Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyČeský trh s tablety klesá, na vzestupu jsou zařízení 2 v 1

Český trh s tablety klesá, na vzestupu jsou zařízení 2 v 1

Počet tabletů nově dodaných na český trh v prvních třech čtvrtletích loňského roku meziročně klesal, jak vyplývá z dat publikovaných společností International Data Corporation (IDC). Zatímco ještě v roce 2013 trh v každém čtvrtletí vykazoval trojciferný meziroční růst, v roce 2014 míra růstu klesla na dvoumístná čísla a v prvním čtvrtletí roku 2015 trh rostl již pouhými 2,1 procenty.

Následující kvartály přinesly značný pokles objemů – o 4,5 % ve druhém a o 6,9 % ve třetím čtvrtletí. IDC prognózuje pokles i na závěrečné čtvrtletí, po kterém bude v roce 2016 následovat stagnace způsobená saturací trhu.

Typický tablet byl v roce 2015 vybaven sedmipalcovým displejem. V roce 2016 bude nejrozšířenější desetipalcová úhlopříčka. Android zůstane převažujícím operačním systémem, zatímco podíl iOS se sníží o třetinu. Více než dvě třetiny tabletů měly jen WiFi konektivitu (tj. postrádaly funkcionalitu, která umožňuje využít tablet i jako telefon v sítích mobilních operátorů), což zůstane nezměněno i v roce 2016.

Průměrná prodejní cena tabletů v Česku zůstala v roce 2015 proti předešlému roku neměnná a činila 256 amerických dolarů (cca 6 300 Kč). Zajímavý je také údaj o počtu tabletů v populaci. V Česku je to 17 tabletů na 100 obyvatel. Pro srovnání: hodnoty dosáhly v Polsku 12, na Slovensku 15 a v Německu 25 tabletů na 100 obyvatel.

Na rozdíl od standardní produktové kategorie klasických tabletů, známých též jako „slate tablet“, které doznaly poklesu v každém čtvrtletí roku 2015, se těšila inovativní zařízení s oddělitelnou klávesnicí, známá též jako zařízení „2 v 1“ nebo hybridní tablety, trojmístnému tempu růstu v obou čtvrtletích první poloviny roku 2015 a 57,1 % růstu ve třetím kvartálu.

Přesto zůstaly tablety s oddělitelnou klávesnicí menšinovou produktovou kategorií, jež představovala pouze 6,4 % z celkového počtu tabletů nově dodaných na trh v roce 2015. Podle historických dat a předpovědi IDC dosáhne počet tabletů dodaných v roce 2015 na český trh 0,9 milionu kusů – čímž předčí celý trh notebooků (ten čítá 0,8 milionu kusů a celý trh PC včetně stolních počítačů (desktopů) dosahuje 1,1 mil. kusů).

9598

Zdroj: IDC

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře