vaši pozornost rozhodně stojí.

Hodnocení: 8/10

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Earth Prime/“/]

Verdikt:

  • Skvělá výuková aplikace, která dokáže zábavným způsobem vyložit základy Zeměpisu od vzniku Země až do její současné podoby.

Co se mi líbilo:

  • sandboxová hra
  • smysluplná struktura výuky
  • pěkné fotky
  • jednoduché věty

Co se mi nelíbilo:

  • není v českém jazyce

[appbox appstore 956678532]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře