Čtvrtek, 19 prosince, 2024
DomůNovinkyČeští operátoři jsou až o 79 procent dražší, než je průměr EU

Čeští operátoři jsou až o 79 procent dražší, než je průměr EU

Spotřebitelská organizace zastupující klienty zdejších mobilních operátorů Telefonující.cz dnes představila vlastní unikátní analýzu srovnávající ceny tarifů hlasových a datových služeb v ČR a zbytku EU. Na čtyřech modelových příkladech se ukázalo, že i ty nejlevnější české tarify jsou o 25 až 79 % dražší, než průměr nejlevnějších tarifů ve zbývajících 27 státech unie.

– Čtyřčlenná rodina zaplatí měsíčně o 505 Kč více (o 25 % více, než v EU)
– Matka samoživitelka s jedním dítětem o 538 Kč více (o 71 % více)
– Důchodce přeplatí tarif o 177 Kč (o 48 %)
– Pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí za měsíc o 708 Kč více (o 79 %)

Telefonující.cz zveřejnilo celou analýzu i se zdrojovými daty. „Na konci února se nám podařilo posbírat data o veřejně dostupných oficiálních nabídkách tarifů všech operátorů v jednotlivých zemích EU. Následně jsme si pro potřeby srovnání definovali čtyři specifické zákaznické skupiny s konkrétní běžnou spotřebou hlasových a datových služeb a v každé zemi ze zbývajících 27 zemí EU našli nejlevnější vyhovující tarif právě pro tyto skupiny. Posledním krokem analýzy byl výpočet průměrné hodnoty za celou EU mimo ČR a srovnání s nejlevnějším českým tarifem. Zjištěné rozdíly nás skutečně šokovaly,” říká Jakub Kriš, hlavní autor analýzy. „V Polsku by však rodina za čtyři tarify zaplatila celkem 815 Kč.“

Srovnání ukázalo, že předražená jsou v ČR zejména mobilní data a tarify s malými objemy volání a SMS. Nová nabídka Vodafone RED+ 40 GB znamená sice rodinný tarif dražší ve srovnání s EU „jen” o čtvrtinu, ale i přesto za něj rodina vydá měsíčně 2,5 tisíce korun.

Extrémně vysoké ceny tarifů českých operátorů výrazně zvyšují riziko sociálního vyloučení žen samoživitelek. Ty tvoří 87 % všech sólo-rodičů. Podle zprávy Social Watch mají v průměru nižší příjmy než muži a jsou více ohroženy nezaměstnaností. (Měsíční náklady samoživitelky s jedním dítětem dle analyzovaného modelu činí 1298 Kč za měsíc, cenový rozdíl proti EU pak dělá 538 Kč).

„Domníváme se, že tarify českých operátorů jsou nejen neférově drahé a poskytují výrazně nižší zejména datová plnění, ale že v zemi s nízkou paritou kupní síly jsou jedním z hlavních rizikových faktorů chudoby. Těžko bychom hledali službu nebo zboží, která by byla proti zbytku EU o tolik předražená, jako právě české hlasové a datové tarify,” říká předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík. „V kontrastu s tím patří marže našich operátorů k nejvyšším na světě.”

Z průzkumu také vyplynulo, že nominálně je Česká republika 4. nejdražší v EU. Polsko je sice v absolutních cenách nejlevnější, ale podle parity kupní síly je ještě osm států EU levnějších. Podle parity je Česko 5. nejdražší. Avšak podle mediánových příjmů je ČR 3. nejdražší zemí EU. Zdrojová data získané organizací jsou volně k dispozici.

Zdroj: Telefonující.cz

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře