Pátek, 19 dubna, 2024
DomůRecenzeCrazy Taxi a Revolt - PC klasika nyní na mobilech

Crazy Taxi a Revolt – PC klasika nyní na mobilech

V dnešním článku se podíváme na dvě úspěšné arkádové hry, konkrétně Crazy Taxi a Revolt, které se autoři rozhodli zhruba po deseti letech opět oživit a naportovat na operační systémy iOS a Andorid. Od vývojářů je to velmi chytrý tah, protože pro mladší hráče to jsou hry, které je jistě osloví a pro nás starší to jsou nostalgické hry, které si rádi zahrajeme znovu.

Re-volt  7/10

Jako první se podíváme na závody autíček na ovládání. Určitě jste jako malí chtěli vlastnit nějaký ten RC model a závodit s ním, až do vybití baterií. A přesně tuhle zábavu nám Revolt přináší, navíc zmiňované baterie se tu nikdy nevybijí.

Po spuštění hry nás uvítá klasické menu, které se až na pár položek neliší od svého PC předchůdce. Ze závodů si můžeme vybrat z klasického Single Race, šampionátu a jízdy na čas (Time Trial). Chceme-li být úspěšní nemusíme trénovat pouze v probíhajících závodech, ale je zde i samostatný trénink, kde si můžeme projíždět tratě všemi směry až do omrzení. Před závodem si vybíráme z modelů, které jsou ještě v krabicích uspořádané do tvaru pyramidy. Samozřejmě začínáme dole s nejhoršími autíčky a postupně se dostáváme až na samotný vrchol. Aut je k dispozici několik desítek a modely jsou opravdu různorodé.

Tratě, které si pro nás autoři připravili jsou celkem náročné. Není možné je napoprvé úspěšně absolvovat i na nejlehčí obtížnost. Je potřeba si trať několikrát vyzkoušet a až poté dosáhneme pořádných výsledků. Jsem rád, že každá nová trať přináší nová úskalí a pokud jsme machři v jednom závodě, v tom druhém se můžeme propadnout i na poslední pozici. Asi největším problémem bude mnohdy trefit správný směr, protože tratě jsou vytvořené tak, aby nás mátli a stačí špatné zabočit a už jedeme do protisměru. Nepomůžou nám ani červené šipky ukazující směr.

Určitě si říkáte, že Revolt, tak jak jsem ho do teď popsal, vypadá jako klasické závody RC modelů, které si můžeme představit v reálném živodě s ovladačem v ruce. Ale ono to tak úplně nebude. Autoři Revoltu si přichystali ještě takový bonus. Vybavili naše autíčka zbraněmi. Takže pokud jste v cílové rovince na druhé pozici a během cesty jste sebrali oranžový blesk, nemusí být úplně všechno ztraceno. Po sebrání blesku se zbraň přidělí náhodně a vždy můžeme mít v pouze jednu. Jedná se například o olejovou skvrnu, zásah elektrickým proudem, vypuštění bowlingové koule nebo střelbu sáčky naplněnými vodou. Tohle dělá Revolt mnohem zajímavějším a jistě to hru obohacuje a kus adrenalinu.

Co se týče ovládání, tak mě mrzí, že Revolt nejde ovládat pomocí akcelerometru. Musíme si vystačit s dotykovým ovládáním, kdy autíčko samo zrychluje nebo si můžeme přidat i tlačítko plyn a brzdu. Po grafické stránce Revolt vypadá na smartphonech dobře, nějaké vylepšení oproti PC verzi, ale nevidím. Soundtrack hry si jistě zaslouží plusové body, protože techno-dance hudba se k těmto závodům opravdu hodí a příjemně podkresluje hru.

Závěrem bych chtěl dodat, že autoři tentokrát mysleli i na lenivé jedince a je zde možnost si koupit úplně otevření hry včetně automobilů. Odemknutí stojí dohromady ?1,78. Když tuhle částku přičtu k ceně za hru, která je vysokých ?7,99 dostaneme se bezmála k hranici ?10, což mi připadá opravdu hodně. Cena je velké mínus této hry. A snahu vydělat by měli autoři aspoň trošku krotit. Hra je k dostání zatím pouze pro iOS, později v průběhu roku má být vydána i pro operační systém Android.

iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/revolt/“/]

Crazy Taxi  7/10

Crazy Taxi je další příklad arkádových závodů, kde spíš než o fyziku jízdního modelu, jde o zábavu. Šílené taxikáření nás zavede do ulic San Franciska, kde se budeme snažit vydělat, co nejvíc peněz a posunout se v žebříčku na co nejvyšší příčku. Účel hry je velmi jednoduchý. Dopravit obyvatele města z místa na místo v určitém čase a přitom jim z běžné jízdy udělat jízdu bláznivou a nezapomenutelnou, za kterou nás náležitě odmění penězi.

Hra je rozdělena na několik herních módu. První dva módy Arcade a Original jsou v podstatě stejné. U obou si bohužel musíme zvolit délku hraní. Ta se pohybuje od tří do deseti minut. Deset minut je bohužel maximální herní doba, nevím proč je hra takhle omezená, takže na dlouhé hraní to není, což je trochu škoda. Po zvolení délky hraní si vybereme jednoho ze šílených taxikářů. Ti se neliší ničím, pouze vzhledem a můžeme vyrazit do města. Chvíli mi trvalo, něž jsem zjistil, co dělat dál po zvolení taxikáře, protože žádné tlačítko enter nebo race zde zkrátka není, takže jsem jen bezmocně klikal na vysmátého týpka, dokud se hra nezačala sama načítat. Tohle by měli autoři ještě doladit v aktualizaci.

Po ulicích jezdíme žlutým taxíkem. Nepředstavujte si starý londýnský taxík. Budeme jezdit přímo v kabrioletu. Jezdit je taky relativní pojem, protože by se dalo říct, že z větší části spíše letíme. Díky převýšení v San Francisku to jinak ani nejde. Město je otevřené a nám utíkají cenné sekundy. Je na čase začít hledat zákazníky. Ti jsou rozděleni do pěti barevných skupin. Pokud má náš zákazník nad sebou červený dolar, tak jeho cíl nebude příliš vzdálený a výdělek nebude nic moc. Naopak zákazník se zeleným dolarem pojede hodně daleko. Delší cesta je výhodnější z důvodu, že během ní můžeme dělat různé bláznivé kousky, které zákazník ocení.

Jízda v protisměru, na plný plyn, smyk nebo těsné uhnutí před autem je bohatě odměňováno. Hra nám dovoluje projet opravdu všude snad kromě budov. Dokázal jsem projet kolmo přes koleje až do budovy nádraží. Auta po srážce sami odlétávají, takže se nemusíte bát, že byste ztráceli rychlost. Jedním slovem arkáda jako blázen. Podle toho, jak rychle dopravíme zákazníka na cílové místo, tak získáme časový bonus. Ten je maximálně pět sekund, ale aspoň něco.

Ovládat bláznivý taxík lze dvěma způsoby. Pomocí akcelerometru nebo pomocí dotykového ovládání. Při akcelerometru máme k dispozici tlačítko na plyn a brzdu. Brzdu moc používat nebudete, pouze pokud budete se zákazníkem zastavovat v cílové stanici.  Dotykové ovládání je taky k dispozici. Grafické zpracování je stejné jako na konzolích před mnoha lety. Řadí se spíše mezi podprůměrné, připomíná mi první lepší 3D hry na iPhone před 3 lety. Další věc, která se občas stane je chybějící textura. Někdy dokonce chybí celé město. Zpravidla se to děje při rychlé jízdě a chvilku trvá než mrakodrapy a okolí naskočí.

Crazy Taxi je čistá bláznivá arkáda. Nejde tady o nějakou simulaci života taxikáře, ale o odlehčení a pobavení. A to hra splňuje na plné čáře. K dispozici je na App Storu za ?1,79, což je příjemná cena. Hra je k dispozici pouze pro iOS, vydání pro Android se zdrželo i v tomto případě.

iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/crazyTaxi/“/]

Předchozí článek
Další článek
Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře