Sobota, 22 června, 2024
DomůRecenzeData v mraku: Co cloudové služby nabízejí?

Data v mraku: Co cloudové služby nabízejí?

Stále častěji se ve světě internetu setkáváme s pojmy, jako jsou webová neboli online úložiště. O co se jedná? Jde vlastně o formu cloud computingu. Cloud computing je ve své podstatě o využívání služeb, programů nebo dat uložených na cizích serverech, ke kterým má uživatel přístup například z webového prohlížeče, z aplikace vytvořenou poskytovatelem, nebo přímo z operačního systému. V našem případě se blíže podíváme na nejznámější cloudové služby.

Přístup k těmto úložištím je prakticky možný z jakéhokoliv místa na světě s připojením k internetu. Tento vývoj postupně nahrazuje oblíbené flash disky a časem může nahradit i pevné disky v počítačích. Zatím, ale nedosahují takové kapacity za rozumnou cenu. Důležité je mít také kvalitní internetové připojení. Nejpopulárnější Dropbox, v nedávné době vydaný Google Drive, Skydrive od Microsoftu a nesmíme opomenout ani SugarSync, patří mezi čtyři nejznámější cloudové úložiště. Pojďme se tedy podívat, co od které služby můžeme čekat, která je nejlevnější a kterou můžeme využívat na nejvíce platformách.

Dropbox

Princip služby je velmi jednoduchý. Dropbox si po instalaci vytvoří složku v počítači, do které kopírujeme soubory a ty se automaticky nahrávají na server. To nám zaručí, že naše soubory z této složky jsou dostupné kdekoliv a kdykoliv. Tento způsob později okopírovali ostatní firmy. Stejně funguje Dropbox i na mobilních zařízeních, kde po instalaci máme složku/aplikaci, do které můžeme přidávat soubory.

Z mobilních zařízení podporuje Android/iOS/BlackBerry a Kindle Fire. V základní verzi, která je zdarma, nabízí 2 GB volného místa . Dropbox nabízí také velmi výhodnou promo akci, kde nám za každého uživatele, který na naše doporučení začne službu využívat, zvětší velikost našeho virtuálního disku o 500 MB až do velikosti 18 GB.

Při zakoupení placené verze získáme 1 GB za každého doporučeného uživatele. A co se týče placené verze tak patří mezi nejdražší. Můžeme využívat disky o velikostech 100/200/500 GB za ceny $9.99/$19.99/$49.99 měsíčně. Při předplatném na jeden rok získáme slevu 17 procent.

Kromě základní a placené verze Dropbox nabízí řešení i pro firmy. Na stránkách si vybereme ze dvou verzí, poté si určíme, kolik členů bude službu využívat a systém nám vygeneruje cenu. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

Asi největší výhoda Dropboxu spočívá ve sdílení našich souborů s ostatními uživateli. Jednoduše klikneme na soubor a vygeneruje k němu odkaz, a ten můžou využívat úplně všichni, i uživatelé bez Dropboxu.

iOS aplikace, která díky omezení Apple nemůže přistupovat do kořenového adresáře, nabízí pouze nahrávání obrázků. Soubory typu pdf, obrázky, dokumenty a mnoho dalších však můžeme prohlížet bez omezení. Pokud některé typy souborů Dropbox nepodporuje, nabídne nám jinou aplikaci z již nainstalovaných, která si s nimi poradí. Oblíbené soubory si můžeme uložit do Oblíbených, kde se stáhnou a my s nimi můžeme poté pracovat offline. Dropbox od poslední verze nabízí i automatické nahrávání obrázků pořízených fotoaparátem.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/dropboxAPP/“/]

Odkaz ke stažení: Dropbox

Google Drive

Jako poslední představil svoje úložiště Google. Ten nabízí v základní verzi zdarma 5 GB místa pro naše soubory, mnoho souborů přitom dokáže přímo editovat. Jako bonus Google nabízí 1 GB místa pro aplikace Picasa, dále nepočítá dokumenty ve formátu Google Docs do celkové kapacity. Umožňuje snadné vyhledávání našich souborů podle typu souboru, vlastníka atd. Zajímavá je funkce rozpoznání objektů na fotografiích nebo OCR rozpoznávání textu.

Navíc Google Drive umožnuje sdílení složek a souborů ve skupinách a umožňuje i jejich komentování a historii verzí. Další výhodou je rychlé sdílení na sociální síti Google +. Google Drive podporuje všechny běžné platformy PC/Mac/Chrome OS a z mobilních iOS a Android. Instalace je stejná jako v případě Dropboxu. Google má k dispozici i placenou verzi Google Drive, která  je  levnější než Dropbox a poskytuje i více místa. Kapacity  25 100/200/400 GB stojí $2.49/$4.99/$9.99/$19.99 měsíčně. Ale tím kapacitní možnosti Googlu nekončí. K dispozici jsou i kapacity 1/2/4/8 s 16 TB za ceny $49.99/$99.99/$199.99/$399.99 a $799.99 měsíčně.

iOS aplikace od Googlu se tváří jako hezky zpracovaná, tím to ale také celé končí. Program neumí ani nahrávat obrázky, neumožnuje ani editaci Google dokumentů. Aktualizace je v tomto případě nutná ? umožnuje pouze sdílení a komentování souborů.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/googledriveAPP/“/]

Android aplikace

Google Drive aplikace pro Android je pravý opak iOS verze. Umožnuje nahrávání souborů, vytváření a úpravu dokumentů v RTF, umožňuje nahrávání a převod souborů do formátu Google Docs. Můžeme vyfotit dokument a Google Drive ho převede na dokument Google.

Tohle jsou asi nejdůležitější funkce, které by měla obsahovat i iOS aplikace, aby byla uživatelsky použitelná.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/googledriveAPPandroid/“/]

Odkaz ke stažení: Google Drive

Skydrive

Microsoft se svým Skydrive podporuje skoro všechny zmíněné platformy, kromě Androidu (to se však brzy změní) a Kindle Fire. Zdarma získané úložiště je hezkých 7 GB. Uživatelé, kteří používali Skydrive již dříve získají dokonce 25 GB prostoru! Ceny placených úložišť jsou oproti konkurenci velmi nízké. Microsoft na rozdíl od konkurence kapacitu přidává, takže při dokoupení 10/50 a 100 GB zaplatíme $10/$25 a $50 ročně! Celková kapacita pak činí 17/57 a 107 GB, pro uživatele s 25 GB dokonce 35/76 a 125 GB. Tímto se Skydrive stává jednoznačně nejlepším řešením v poměru GB/cena. Platforma Microsftu také umožnuje jednoduché sdílení souborů, a to nejen mezi uživateli SkyDrivu.

iOS aplikace má uživatelsky příjemné prostředí, umí základní funkce jako sdílení souborů a nastavování práv k souboru. Umí dokonce také nahrávat obrázky a vytvářet složky. Prohlížet soubory samozřejmě zvládne podobně jako Google Drive či Dropbox. Bohužel i zde ale platí, že více funkcí poskytuje Microsoft primárně pro své telefony s Windows Phone.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/skydriveAPP/“/]

Odkaz ke stažení: Skydrive

SugarSync

Jako poslední bych zmínil službu SugarSync. Ta nám nabízí zdarma 5 GB uživatelského prostoru. Pro platformy Windows a Mac má služba dokonce svůj program pro správu souborů. Mezi podporované platformy patří kromě iOS také Android, BlackBerry, Windows Mobile a Symbian. SugarSync nabízí synchronizaci přes svoji speciální složku a dokonce je zde i možnost synchronizace jakékoliv položky či složky v počítači. Cenové politika je následující. Za 30/60 a 100 GB zaplatíme $4.99/$9.99 a $14.99 měsíčně. Při platbě ročně nám bude nabídnuta sleva ve výši 17 procent. Někdy probíhají speciální akce, ve kterých můžeme nakoupit 250 a 400 GB za $250 a $400 (jedná se o roční poplatek).

iOS aplikace, umožňuje  nahrávání/stahování obrázků, jejich prohlížení a offline přistup k souborům. Umožňuje také synchronizaci obsahu na více počítačích. Za velkou výhodu považuji i pět záloh verzí souborů. Jako jediná z recenzovaných aplikací umožňuje použít PIN kód před spuštěním. SugarSync podobně jako Dropbox rozdává 500 MB při doporučení aplikace.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/SugarsyncAPP/“/]

Odkaz ke stažení: SugarSync

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře