Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyCES 2013: nVidia představila Tegru 4, nejvýkonnější mobilní čipset na světě

CES 2013: nVidia představila Tegru 4, nejvýkonnější mobilní čipset na světě

Americký výrobce grafických karet a čipových sad, nVidia, dnes představil nejvýkonnější mobilní SoC jednotku na světě. Pohánět bude v budoucnu ty nejvýkonnější smartphony a tablety. Oproti dosavadní Tegře nabídne výrazně vyšší výkon a také nové funkce.

Čtyřjádrový procesor je již postaven na moderní mikroarchitektuře ARM Cortex-A15. Zachováno pak bylo z minula páté pomocné jádro, které je aktivní v pohotovostním režimu a nezatěžuje tak příliš baterii. Novinkou je podpora LTE, a to díky programovatelnému modulu Icera i500, který je navíc proti tradičním modemům o 40 procent menší.

GPU (Graphics Processing Unit) se potom chlubí neuvěřitelným počtem 72 jader. Na tiskové konferenci několikrát zaznělo, že Tegra 4 změní přístup k hraní her na tabletech a mobilních telefonech.

Výrobce výkon nového čipu demonstroval na několika hrách a ukázce, kde se zaměřil na rychlost načítání webových stránek. Tegra 4 byla při tomto úkonu téměř dvakrát rychlejší než konkurenční čipset Exynos v tabletu Nexus 10 od Samsungu.

Jednou z hlavních novinek Tegry 4 je také podpora funkce HDR v reálném čase. Uživatelé budou moci natáčet HDR video, fotografovat či snímat HDR panoramata.

Bohužel úplně přesně nevíme, za jak dlouho se přístroje (tablety a smartphony; konzole zvaná Shield má být uvedena ve druhém čtvrtletí 2013) s novým čipsetem objeví v prodeji. Zástupci společnosti nVidia na tiskové konference neuvedli žádná konkrétní data, kdy k uvedení přelomových produktů dojde.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře