Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeChcete vždy znát svoji aktuální útratu? Zkuste DroidStats

Chcete vždy znát svoji aktuální útratu? Zkuste DroidStats

Máte paušál, denně voláte, píšete SMS a chtěli byste mít přehled o své aktuální útratě? Již staré Nokie měly v sobě implementován protokol s počítadlem. Bohužel, jak se doba žene kupředu a výrobci hledí více na hardware než na software, pro mnohé tato užitečná funkce již není standardní výbavou telefonu. Nezbývá tedy než sáhnout po Google Play a stáhnout si odpovídající aplikaci. Ale kterou? Mezi ty nejlepší rozhodně patří DroidStats.

DroidStats

Za celou aplikací stojí vývojář Michael Ludwig. Jeho první verze DroidStatsu fungovala již na Androidu 1.5 a na Google Play je stažitelná dodnes.

Aplikace je dostupná ve verzi zdarma, která obsahuje zobrazované reklamy. Za 59 Kč lze koupit pro verzi, která reklamu odstraňuje. Kromě vypnutí reklamy odemyká pro verze další funkce a widgety.

Samotná instalace nezabere mnoho prostoru, konkrétně 1,5 MB. Aplikaci tak mohou směle stahovat i uživatelé s telefony s menší pamětí. Dle ohlasů uživatelů došlo k optimalizaci celého DroidStatsu, takže by měl bez větších obtíží pracovat i na pomalejších zařízeních.

Uživatelské prostředí

Screenshot_2013-10-26-18-33-16 Screenshot_2013-10-26-18-33-20

Po spuštění se ihned zobrazí hlavní obrazovka se základním přehled zbývajících a odhadovaných jednotek. V horní části potom dále najdeme přepínače jednotlivých podrobných přehledů, mezi kterými lze přepínat tapáním nebo přejížděním prstem po displeji ze strany na stranu. V dolní části se nám krčí počítadlo zbývajících dnů zúčtovacího období v číselném i grafickém vyjádření.

DroidStats umí na základě vašeho běžného provozu dělat průměrné odhady spotřeby volných minut, sms či internetových dat. Můžete se tak přibližně orientovat, zda se svými volnými jednotkami vystačíte anebo zda budete muset sáhnout při placení faktury hlouběji do kapsy. Zobrazování jednotlivých limitů v přehledu je třeba nastavit, k tomu se ale dostaneme níže.

Při rozkliknutí podrobných přehledů hovorů získáme aktuální informace v měsíčním či celkovém přehledu o počtu minut odchozích a příchozích hovorů, včetně členění, kolik minut bylo placených a kolik zdarma (pokud v rámci tarifu máte zvolena čísla, na které voláte zadarmo – opět je nutné nastavit). Dále ve výpisech hovorů najdeme také počet hovorů ztracených. Každá kategorie jde dále rozkliknout a zobrazí sestupný přehled čísel, se kterými probíhaly interakce. Pro lepší přehlednost lze vše také zobrazit v koláčkovém grafu. Ihned tedy vidíte, s kým si voláte nejčastěji a můžete na základě této informace operovat s nastavováním bezplatných čísel u operátora.

Screenshot_2013-10-26-18-33-27 Screenshot_2013-10-26-18-33-33

U podrobných přehledů sms vše funguje stejně. Opět je možné po rozkliknutí zobrazit nejčastěji používané kontakty včetně koláčkového grafu. Informace jsou opět dostupné v měsíčním a celkovém souhrnu.

Podrobné přehledy dat vám zobrazí, jak často využíváte datové přenosy. Aplikace zobrazuje přehledy za data přes operátora i přes wifi. K dispozici jsou denní, měsíční a celkové přehledy. Kdo by pátral po tom, která aplikace schlamstne kolik dat, je v dolní části podrobného přehledu soupis aplikací používající internet za aktuální účetní období.

Co vše lze v aplikaci nastavit

Screenshot_2013-10-26-18-34-02 droidstats 4

Nastavení DroidStatsu otevřeme klasicky přes funkční klávesu. Můžeme si dle své libosti přizpůsobit měsíční limity, účtování, samotnou aplikaci, jednotlivé akce a widget.

V měsíčních limitech si můžeme zvolit, které počítadla se mají na hlavní obrazovce po spuštění zobrazit. U jednotlivých počítadel lze definovat množství volných jednotek, které u operátora můžete uplatnit. DroidStats tedy bude napřed strhávat volné jednotky a až poté vám začne zobrazovat utracenou částku. Aplikace tak najde pravděpodobně největší uplatnění jako hlídač volných minut, sms či dat. Pokud máte operátora, který umožňuje volitelně jednotky převádět mezi minuty či sms, lze tuto záměnu taktéž v nastavení limitů zvolit. Dále je možné definovat vlastní limit pro platby. Chcete se měsíčně vejít do útraty 250 Kč? Není problém. Limit stačí nastavit a DroidStats vás dostatečně dopředu upozorní, že byste se měli začít krotit, jinak vaše peněženka zapláče. V neposlední řadě naleznete v měsíčních limitech nastavení počátku zůčtovacího období, tedy den, kdy se počítadla vynulují, a vy začínáte s čistým štítem nový měsíc.

V sekci účtování si snadno nadefinujete ceny vašeho tarifu. Aplikace pak za vás bude průběžně počítat a zobrazovat vaši aktuální útratu. Samozřejmostí je zvolit si vhodnou tarifikaci neboli účtování hovorů. U českých operátorů jsou standardní tarifikace 60/1 a 60/60. Tedy první minuta v celku a další po sekundách nebo opět v celku. Pokud máte u operátora zvolena bezplatná čísla, v účtování jejich nastavením DroidStatsu poručíte, aby hovory na tato čísla nezahrnoval do účtování. Stejně tak lze zvolit bezplatná čísla pro SMS.

Screenshot_2013-10-26-18-33-56 droidstats 5

V nastavení aplikace lze zapnout/vypnout výše zmíněné odhady měsíčního používání. Taktéž je možné zapnout/vypnout upozorňování na dosažení vybraných ukazatelů volných dat. Další možností je nastavení zobrazování času v minutách či hodinách, vypnutí animací pro pomalejší telefony, vynucení anglického rozhraní (mnohé jistě potěší, že aplikace je dostupná v češtině) a další. Neméně podstatným nastavením je i interval aktualizace užívání dat a sms. Definujete tím, jak často má aplikace kontrolovat dění telefonu. Vyšší interval vede k rychlejšímu zobrazování změn, zároveň však více vybíjí baterii. Nastavení doporučuji nechat na defaultních hodnotách.

Zresetování databáze, manuální korekce údajů či import/export nastavení – to vše najdete v akcích.

DroidStats nabízí také šikovný widget na plochu či do stavové lišty. K dispozici jsou rozměry 1×1, 2×1, 3×1 a 4×1. Možností nastavení zobrazovaných položek je opravdu mnoho, každý si tak zajisté přijde na své.

droidstats 1 droidstats 6

[appbox googleplay nitro.phonestats]

[appbox googleplay nitro.phonestats.key]

[appbox googleplay nitro.phonestats_a15]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře