Tablet, chytrý telefon nebo notebook vlastní už prakticky každý vysokoškolák. Během prázdnin dostávají tato zařízení pořádně zabrat. Laptopy mnohdy leží celé týdny někde ve skříni a nikdo si na ně nevzpomene, naopak tablety a telefony jedou permanentně. Bez připojení k internetu a možnosti sdílet fotografie se už neobejdeme ani při splouvání řeky nebo na rockovém festivalu.
Není pak výjimkou, že po návratu do školy musejí studenti při první přednášce hledat zásuvku a jejich přístroje už je neposlouchají tak ochotně jako dříve.
U notebooků nezapomeňte na antivir
Notebooky si s sebou na prázdniny mnoho studentů nebere. Běžné surfování na internetu totiž zvládnou jednodušeji s tabletem nebo chytrým telefonem. Z každodenního používání laptopu ve škole se najednou přístroj musí spokojit s tím, že dlouhé týdny leží někde zapomenutý. „Když víte, že přístroj nebudete používat více než dva měsíce, je dobré plně nabitou baterii z notebooku vyjmout a uskladnit. Pokud jste tak přes prázdniny učinili, tak před návratem do školy zkontrolujte stav baterie. Než ji vložíte zpátky do přístroje, otřete kontakty suchým hadříkem, aby nedošlo ke zkratu,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. „Kvůli kalibraci je vhodné baterii vybít a nabít na 100 %, tento postup je dobré opakovat vždy jednou za třicet nabíjecích cyklů. Pokud již není výdrž baterie dostatečná, můžete zvážit její výměnu za novou,“ doplnil Tlapák.
Před opětovným uvedením notebooku do provozu je také důležité nainstalovat veškeré aktualizace softwaru, především antiviru. Před startem školního roku je rovněž užitečné odstranit nepotřebné soubory. Studenti bezesporu ocení bezplatné aplikace, jako je například CCleaner, které se postarají i o pročištění registrů.
Na mobilu přejděte do cloudu
Mobilní telefony po prázdninách bývají zahlcené daty, především fotografiemi a videi. Ty buď lze zdlouhavě přehrávat do dalších úložišť, nebo mít nastavenou funkci synchronizace s některým z cloudových úložišť. Mezi nejrozšířenější patří například služba Dropbox, kam se při připojení k internetu pořízené snímky uloží. Přístup k nim je pak dostupný z jakéhokoliv zařízení připojeného k internetu, a tím pádem vám neblokují místo v telefonu.
Pokud vás telefon i po přesunutí fotografií a videí neposlouchá tak jako dřív, je dobré vyčistit jeho paměť. K tomu slouží řada aplikací. Mezi oblíbené patří například Cache Cleaner, která se postará o zbytečná data vytvářená ostatními aplikacemi, nebo služba SD Maid, která odstraní zbytky odinstalovaných programů.
Pro dlouhé dny ve škole ocení zvláště majitelé chytrých telefonů programy, které vypnutím některých zbytečných procesů zvýší výdrž baterie na jedno nabití. Toho lze dosáhnout i správným zacházením s telefonem. „Chcete-li, aby telefon fungoval na jedno nabití co nejdéle, je důležité znát největší žrouty energie. Samozřejmě se na prvním místě nabízí zapnutý displej a jeho přílišný jas. Kapacitu spotřebovávají ale i datové přenosy, zapnutá GPS a povolení sdílení údajů o poloze,“ upozornil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz s tím, že dostatek energie může přístroji dodat i externí zdroj. Například externí baterie T6 power ME III s kapacitou 10 400 mAh prodlouží výdrž chytrého telefonu až osmkrát.
Tablet používejte ve škole jako v letadle
Podobně jako mobilní telefony se chovají i tablety. I zde výdrž přístroje ovlivňuje nastavení podsvícení displeje, případně zbytečně spuštěné aplikace nebo datové přenosy. Pokud zrovna nepotřebujete internet a na laptopu jen známým ukazujete fotky z dovolené nebo si děláte poznámky z přednášky, je vhodné zapnout takzvaný letecký mód. Jednoduše se tak zbavíte všech bezdrátových připojení a zvýšíte tak výdrž přístroje.
Podobně jako u telefonů a notebooků, i u tabletů je důležité zbavovat se zbytečných dat, která už nepotřebujete. Mezi zdarma dostupné nástroje, kterými toho docílíte, patří třeba program Clean Master určený přístrojům s operačním systémem Android. Postará se jak o uvolnění paměti RAM, tak o pozůstatky smazaných aplikací. Poté bude přístroj připraven na zvýšenou zátěž v průběhu obou semestrů.
(toto je komerční sdělení. svetaplikaci.tyden.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem)