Bluetooth 5 výrazně prodlužuje svůj dosah a je rychlejší


Bluetooth 5 výrazně prodlužuje svůj dosah a je rychlejší

Přestože o specifikacích standardu Bluetooth 5 víme už od léta, sdružení Bluetooth Special Interest Group (SIG) se k nim oficiálně vyjádřilo až nyní. První přístroje využívající novou technologii by si mohly odbýt premiéru na veletrhu CES, který se koná již tradičně v americkém Las Vegas zkraje ledna.

Bluetooth 5 bude dvakrát rychlejší a nabídne čtyřikrát větší dosah. Při nezastřeném, přímém výhledu by „pětka“ mohla dosáhnout do vzdálenosti až 400 metrů při rychlosti přenosu dat 2 Mb/s. V praxi bude ale dosah zřejmě o něco nižší – dosahovat by mohl kolem 120 metrů, což je i tak čtyřikrát více, než zvládne Bluetooth 4.2.

Vývojáři při přípravě specifikace Bluetooth 5 zohlednili především jeho roli a uplatnění v Internetu věcí. Uplatnění najde obzvláště prospěšné u automobilů, chytrých zařízení měřících spotřebu elektrického proudu a specializovaných zdravotnických zařízení, určených pro vložení do lidského těla.

Bluetooth 5 je zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Výše uvedené vlastnosti se nicméně projeví až u zařízení certifikovaných pro pátou generaci. S prvími smartphony a tablety s podporou nového standardu se možná setkáme už za několik týdnů, kdy se uskuteční akce Consumer Electronic Show (CES).

Zdroj

The following two tabs change content below.
Mirek Kočí

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Pocket
0Shares
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.