Firma Check Point zveřejnila zprávu, která upozorňuje na síťové zranitelnosti spojené se zařízením EZCast, které se zapojuje do HDMI portu a z obyčejných televizí bez připojení k internetu dělá chytré televize.
Hackeři mohou díky bezpečnostnímu nedostatku získat plný přístup k domácí síti uživatelů EZCast a zobrazit citlivá data nebo převzít kontrolu nad domácími zařízeními.
V současné době využívá zařízení EZCast přibližně pět miliónů uživatelů.
EZCast běží na vlastní WiFi síti a ovládá se přes chytré telefony s Androidem, iOS, Windows Phone nebo PC. Obliba zařízení s připojením k internetu, tzv. Internet věcí (IoT), neustále roste, ale pro spotřebitele i podniky to představuje nové bezpečnostní výzvy. Nejnovější výzkum společnosti Check Point upozorňuje na významná rizika:
• Hackeři mohou zaútočit prostřednictvím Wi-Fi systému a získat snadný přístup do EZCast a domácí sítě.
• Jakmile útočníci proniknou dovnitř systému, mohou se v síti pohybovat bez povšimnutí a zobrazovat například důvěrné informace nebo infikovat domácí zařízení.
• Útoky lze spustit na dálku, takže hackeři mohou aktivovat škodlivý kód odkudkoli.
„Nový výzkum ukazuje, co bude běžné v roce 2016 a dalších letech – kyberzločinci budou využívat kreativní způsoby, jak najít a zneužít jakékoli slabiny ve stále více propojeném světě,“ říká Oded Vanunu, vedoucí výzkumného bezpečnostního týmu společnosti Check Point. „Internet věcí bude i nadále růst a pro spotřebitele a podniky bude důležité přemýšlet, jak chránit chytrá zařízení a připravit se na širší přijetí IoT.“
Internet věcí zahrnuje nejrůznějších zařízení, od jednoduchých technologických „hraček“ pro spotřebitele až po automobily a sofistikované průmyslové systémy.
Příkladem IoT je právě i EZCast. Umožňuje přenos dat po síti bez lidského zásahu. Trh IoT roste exponenciálně a změní nejen způsob, jak všechny podniky, vlády a spotřebitelé komunikují s fyzickým světem, ale změní i chápání bezpečnosti a ochrany.
Zdroj: Check Point TZ