Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůNovinkyCheck Point odhalil hackery maskované za konzultační firmu

Check Point odhalil hackery maskované za konzultační firmu

Výzkumný tým Check Point Research odhalil indonéskou skupinu hackerů „plaNETWORK“. Ta funguje podle všeho už 7 let a vyvíjí různé hackerské nástroje a je zapojena i do velkého počtu hackerských incidentů. Check Point Research o svých zjištěních informoval odpovědné orgány, které vše dále prošetřují.

Začátkem ledna letošního roku Check Point zaregistroval prudký nárůst útoků využívajících PHP WebShell ve snaze zneužít známou zranitelnost Drupalu nazvanou „Drupalgeddon“. Odhalený kód obsahoval několik zajímavostí: Slova v indonéštině, různé odkazy na úložiště kódů a také několik odkazů na dříve neznámý tým „plaNETWORK“. V kódu byla také fráze, na kterou výzkumný tým následně ještě několikrát narazil: „We Are Not Hacker.“

Check Point Research se postupně dostal až k indonéské skupině, která nabízela běžné IT služby. Ovšem webové stránky nebyly aktualizované, obsahovaly nabídku, jejíž platnost vypršela už na začátku roku 2018, a servery byly offline. Na první pohled nebylo pravděpodobné, že by společnost stála i za dříve detekovanými PHP WebShell útoky. Ale webové stránky obsahovaly také odkazy na různé sociální sítě, včetně Facebooku a Twitteru. Účet na Twitteru používá stejný slogan „We Are Not Hacker“, jaký byl použit také ve WebShell kódu. Tým pomocí dalších nástrojů a analýz odhalil řadu členů skupiny plaNETWORK, kteří na různých fórech dávají rady ohledně hackování a chlubí se svými útoky, potvrdilo se tak, že se skutečně jedná o hackerskou skupinu.

Zdá se, že tato skupina, která začala jako IT poradenský tým nabízející legitimní služby, brzy přešla na „temnou stranu“ a členové si užívali pochybné zásluhy, které přinášejí značce plaNETWORK.

Zdroj: Check Point

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře