Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyDanger nadále hrozbou číslo jedna v Česku, přibývá však útoků trojanu Fraud

Danger nadále hrozbou číslo jedna v Česku, přibývá však útoků trojanu Fraud

Nejrozšířenější počítačovou hrozbou současnosti v České republice je škodlivý kód Danger, který se šíří prostřednictvím příloh e-mailů. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky bezpečnostní společnosti ESET za měsíc říjen.

Danger se drží v čele internetových hrozeb po většinu letošního roku, jeho podíl na detekovaných hrozbách ale začíná klesat. V říjnu představoval zhruba třetinu detekcí malware (konkrétně 35,02 procenta), což je o 12 procentních bodů méně než v září. Danger je nebezpečný hlavně tím, že do napadeného zařízení dokáže stáhnout další škodlivé kódy.

Na podobném principu pracuje i další downloader Nemucod, který byl v říjnu druhou nejčastěji zaznamenanou internetovou hrozbou. I jeho podíl ale oproti září viditelně klesl, a to o devět procentních bodů na hodnotu 12,32 procenta, uvádí zpráva.

Třetí příčku v seznamu deseti nejčastěji odhalených nebezpečných kódů v říjnu zaujal trojský kůň PDF/Fraud. „Záměrem tvůrců je prostřednictvím tohoto malware přesvědčit uživatele, aby vyplnil a odeslal svoje citlivé osobní údaje,“ popisuje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESE. PDF/Fraud v říjnu představoval téměř pět procent všech zjištěných hrozeb na českém internetu.

Top 10 hrozeb v České republice za říjen 2016:

1) JS/Danger.ScriptAttachment (35,02 %)
2) JS/TrojanDownloader.Nemucod (12,32 %)
3) PDF/Fraud (4,99 %)
4) Java/Adwind (3,58 %)
5) JS/TrojanDownloader.FakejQuery (3,03%)
6) DOC/Fraud (2,86 %)
7) JS/Kryptik.RE (1,95 %)
8) VBA/TrojanDownloader.Agent.BUX (1,54 %)
9) PowerShell/TrojanDownloader.Agent.Q (1,46 %)
10) JS/ProxyChanger (1,31 %)

internetDanger

Zdroj: ESET

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře