Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyČTÚ k zablokování mobilního internetu O2 nevyzýval

ČTÚ k zablokování mobilního internetu O2 nevyzýval

Český telekomunikační úřad odmítá nepravdivá tvrzení společnosti O2 veřejně prezentovaná v souvislosti s jejím obchodním rozhodnutím nahradit svým zákazníkům praxi zpomalování mobilního internetu po vyčerpání datového balíčku úplným zastavením služby. Operátor v reakci na výzvu spotřebitelského sdružení dTest ke zdržení se protiprávního jednání vůči spotřebitelům uvedl, že „změna přímo vychází z povinnosti uložené Českým telekomunikačním úřadem.“

ČTÚ v tiskové zprávě tvrdí, že v žádné výzvě nikdy nepožadoval úplné zablokování datových služeb po vyčerpání základního balíčku dat, ani jiným způsobem takovou povinnost nikdy neuložil. V současné době vede tento orgán s O2 správní řízení ve věci automatické aktivace dokupu dat, rozhodnutí ale není pravomocné, protože proti němu společnost O2 podala rozklad.

„Přistoupí-li operátor k úpravě své politiky účtování dat na maloobchodním trhu, jde o jeho obchodní rozhodnutí, na které má právo. V takovém případě však musí splnit všechny zákonem dané podmínky. Operátor musí patřičným způsobem a včas informovat své zákazníky o chystané změně a o jejich právu ve smluvním vztahu bez jakýchkoliv sankcí dál nepokračovat, pokud s touto změnou smluvních podmínek nebudou souhlasit,“ uvedl Martin Drtina, tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

I v případě, že této informační povinnosti nedostojí, zůstává právo smluvní vztah bez sankcí ukončit ke dni účinnosti nového znění smlouvy účastníkům zachováno, a to bez ohledu na veřejná prohlášení podnikatelského subjektu, že má jít pouze o „změnu doplňkové služby“. ČTÚ obecně doporučuje účastníkům, kteří by s požadavkem na ukončení smlouvy ke dni účinnosti změny smlouvy bez jakýchkoliv smluvních pokut u operátora neuspěli, aby následné vyúčtování se smluvní pokutou včas reklamovali, a v případě, že s reklamací neuspějí, aby se na ČTÚ obrátili v námitkovém řízení.

ctu-171954

Zdroj: ČTÚTZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře