Středa, 8 května, 2024
DomůNovinkyCenzura internetu! V Rusku se uživatelé veřejné WiFi musí identifikovat

Cenzura internetu! V Rusku se uživatelé veřejné WiFi musí identifikovat

Nové omezení přístupu k internetu podepsal premiér Dmitrij Medvěděv již 31. července, dekret byl ale zveřejněn až v pátek. Opatření již odsoudili mnozí bloggeři. Kreml kritiku odmítá a tvrdí, že jde o celosvětovou praxi.

Oficiální místa tvrdí, že cílem nařízení je zlepšit schopnost státu identifikovat každého uživatele internetu a bránit tak rozličným formám porušování zákona umožněných anonymitou. Od nynějška proto všichni ti, kteří se přihlásí k webu přes veřejnou bezdrátovou síť, musí poskytnout své identifikační údaje.

Kritici prezidenta Vladimira Putina hovoří v souvislosti se současnými opatřeními o potlačování pozice. Putin v dubnu prohlásil, že internet je projektem americké tajné služby CIA a že je v souvislosti s volným přístupem k celosvětové síti potřeba přijmout zákony k boji proti terorismu a extremismu.

Jeden z prokremelských zákonodárců nové omezení přístupu k internetu označil za nezbytné, protože je podle něj třeba zastavit beztrestnou propagandu ve stylu studené války útočící proti Rusku. Ruský ministr spojů Nikolaj Nikiforov na Twitteru uvedl, že nejde o nic mimořádného a že obdobná praxe je vyžadována po celém světě, neboť uživatelé se registrují při přihlášení například platebními kartami nebo číslem mobilního telefonu.

Pravda je nicméně taková, že v Rusku dnes platí řada zákonů, které svobodu internetu regulují. Například úspěšní blogeři se musí registrovat u federální dozorčí služby. Hranicí je návštěvnost tři tisíce lidí denně. Blokovány jsou také stovky a možná tisíce webových stránek kvůli údajnému podezření z šíření extremismu a nesnášenlivosti či pro ohrožování mravní výchovy mládeže.

ru

Zdroj:  ČTK, Interaksyon

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Cenzura internetu! V Česku se diskuteri na nejvetsich zpravodajskych serverech musi registrovat, některé dokonce vyžadují zaslání kopie obcanskeho průkazu.

    • Cílem je omezit nepohodlné názory, aby prohlaná propaganda měla volné pole působnosti.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře