Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyČeští zákazníci mobilních operátorů stále platí až o 70 % více, ...

Čeští zákazníci mobilních operátorů stále platí až o 70 % více, než je průměr EU

Při příležitosti zrušení roamingu v zemích EU přichází spotřebitelská organizace Telefonující.cz s aktualizací své analýzy srovnávající ceny českých a evropských mobilních operátorů. Nové srovnání tarifů hlasových a datových služeb ukazuje, že pokles cen operátorů je v ČR o něco rychlejší, než je průměr EU. Ke srovnání našich cen s evropským průměrem to však nestačí.

Na čtyřech modelových případech se ukázalo, že i ty nejlevnější české tarify jsou o 12 až 70 % vyšší, než průměr nejlevnějších tarifů ve zbývajících 27 státech unie.

Čtyřčlenná rodina zaplatí měsíčně o 213 Kč více (o 12 % více, než v EU)
Matka samoživitelka s jedním dítětem o 505 Kč více (o 70 % více)
Důchodce přeplatí tarif o 120 Kč (o 34 %)
Pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí o 297 Kč více za měsíc (o 38 %)

(zdrojová data Telefonující.cz najdete tady)

„Po čtvrt roce od naší první cenové srovnávací analýzy jsme z veřejně dostupných oficiálních nabídek tarifů všech operátorů v jednotlivých zemích EU provedli aktualizaci. Opět jsme použili stejnou metodiku – čtyři běžné modely zákaznických skupin s konkrétní běžnou spotřebou hlasových a datových služeb. V každé zemi ze zbývajících 27 zemí EU jsme opět našli nejlevnější vyhovující tarif právě pro tyto skupiny a srovnali jsme jej s nejlevnějším českým dostupným tarifem,“ vysvětluje postup Jakub Kriš z Telefonující.cz.

Minulá analýza provedená na konci února a zveřejněná březnu ukázala, že v České republice jsou předražená zejména mobilní data a tarify s malými objemy volání a sms. To se částečně zlepšilo, znatelně pak klesly zejména ceny tarifů s většími objemy dat a to jak pro jednotlivce, tak pro rodiny (či malé skupiny zákazníků platících přes jedno vyúčtování).

Stále platí, že tarify českých mobilních operátorů jsou neférově drahé. Volání a data jsou dnes v České republice ve srovnání se zbytkem Unie nejdražší komoditou. Za nic jiného čeští zákazníci v porovnání se svými evropskými sousedy neplatí o tolik více, jako za mobilní tarify českého O2, T-Mobile a Vodafone. Spolek Telefonující.cz české síťové operátory kritizuje, neboť podle jeho názoru jsou mimo jiné vysoké cenové rozdíly u části české populace rizikovým faktorem chudoby. Celkově vysoké ceny mobilních dat pak brání rozvoji digitální ekonomiky.

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře