Úterý, 25 června, 2024
DomůNovinkyE-shopy v prvním čtvrtletí zlevňovaly hlavně tablety, lidé mohli po Vánocích ušetřit...

E-shopy v prvním čtvrtletí zlevňovaly hlavně tablety, lidé mohli po Vánocích ušetřit 450 Kč

Lidé, kteří vyčkali s nákupem elektroniky až na první čtvrtletí letošního roku, na tomto svém rozhodnutí většinou vydělali. Například průměrné ceny tabletů oproti říjnu loňského roku klesly v březnu o více než 6 %, lidé tak mohli ušetřit 450 Kč. U mobilních telefonů byly rozdíly v ceně 4,8 %. Vyplývá to z výsledků měření služby Karsa Monitor, která analyzuje ceny zboží v e-shopech.

Velké internetové obchody sice zboží zlevňovaly, volily však rozdílnou strategii cenotvorby.

Podle odborníků jsou ceny elektroniky v internetových obchodech v prvním čtvrtletí nového roku odrazem povánočního období. Nákupy před Vánocemi generují až dvě třetiny obratu prodejců v tomto segmentu. „Firmy se v novém roce snaží přilákat zákazníky na nižší ceny. Ti totiž svou potřebu uspokojili již před Vánocemi a nyní jsou k nákupům méně ochotní,“ uvedl Michal Ježek, ředitel Karsa Technologies. „Nákup elektroniky je tradičně nejvýhodnější v prvním čtvrtletí. Důvodem nižších cen v prvním kvartálu je také životní cyklus produktu. Dochází totiž k přirozenému poklesu ceny v čase, protože firmy většinou uvádějí novinky na trh již v říjnu,“ vysvětlil Ježek.

Míra zlevňování se však liší dle cenové strategie jednotlivých internetových obchodů. Odlišná cenotvorba je patrná zvláště v období Vánoc a na začátku roku, kdy e-shopy velice pružně reagují na změnu poptávky. Například prodejce Alza.cz zvolil vyšší cenovou hladinu v říjnu loňského roku, která postupně klesala až o 1,9 % v období povánočních slev. Po jejich ukončení došlo k mírnému navýšení cen o zhruba jedno procento.

Odlišný postup při cenotvorbě zvolil internetový obchod Okay.cz, který nastavil hladinu podzimních a vánočních cen konzistentní s výraznými lednovými slevami. Podzimní ceny byly v průměru o 2,6 % vyšší než v prvním čtvrtletí letošního roku. Oproti tomu další významný on-line prodejce elektroniky Czc.cz měl produkty levnější koncem loňského roku a na začátku roku 2015 zdražoval.

Why-children-should-not-have-smartphones-and-tablets-before-age-12Zdroj: Karsa TZ

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře