Neděle, 12 května, 2024
DomůNovinkyČeské mají doma až osm milionů nepoužívaných mobilů

České mají doma až osm milionů nepoužívaných mobilů

Češi doma kolem osmi milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Ty obsahují mimo jiné spoustu kovů, které lze po recyklaci znovu použít ve výrobě. Uvedla to firma Asekol, která se zabývá ekologickým sběrem elektrospotřebičů.

Průměrná doba používání mobilního telefonu je podle Asekol 12 až 18 měsíců. „V Česku ročně mění telefon zhruba čtvrtina občanů, to znamená 2,5 milionu prodaných mobilů. Počet nepoužívaných a dosud nevyhozených telefonů v ČR je odhadován až na osm milionů,“ uvádí zpráva.

V rámci akce „Věnuj mobil“, kdy odevzdání telefonu pomáhá dětem v dětských domovech, Asekol recykloval 121 229 mobilů. Přístroje přitom obsahují mnoho cenných kovů, jež lze po recyklaci znovu použít ve výrobě. Například z pěti miliónů nepoužívaných mobilních telefonů by se mohlo recyklací získat až 120 kilogramů zlata, 45 kg paladia, 1 250 kg stříbra, 45 000 kg mědi a z baterií 19 000 kg kobaltu, tvrdí Asekol.

Podle aktuálních statistik je v Česku aktivních více než 14 milionů SIM karet do mobilních zařízení. Z údajů Českého statistického úřadu pak vyplývá, že se na web prostřednictvím telefonů připojuje 41 procent Čechů.

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře