Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyČT zvažuje zavedení poplatků i za smartphony, tablety a počítače

ČT zvažuje zavedení poplatků i za smartphony, tablety a počítače

Rada České televize ve čtvrtek řešila budoucnost financování veřejnoprávní televize a hlavně změny, které by se měly týkat výběru televizních poplatků. Na zasedání radní zmínili případné rozšíření platební povinnosti na nová média, tedy počítače, tablety a chytré telefony.

„Zákon vůbec nepředjímá technologické změny a dříve nebo později se to bude muset reflektovat. Druhá věc je, že zákon neobsahuje žádnou indexaci,“ upozornil radní Luboš Beniak. „Přikláním se k názoru, že by rada v horizontu několika měsíců měla zformulovat společné stanovisko v otázce budoucnosti financování televize,“ dodal s tím, že návrh bude třeba následně přednést zákonodárcům. Snaha přehodnotit současný systém podle radních vyplývá z toho, že televizní signál lze přijímat nejen v televizi ale i na chytrých telefonech či tabletech.

Rada zvažuje, že by v budoucnu mohla využít takzvaný německý model, který povinnost vztahuje nikoliv na přijímač, ale na domácnost. Členka rady Ivana Levá (v letech 2002 až 2013 byla poslankyní Parlamentu ČR za KSČM) vyzvala, aby se s možností změnit poplatkovou povinnost počítalo již při současné mediální novelizaci, kterou připravuje ministerstvo kultury. „Všichni přeci cítíme, že není spravedlivé, když se někdo dívá na televizi a platí. A někdo se na totéž dívá na počítači a neplatí,“ uvedla.

Výběr rozhlasových a televizních poplatků upravuje zákon. Výběr televizního poplatku se naposledy měnil v roce 2008, kdy se zvýšil na 135 korun. Rozhlasový poplatek od roku 2005 je 45 korun.

ctZdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

15 KOMENTÁŘE

 1. lol ty zmrdi by se hlavne meli zamyslet nad tim, ze kdyz jsou poplatky, tak by nemela byt zadna reklama ve statnich mediich .. televizi nemam, ani bych na ty zkurvene programy nekoukal, cesky rozhlas to same .. jestli to nedejboze nekdy projde i na mobily, tak ode me neuvidi ani korunu ..

  • Asi tak, já jim taky nic nedám bazerantům. Na televizi se nedívám hlavně kvůli reklamám který kazí film a taky kvůli programu. Televizi mám, ale používám jí jako monitor na filmy, hry atd. 😀

 2. hlavně všichni platíme polatky distributorům digitální televize tak nechápu proč ještě musíme platit další poplatky, bud jedno a nebo druhé a nebo vůbec nic když musíme koukat na reklamy

 3. Kdo si myslí že jsou?? To už si snad dělají srandu ne? Za chvíli budeme platit poplatek aby jsme se mohli jít vys*at. Budu platit za to že mám mobil ne? Ani náhodou….

 4. A jdou kompletně do prdele. TV nesleduji a poplatky musím platit i tak.

 5. Poplatky platim v pohode. Dekuji, ze mame nezavisla statni media a vsem neplaticum vzkazuji, ze az pujde do tuheho, napr. zivelne pohromy, valecny konflilt apod., tak vy budete prvni, kdo bude ladit Ceskou televizi a Cesky rozhas. P.S. A ruku na srdce, opravdu jste si nikd y nepustili CT ani CRo? Neverim.

  • Delate si srandu? Nezavisla? CT je prvni tv co podava zkreslene zpravy, kdykoliv davaji zpravu o ktere uz neco vim,tak se to neda poslouchat co tam melou za sracky. Je toho plny internet,neco si o tom najdete. Jo hold kdy se clovek diva jen na tv tak tomu rad veri. A to ani nemluvim o tech silenejch reklamach. Uz nevedi jak by tahali z lidi prachy…

   PS a to pokryti dvbt stoji taky za starou backoru…
   PPS kdyz puhde do tuheho tak se radeji podivam na net a ne na ty jejich zpatlany picoviny.

  • Poplatky platím, protože občas na tu hrůzu kouknu. …A právě proto vim, že konkrétně tedy ČT je všechno, jen ne NEZÁVISLÁ.

 6. Ted budeme platit za to, že sledujeme to stejné co jsme si, už jednou zaplatily na jiném zařízení než TV. Tohle vymyslel fakt nějakéj magor. Být u moci ta zkurvená ODS tak i strach, že to projde.

 7. Až pochopi páni z čt ,že i když mi do vysilani naserou sponzory pořadu ,tak je to reklama ze ktery maji extra prachy navíc , a i přesto chtějí aby jsme jim dopřáli více peněz placením povinných poplatku, že to nemá logiku tak to bych byl nejstastnejsi než abych platit ze zkurvenýho zmrd founu

 8. A ti co zprostredkovavaji internetove sluzby … Ti snad dane neplati? Pkatm za prijem a z toho taky daň…at si to televize domluvi s microsoftem nebo s Billem osobně…

 9. Komunistka Levá cítí, že není spravedlivé, když se někdo dívá na televizi a platí. A někdo se na totéž dívá na počítači a neplatí… A třetí se dívá na mobilu, čtvrtý na tabletu, pátý na notebooku – všichni musí platit, i malé děcka?

 10. Televizi platím a signál nemá tak radši ať se starají o spolehlivý příjem signálu ve všech domácnostech a ne jen o spolehlivý příjem ze všech domácností. 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře