Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyBrusel obvinil Google ze zneužití dominantního postavení. Firmě hrozí miliardové pokuty

Brusel obvinil Google ze zneužití dominantního postavení. Firmě hrozí miliardové pokuty

Evropská komise dnes obvinila Google z poškozování hospodářské soutěže v oblasti vyhledávání na internetu. Novinářům to řekla eurokomisařka Margrethe Vestagerová. Zároveň bylo oznámeno také vyšetřování, které se tentokrát týká operačního systému Android.

Podle komise společnost ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňovala vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek, známý jako Google Shopping (Nákupy Google). Evropská exekutiva nyní společnosti poslala takzvané Prohlášení o námitkách, což je formální krok při vyšetřování antimonopolních případů. Firma se tak může seznámit se všemi námitkami, které vůči ní komise má.

„Google má deset týdnů na odpověď. Já samozřejmě pečlivě zvážím jeho odpověď před tím, než rozhodnu, jak dál pokračovat,“ řekla Vestagerová novinářům. Firmě hrozí pokuta počítaná jako podíl z hodnoty tržeb, komise ale zdůrazňuje, že dnešní krok nepředjímá konečný výsledek vyšetřování.

Google na svém blogu postoj komise „zdvořile, ale silně“ odmítá. Podle viceprezidenta pro vyhledávací služby Amita Singhala se těší na to, až bude moci v příštích týdnech předložit svůj pohled na spor.

Firmu pro možné zvýhodňování jejích vlastních služeb začala Evropská komise prověřovat už v roce 2010. Google se snažil o dohodu, předchůdci Vestagerové Joaquínu Almuniovi třikrát nabídl ústupky a změny, které ale k urovnání nakonec nikdy nevedly.

Komise dnes zároveň oznámila, že se zaměří se na to, zda firma neuzavírala dohody omezující konkurenci a zda tak nezneužívala svého dominantního postavení v oblasti operačních systémů, aplikací a služeb pro mobilní zařízení.

as

Zdroj: CTK Tyden

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře