Sobota, 8 června, 2024
DomůNovinkyBezpečnostní riziko! Chytré telefony Nokia posílaly nešifrovaná data do Číny

Bezpečnostní riziko! Chytré telefony Nokia posílaly nešifrovaná data do Číny

Společnost HMD Global potvrdila, že některé její smartphony Nokia 7 Plus, které se prodávaly v Norsku, odesílaly citlivá data na servery v Číně. Mezi údaji bylo například telefonní číslo, sériové číslo zařízení nebo GPS souřadnice uživatele telefonu, což umožňovalo jeho sledování takřka v reálném čase.

Ještě více zarážející je, že informace v nezašifrované podobě mířily na servery, které využívají doménu vnet.cn. Ta patří organizaci China Internet Network Information Center, kterou vlastní státní operátor China Telecom.

Výrobce tvrdí, že problém samovolným odesíláním dat se týkal pouze jedné šarže jednoho konkrétního modelu telefonu. Firma navíc zdůraznila, že už koncem února vydala softwarovou aktualizaci, která měla problém vyřešit. Je nabíledni, že řešení sběru dat o uživatelích, které je standardně určeno pro smartphony Nokia prodávané v Číně, se nějakým nedopatřením dostalo i na várku zařízení v Norsku.

Poté, co incident vyšel najevo, bylo v Norsku se společností HMD Global zahájeno vyšetřování, neboť firma mohla porušit nařízení GDPR. V případě, že producent mobilů Nokia bude shledán vinným, může se těšit na tučnou pokutu.

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře