Čeští zákazníci mobilních operátorů stále platí až o 70 % více, než je průměr EU


Čeští zákazníci mobilních operátorů stále platí až o 70 % více,  než je průměr EU

Při příležitosti zrušení roamingu v zemích EU přichází spotřebitelská organizace Telefonující.cz s aktualizací své analýzy srovnávající ceny českých a evropských mobilních operátorů. Nové srovnání tarifů hlasových a datových služeb ukazuje, že pokles cen operátorů je v ČR o něco rychlejší, než je průměr EU. Ke srovnání našich cen s evropským průměrem to však nestačí.

Na čtyřech modelových případech se ukázalo, že i ty nejlevnější české tarify jsou o 12 až 70 % vyšší, než průměr nejlevnějších tarifů ve zbývajících 27 státech unie.

Čtyřčlenná rodina zaplatí měsíčně o 213 Kč více (o 12 % více, než v EU)
Matka samoživitelka s jedním dítětem o 505 Kč více (o 70 % více)
Důchodce přeplatí tarif o 120 Kč (o 34 %)
Pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí o 297 Kč více za měsíc (o 38 %)

(zdrojová data Telefonující.cz najdete tady)

„Po čtvrt roce od naší první cenové srovnávací analýzy jsme z veřejně dostupných oficiálních nabídek tarifů všech operátorů v jednotlivých zemích EU provedli aktualizaci. Opět jsme použili stejnou metodiku – čtyři běžné modely zákaznických skupin s konkrétní běžnou spotřebou hlasových a datových služeb. V každé zemi ze zbývajících 27 zemí EU jsme opět našli nejlevnější vyhovující tarif právě pro tyto skupiny a srovnali jsme jej s nejlevnějším českým dostupným tarifem,“ vysvětluje postup Jakub Kriš z Telefonující.cz.

Minulá analýza provedená na konci února a zveřejněná březnu ukázala, že v České republice jsou předražená zejména mobilní data a tarify s malými objemy volání a sms. To se částečně zlepšilo, znatelně pak klesly zejména ceny tarifů s většími objemy dat a to jak pro jednotlivce, tak pro rodiny (či malé skupiny zákazníků platících přes jedno vyúčtování).

Stále platí, že tarify českých mobilních operátorů jsou neférově drahé. Volání a data jsou dnes v České republice ve srovnání se zbytkem Unie nejdražší komoditou. Za nic jiného čeští zákazníci v porovnání se svými evropskými sousedy neplatí o tolik více, jako za mobilní tarify českého O2, T-Mobile a Vodafone. Spolek Telefonující.cz české síťové operátory kritizuje, neboť podle jeho názoru jsou mimo jiné vysoké cenové rozdíly u části české populace rizikovým faktorem chudoby. Celkově vysoké ceny mobilních dat pak brání rozvoji digitální ekonomiky.

 

The following two tabs change content below.
Mirek Kočí

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Pocket
0Shares
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.