Úterý, 14 května, 2024
DomůRecenzeBad Piggies: Ty nejsrandovnější udělátory pod Sluncem!

Bad Piggies: Ty nejsrandovnější udělátory pod Sluncem!

Jistou dobu jsem si o Rovio myslel, že vytěžují jeden úspěšný titul a že jsou, tak řečeno, ?one trick pony?, nebo, po česku, ?mistr jednoho saka?. Potom přišly Angry Birds Space ? a musel jsem uznat, že betonově mají potenciál a opravdu dobré designéry. Byl to velký pokrok a to tím dobrým směrem, oproti původnímu titulu šlo o hru promyšlenější, zábavnější a podstatně vtipnější.

Většina vývojových týmů, která uspěje s nějakou hrou, je tímto úspěchem odsouzena k jeho opakování ve stále slabších verzích. Rovio naopak dělá hry stále lepší a lepší. Bad Piggies jsou naprosto skvělé ? je to hra, kde nejde jenom o natahování praku, ale o kombinaci vymýšlení šílených strojů a jejich ovládání.

Pokud mám Bad Piggies nějak přiblížit herním veteránům, pak bych je popsal asi jako The Incredible Machine říznuté nějakou hrou s velmi černým humorem (Spy vs. Spy?). Zatímco Angry Birds byli ?naštvaní ptáci?, kteří na straně Dobra a Lásky poněkud japonským sebevražedným způsobem obětovali sami sebe pro svoje vajíčka, všichni jsme tušili, že Zelená Prasata jsou nejenom zlá, ale taky zatraceně, ale opravdu zatraceně mazaná.

Bad Piggies

Nuže, podobně jako když ve válečných hrách bylo semleto Dobro do posledního zrníčka a vývojáři začali vytěžovat stranu Zlou, zde dostanete do péče Zelená Prasata, abyste jim pomohli v jejich imperialistických a dobyvačných plánech na zmocnění se vajec. Jistě jste si položili otázku, jak to vlastně prasata dokážou, když jsou tvořena jenom hlavičkou a nemají žádné choďáky a chmatáky, aby se vajec zmocnili. Technika, dámy a pánové, technika!

Proto v každém levelu musíte zinženýrovat a sestavit stroj, do kterého naložíte prase a necháte ho dojet do cílové destinace. Primárním cílem je, aby se tam prase NĚJAK dostalo (a nemusí to být ani ve stroji), doplňkové cíle definují maximální čas, nutnost získat bonusové krabice a nebo například nevyužít nějaké díly při konstrukci pohybostroje. Ano, obvykle jde přesně o ty díly, které vypadají logicky a jsou tak nějak ?na ráně?. Pokud chcete být za machry, musíte se bez nich nějak obejít. Vlastní udělátory, kostruktovýmysly a pohybostroje jsou složeny z elementů, které se řídí fyzikou, mají tedy jistou pevnost, hmotnost, vztlak, tah a další parametry.

Bad Piggies

Pokud parametry překročíte, udělátor se během pohybu levelem začne rozkládat, což vede často k neuvěřitelně zábavným výsledkům. Simulace je docela podrobná: Například ?poháněný podvozek? vyžaduje ke své činnosti motor. Pokud se vám z vozidla odlomí, podvozek přestane fungovat. Pokud se vám ulomí něco jiného, zbytek vozidla stále funguje a obvykle zvětšuje rozsah šířící se katastrofy. Tak kupříkladu v jednom levelu jsem sestavil v pokusu o překonání jeskynního bludiště cosi, co jsem nazval ?pokus o motorku?.

Táhlo to dobře, prosoukalo se to chodbami, nakonec se to ale rozpadlo a zatímco mi pasažér vypadl a s kvičením se koulel jeskyněmi, větší část ?pokusu o motorku? ujela kamsi ujela mimo obrazovku. Stále však reagovala na pokyny a tak jsem startoval a vypínal motor. Tu náhle se ona část opět objevila, vyřítila se z úplně nečekaného směru a prase mi přejela. Ksichty, které potvůrka dělala a šílené zvuky, které hra vytvářela, mě dostaly do záchvatu smíchu. Podobné bizarní situace jsou tu na denním pořádku!

Bad Piggies vás v ničem nelimitují. V sandboxu si můžete udělat jakékoliv zařízení z nasbíraných dílů a zkoušet, jak se ta šílenost chová. Můžete zkoušet, jaký vliv na chování vozidla mají jednotlivé díly, jak se chová rám dřevěný, kovový, co se stane, když motor (a tedy těžiště) posunete jinam. Můžete si hrát se všemi součástkami, které jste si odemkli ? pokud se dostanete do létacího světa, dostanete křídla, balónky, zátěže ? a klidně si můžete postavit třeba letadlo, poháněné sodovkovými lahvemi s dřevěnou konstrukcí pospojovanou pružinami.

Bad Piggies

Šílenosti, které tyhle bazmeky na obrazovce vyvádějí, jsou jednoduše k popukání! Hra ale není jenom o tom, že sestavíte věc a díváte se, jak to dopadne. Ne, takovou školáckou designérskou chybu by Rovio neudělalo. Jakmile level nastartujete, vypínáte a zapínáte jednotlivé aktivní prvky ? necháte bouchnout flašky se sodovkou, zapínáte motory, odhazujete zátěž, vypouštíte balónky ? a musíte si to pěkně načasovat, abyste přeskočili díry, nabrali správnou rychlost a nebo třeba snížili rychlost pádu zařízení tak, aby se vám to při dopadu nerozpadlo.

Někdy musíte dopravovat do cíle i Prasečího Krále, což je opravdové monstrum o velikosti 2×3 pole, které je pekelně těžké, neprojde všemi chodbami a musíte si velmi dobře rozmyslet jak konstrukci stroje, tak i cestu, kterou si v bludišti zvolíte. Levely opakujete často, což ale vůbec nevadí, protože každý fail je ve skutečnosti pořádná nálož černého humoru.

Bad Piggies

Při hraní jsem si stále připadal jako v jakési Monty Pythonovské verzi Minut před katastrofou kombinovanou s Bořiteli mýtů. Není nad to sledovat, jak se málem dostanete s balóno-letadlovým pojezdo-ventilátorem s naloženým Prasečím Králem až k cíli, když tu, velmi pomalu, platforma ztratí stabilitu a pomalým a nesmírně směšným způsobem se vám zbortí. A všechno je v ..!

Tahle hra od Rovia je vynikající. Brilantní. Kombinuje jak stavění a plánování, tak i akční část, která je stejně důležitá. Je neuvěřitelně vyladěná, rychlá, návyková a přitom neuvěřitelně, neuvěřitelně srandovní. Nemohl jsem přestat hrát ani na obědě a nemohl jsem se přestat smát. Já vím, je to nevychované a kde jaký expert-znalec-moralizátor a mravozpytec by ze mě byl otřesen. Prostě to ale nešlo, jednoduše jsem nemohl přestat hrát. Je nějaké lepší doporučení pro takovou hru? Bravo, Rovio, bravo!!! Běžte, kupte si ji a bavte se! Tohle je to nejlepší, co jsem za poslední roky mezi hrami viděl (a tím myslím i ?velké? platformy).

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Pigs/“/]

Hodnocení: 10/10

Verdikt:

Brilantní, zábavné, návykové a neuvěřitelně, neuvěřitelně legrační. Pokud budete hrát Bad Piggies
na veřejnosti, možná okolí překvapíte náhlým výbuchem smíchu ve chvíli, kdy se udělátor nějakým
šíleným způsobem vymkne kontrole!

Co se mi líbilo:

  • Neuvěřitelně legrační hra. Takhle jsem se nenasmál ani nepamatuji!
  • Za všechny své pochybnosti o kreativitě Rovia se omlouvám. Tohle je absolutní důkaz, že umí dělat hry na jedničku!
  • Kam se hrabou AAA PC a konzolové tituly! Vtipnost, chytrost a zábava ? to všechno se z nich dávno vytratilo.

Co se mi nelíbilo:

  • Zatím tam jsou jen dva světy! Chci víííííc, honem, rychle, sem s tím!
  • Freeloadeři z Androidu to mají zadarmo. Proč, Rovio, proč?! Zákaz diskriminace vám nic neříká?!

Cena aplikace je 0,99 dolaru za SD verzi / 2,99 dolaru za HD verzi.

SD aplikace pro iPhone se dá stáhnout odsud.
HD aplikace pro iPad se dá stáhnout odsud.

Web výrobce je tady: http://www.badpiggies.com/

Další články

1 komentář

  1. Už čekám na nové kola… je to závislost 🙂 a rozhodně lepší jak Angry Birds

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře