Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyE-shopu Alza.cz hrozí pokuta, o svátcích otevřel v rozporu se zákonem

E-shopu Alza.cz hrozí pokuta, o svátcích otevřel v rozporu se zákonem

Podle České obchodní inspekce (ČOI) největší tuzemský e-shop Alza.cz porušil zákon, když o státním svátku otevřel kamennou provozovnu v Praze. Prodejce míní, že zákon neporušil, protože provozovna sloužila pouze k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha je ale i výdej součástí prodeje. „Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit,“ řekl. A dodal, že pokud z toho něco probíhá v prostorách nad 200 metrů čtverečních, tak je to prodej, a tím pádem podle ČOI porušení zákona.

S obchodem Alza.cz bude nyní zahájeno správní řízení, ve kterém se bude rozhodovat mimo jiné o výši pokuty. Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až jeden milion korun, v případě opakovaného porušení zákazů až pět milionů korun.

„Podle nové legislativy musí obchody zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12.00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích,“ stojí ve zprávě ČTK.

poz1-620x205

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře