Úterý, 7 května, 2024
DomůRecenzeBus Driver Pocket Edition: Místy to dddoocceella dost ccccuká

Bus Driver Pocket Edition: Místy to dddoocceella dost ccccuká

Bus Driver je trochu rozporuplně přijímaný simulátor autobusu z roku 2007 české firmy SCS Software. Ona rozporuplnost je založena na tom, že v simulátoru autobusu jde o převážení cestujících po stanovených trasách při dodržování pravidel, což je nepříliš vzrušující činnost, za kterou v reálu dostanou řidiči zaplaceno.

Zde naopak za hru zaplatíte vy a jenom jste hodnoceni body podle toho, jak moc se vám daří plynule brzdit a nevjíždět do křižovatek na červenou.

Hra je to ve své podstatě poměrně pomalá, neřekl bych úplně relaxační, ale do jisté míry pohodová. Samozřejmě, i tedy si zanadáváte, hlavně kvůli krátkým zeleným, pomalému rozjíždění a nemožnosti autobus civilizovaně rychle zastavit, aniž byste nerozmázli cestující po čelním skle a neinkasovali za to sto trestných bodů. Přesto musím říct, že se mi zvláštním způsobem hra líbí a občas si dám nějakou trasu jako pauzu v práci. Pomalé a tak trochu relaxační tempo je ostatně pro simulátorové hry SCS poměrně typické.

Jaká je verze pro telefony / tablety? Je dobrá, ale o něco málo horší, než verze pro PC a to z několika důvodů. Předně – není tu dotažené ovládání. Hra se na PC ovládá klávesami, přičemž volant se otáčí podle toho, jak dlouho klávesy držíte. To představuje někdy problém, zvláště když se potřebujete prosoukat úzkými ulicemi v centru. Říkal jsem si, že dotyková verze bude mít volant vyřešený lépe, ale přijde mi to ještě horší – máte vyznačenou dotykovou plochu, kde táhnete prstem asi jako na touchpadu. Raději bych nějaký volant, který bych natočil prstem a ideálně viděl, jak moc.

Picture 897

Situaci navíc komplikují blinkry, které jsou umístěné přímo pod virtuálním touchpadem. Věc se má tak, že musíte blikat nejen při zatáčení, ale i při přejíždění z pruhu do pruhu. Hra trestá přejíždění mezi pruhy bez blikání a netoleruje ani, když se vám nepodaří vybrat zatáčku, takže když nevyberete, musíte si bliknout. A když se pokoušíte zatáčet na dotykové ploše, tak se vážně hodně špatně přehmatává o kus níž na dotykové tlačítko. Logičtější by bylo umístění tlačítek blinkrů na pravé straně (ostatně tak jsem si to nastavil u PC verze). V praxi si tak při hraní nasekáte docela dost trestných bodů za přejetí do vedlejšího pruhu bez přebliknutí.

A že ve městě najdete místa, kde opravdu není radno pouštět volant – například v serpentinách sestupujících z luxusní čtvrti, na úzké okresce u jachtařského klubu a nebo u nájezdů na vyvýšenou magistrálu. Kdyby hra alespoň místy akceptovala občasné přejetí přes čáru, bylo by to kapku lepší.

Asi největším problémem je fakt, že hra místy trhá. Je to tak, na iPadu třetí generace to nejede plynule, zvláště ve chvílích, když zatáčíte a výhled kamery se mění z pohledu do jedné dlouhé ulice na pohled do jiné dlouhé ulice. Bohužel to přece jenom komplikuje zatáčení, protože se v takovém okamžiku hra neovládá plynule. Dalším problémem jsou vězeňské eskortní mise, kde vás doprovází vrtulník. Když se k vám přiblíží, poloprůhledné prašné efekty viditelně rychlost hry zpomalují. Tady je ještě co vylepšovat!

Přesto to není tragédie. Hra netrvá na striktním dodržování předpisů a ani jízdního řádu, který je jinak docela dost ostrý – pouze dostanete méně bodů, než je možné maximum. Hru tak lze dohrát i v případě, že jedete pomalu a nebo když občas střihnete křižovatku na červenou. Ano, jsou tu místa, kde se autobus parádně rozjede z kopce, vy šlapete na plyn, protože doufáte, že chytnete alespoň žlutou – a když vám blikne před nosem červená, tak už stejně nemá smysl pokoušet se zoufale brzdit. Posledním drobným problémem je to, že hra obsahuje zatím jenom tři stupně obtížnosti.

Picture 934

V úplně první verzi byly dokonce jenom dva, Tier 1 a Tier 2, které se daly tak za dvě hodiny v klidu dohrát. Poslední update přidal Tier 3, takže čekám, že v ceně dostaneme časem ještě zbývající tři.

Mimochodem, pokud vás hra zaujala, můžete si zdarma stáhnout PC verzi, která má časový limit na 30 minut hraní. Pokud se vám hra zalíbí, můžete si ji rovnou kreditkou za 10 Euro odemknout. V ceně PC verze máte rovnou úrovně všech šesti obtížností. Škoda jen, že zákazníci, kteří si PC verzi koupili, nemají verzi pro iPad / iPhone zdarma. Faktem ale je, že mobilní verze stojí jen čtvrtinu toho, co verze pro PC.

Hodnocení: 7/10

  • Verdikt: Vcelku slušný remake autobusového simulátoru, ovšem s nedotaženým ovládáním a mnoha cukanicemi.

Co se mi líbilo:

  • Pohodové hraní, nemusíte se nikam štvát
  • Věrný remake PC verze z roku 2007
  • Hra je čtyřikrát levnější, než její PC verze

Co se mi nelíbilo:

  • Místy to ddddooooocccceellla dost cccccuká
  • Chybí přepnutí na výhled z kabiny řidiče
  • Ovládání by šlo vylepšit
  • Tratě jsou zatím jenom Tier 1 – Tier 3

Cena aplikace je 2,99 dolaru

[appbox appstore id761337909]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Bus Driver Pocket Edition/“/]

Web výrobce je zde

Další články

1 komentář

  1. Nechtěl bych psát recenze na takový **** hry, ale s nadhledem dobrej článek pro pobavení 😀

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře