Pondělí, 15 dubna, 2024
DomůNovinkyBluetooth 5 výrazně prodlužuje svůj dosah a je rychlejší

Bluetooth 5 výrazně prodlužuje svůj dosah a je rychlejší

Přestože o specifikacích standardu Bluetooth 5 víme už od léta, sdružení Bluetooth Special Interest Group (SIG) se k nim oficiálně vyjádřilo až nyní. První přístroje využívající novou technologii by si mohly odbýt premiéru na veletrhu CES, který se koná již tradičně v americkém Las Vegas zkraje ledna.

Bluetooth 5 bude dvakrát rychlejší a nabídne čtyřikrát větší dosah. Při nezastřeném, přímém výhledu by „pětka“ mohla dosáhnout do vzdálenosti až 400 metrů při rychlosti přenosu dat 2 Mb/s. V praxi bude ale dosah zřejmě o něco nižší – dosahovat by mohl kolem 120 metrů, což je i tak čtyřikrát více, než zvládne Bluetooth 4.2.

Vývojáři při přípravě specifikace Bluetooth 5 zohlednili především jeho roli a uplatnění v Internetu věcí. Uplatnění najde obzvláště prospěšné u automobilů, chytrých zařízení měřících spotřebu elektrického proudu a specializovaných zdravotnických zařízení, určených pro vložení do lidského těla.

Bluetooth 5 je zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Výše uvedené vlastnosti se nicméně projeví až u zařízení certifikovaných pro pátou generaci. S prvími smartphony a tablety s podporou nového standardu se možná setkáme už za několik týdnů, kdy se uskuteční akce Consumer Electronic Show (CES).

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře